Įtarimai kai kuriems evakuotiems afganistaniečiams atkreipia dėmesį į saugumo patikrinimus

Tarp evakuotų afganistaniečių išaiškinus kelis asmenis, potencialiai keliančius grėsmę saugumui Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje, buvo atkreiptas dėmesys į tikrinimo procedūras per evakuacijos operaciją ir itin didelį spaudimą Kabule dirbantiems Vakarų diplomatams.
Kabulo oro uoste
Kabulo oro uoste / „Scanpix“/AP nuotr.

Penki pastarosiomis dienomis į Prancūziją atvykę afganistaniečiai pradėti stebėti dėl galimų ryšių su Talibanu. Vienas šių asmenų buvo sulaikytas, kai trumpai nesilaikė saugumo pajėgų nurodymų dėl kontrolės.

Britanijoje ginkluotųjų pajėgų ministras Jamesas Heappey pirmadienį sakė, kad buvo „žmonių, bandžiusių pasinaudoti šiuo procesu ir patekti į Jungtinę Karalystę su tikslu mums pakenkti“.

Ankstesniuose pranešimuose buvo sakoma, kad penki potencialiai pavojingi asmenys bandė įlipti į lėktuvus.

Vienas jų, įtrauktas į „asmenų, kuriems neleidžiama skristi, sąrašą“, sugebėjo nukeliauti į Birmingamą centrinėje Anglijoje, kur jo atžvilgiu atlikus tyrimą nustatyta, kad saugumo agentūroms ar teisėsaugininkams nėra reikalo juo domėtis, nurodė Vidaus reikalų ministerija.

Abiejų šalių politikai stengiasi nuraminti visuomenę ir pabrėžia, kad sistemos pavojingiems asmenims iš Talibano, „al Qaeda“ ar „Islamo valstybės“ (IS) identifikuoti funkcionuoja.

Per 2015 metų migrantų krizę Europoje keli IS nariai, kurie vėliau rengė atakas Paryžiuje, pasislėpė nuo Sirijos pilietinio karo per Turkiją, Graikiją ir kitas Europos Sąjungos šalis bėgusių žmonių sraute.

„Pažįstame visus žmones, kurie atvyko į mūsų teritoriją, kuriuos parvežė mūsų armija“, – antradienį Paryžiuje nutūpus dar vienam lėktuvui su maždaug 200 afganistaniečių, radijui „Franceinfo“ sakė vidaus reikalų ministras Geraldas Darmaninas.

Pagrindinis įtariamasis iš penkių Prancūzijoje stebimų žmonių prisipažino priklausantis Talibanui, bet jis taip pat padėjo vykdyti evakuaciją „vienu nepaprastai įtemptu momentu ir turbūt išgelbėjo gyvybių“, antradienį sakė vyriausybės atstovas Gabrielis Attalis.

Britų gynybos sekretorius Benas Wallace'as sakė, kad šalies saugumo sistemos įrodė esančios veiksmingos.

„Nesijaudinčiau taip, kaip apie šį asmenį rašoma kai kuriose žiniasklaidos antraštėse“, – antradienį sakė jis televizijai „Sky News“.

Patikrinimai atvykstant

Po to, kai prieš devynias dienas Talibanas užgrobė valdžią Afganistane, iš šalies per Kabulo oro uostą pabėgo maždaug 50 tūkst. užsieniečių ir afganistaniečių, skelbia JAV vyriausybė.

Dauguma afganistaniečių baiminasi, kad islamistai vėl įves brutalų šariato režimą, panašų į gyvavusį per jų ankstesnį valdymą 1996–2001 metais, arba keršys už bendradarbiavimą su JAV palaikoma vyriausybe pastaruosius du dešimtmečius.

Pabėgėlių tikrinimo strategijos įvairiose šalyse skiriasi.

Kaip paaiškino G.Darmaninas, Prancūzija visus evakuotuosius skraidina į karinę bazę Abu Dabyje, kur atliekamas pirmasis patikrinimų etapas. Po to, afganams atvykus į Prancūzijos teritoriją, procesą perima vidaus saugumo agentūra DGSI.

Belgija ir Vokietija naujų atvykėlių saugumo patikras atlieka šiems pasiekus minimas šalis.

Vokietijos vidaus reikalų ministerijos atstovas sakė, kad šių patikrinimų metu šalyje buvo nustatyta „mažiau nei 10 žmonių“, turinčių teistumą.

