„Geriau neteksime vienos ar kelių dienų atlyginimo, nei prarasime laisvę“, – vaizdo įraše, kuriame ginama paros trukmės protesto akcija, teigė pagrindinė profesinė sąjunga „Usigrai“, atstovaujanti 2 tūkst. transliuotojo žurnalistų.
Tačiau RAI vadovybė apkaltino „Usigrai“ platinant melagienas ir vadovaujantis „ideologiniais ir politiniais motyvais“.
Praėjusio mėnesio pabaigoje „Usigrai“ paskelbė streiką dėl „dusinančios žurnalistinio darbo kontrolės, kai bandoma RAI paversti vyriausybės megafonu“.
Šią frazę profesinė sąjunga naudoja, siekdama atkreipti dėmesį į didėjančią asmenų, artimų ministrei pirmininkei G. Meloni, kurios partija „Italijos broliai“ (it. Fratelli d'Italia) turi neofašistinių šaknų, įtaką nacionaliniam transliuotojui.
Savo vaizdo įraše „Usigrai“ ypač atkreipė dėmesį į sprendimą, jos vertinimu, cenzūruoti vieno garsaus rašytojo monologą, kritikuojantį G. Meloni prieš balandžio 25-ąją, kai Italija minėjo fašizmo ir nacių nugalėjimą Antrojo pasaulinio karo pabaigoje.
Antonio Scurati (Antonijus Skuratis) apkaltino G. Meloni partiją mėginant perrašyti istoriją dėl didžiausių fašistų nusikaltimų kaltę suverčiant bendradarbiavimui su nacistine Vokietija.
„Usigrai“ taip pat skundžiasi dėl įvairių klausimų, susijusių su darbuotojais, teigdama, kad į pensiją išeinantys darbuotojai nepakeičiami, o kai kurie žurnalistai paliekami dirbti pagal laikinas sutartis.
Savo vaizdo pareiškime transliuotojo RAI vadovybė neigė, kad kažkas yra cenzūruojama ir pridūrė, kad kaip tik stengiamasi transliuotoją paversti „modernia skaitmeninės žiniasklaidos įmone“.
Pirmadienį per visą parą veikiantį naujienų kanalą RAI buvo rodomi tik iš anksto įrašyti reportažai.
Italijos nacionalinė spaudos federacija (FNSI) išreiškė savo paramą streikuotojams.
Tačiau mažesnė RAI žurnalistų profsąjunga „Unirai“ pasmerkė šį streiką kaip politinį.
Ji tvirtino, kad nacionalinis transliuotojas, kuris iš dalies finansuojamas licencijos mokesčio, vėl grįžta prie pliuralizmo.
Kadangi RAI yra visuomeninis transliuotojas, kurio vadovybę renka politikai, jo nepriklausomumas visada buvo diskusijų objektas.
Tačiau G. Meloni, kuri sudarė koaliciją su Matteo Salvini (Matėjo Salvinio) vadovaujama kraštutinių dešiniųjų partija „Lyga“ ir Italijos buvusio premjero Silvio Berlusconi (Silvijaus Berluskonio) dešiniojo sparno partija „Pirmyn, Italija“ (it. Forza Italia), atėjimas į valdžią dar labiau padidino susirūpinimą.