Internetinis leidinys „Focus“ pranešė, kad buvo nustatyti trys žmonės, kurie anksčiau buvo išsiųsti iš šalies dėl nusikaltimų, įskaitant su narkotikais susijusius pažeidimus ir išžaginimus.

J.Bidenas nekeis karių išvedimo iš Afganistano termino

JAV prezidentas Joe Bidenas nusprendė laikytis rugpjūčio 31-osios termino amerikiečių kariams iš Afganistano išvesti, antradienį pranešė Jungtinių Valstijų žiniasklaida.

JAV vadovas tokį sprendimą priėmė po vaizdo ryšiu vykusių derybų su kolegomis iš Didžiojo septyneto (G-7), pranešė CNN, „Fox News“ ir kitos žiniasklaidos priemonės, remdamosi aukšto rango JAV pareigūnais.

J.Bidenas oficialiai apie tai turėtų paskelbti vėliau antradienį, tvyrant susirūpinimui, kad JAV piliečiai ir tūkstančiai afganų, dirbusių Jungtinių Valstijų ir sąjungininkų koalicijos kariams Afganistane, gali būti ten palikti.

Tai reiškia, kad beveik 6000 JAV karių, kurie nuo rugpjūčio 14 dienos yra perėmę Kabulo Hamido tarptautinio oro uosto kontrolę, turi tik septynias dienas užbaigti operacijai ir išvykti.

Išvakarėse Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos pareigūnai sakė, kad jų evakuacijos galėtų tęstis ir po rugpjūčio 31-osios. Šios šalys išreiškė pageidavimą, kad JAV pajėgos Kabule pasiliktų ilgiau ir padėtų organizuoti tarptautinę evakuaciją.

Visgi per G-7 vaizdo konferenciją anksčiau antradienį lyderiai, regis, sutarė laikytis balandį J.Bideno paskelbto termino.

Pasak britų ministro pirmininko Boriso Johnsono, G-7 sutarė, kad Talibanas privalo garantuoti saugų kelią iš Afganistano bėgantiems žmonėms ir po dabartinio rugpjūčio 31-osios evakuacijos termino.

B.Johnsonas, kuris sušaukė skubų G-7 pasitarimą, sakė, kad jis ir jo kolegos pritarė „gairėms dėl mūsų būsimo bendravimo su Talibanu“.

Jis pridūrė, kad „sąlyga numeris vienas“ yra „garantuoti... iki rugpjūčio 31-osios ir vėliau saugų kelią tiems, kas nori išvykti“.

Per skubų G-7 lyderių antradienio pasitarimą taip pat sutarta, kad Talibanas bus laikomas atsakingu už savo veiksmus Afganistane saugant moterų teises ir užkertant kelią terorizmui.

„Patvirtiname, kad Talibanas bus laikomas atsakingu už savo veiksmus dėl terorizmo prevencijos, žmogaus teisių, ypač moterų, mergaičių ir mažumų, taip pat dėl įtraukaus politinio susitarimo Afganistane“, – sakoma po susitikimo paskelbtame Dauningo gatvės pranešime.

Europos Sąjungos lyderiai G-7 vaizdo konferencijoje paragino JAV prezidentą J.Bideną ir toliau saugoti Kabulo oro uostą, kol bus baigtos pažeidžiamų afganų evakuacijos operacijos.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis sakė, kad Europos lyderiai ragino savo „draugus amerikiečius saugoti oro uostą tiek ilgai, kiek prireiks užbaigti operacijoms ir užtikrinti teisingą ir nešališką prieigą prie oro uosto visiems piliečiams, turintiems teisę evakuotis“.

Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas anksčiau antradienį savo ruožtu pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turėtų nutraukti kvalifikuotų afganistaniečių evakavimą ir perspėjo Vakarų pajėgas nepratęsti transportavimo iš šalies termino po rugpjūčio 31 dienos.

Po to, kai prieš devynias dienas Talibanas užgrobė valdžią Afganistane, iš šalies per Kabulo oro uostą pabėgo maždaug 50 tūkst. užsieniečių ir afganistaniečių, skelbia JAV vyriausybė.

Pentagono atstovas Johnas Kirby sakė, kad talibai privačiai siunčia tokią pat žinią kaip ir viešai.

„Talibanas labai aiškiai skelbia, ko tikisi“, – nurodė J.Kirby.

„Vieši ir privatūs pareiškimai yra vienodi. Nesileisdamas į detales nematau didelio disonanso“, – sakė jis žurnalistams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų