Suprasti akimirksniu
- Nuo praėjusio savaitgalio šalį apėmę protestai trečiadienį peraugo į susirėmimus su policija ir valstybinių įstaigų pastatų šturmą
- Protestai kilo prieš staigų suskystintųjų dujų kainų augimą
- Žanaozeno mieste prasidėjusios demonstracijos vėliau išplito į kitus rajonus ir peraugo į masinius neramumus
- Po protestų suimtas per 3000 asmenų, mažiausiai 18 žmonių mirė
- Kazachstano prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas paprašė Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) pagalbos
- Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas pareiškė, kad KSSO nusprendė „ribotam laikui“ išsiųsti „kolektyvines taikdarių pajėgas“ į Kazachstaną. JAV atidžiai stebi ir kelia klausimą, ar šios pajėgos Kazachstane įvedamos teisėtai
Rusija į Kazachstaną išsiuntė elitinius savo ginkluotųjų pajėgų dalinius, Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“ sakė buvęs šalies gynybos ministerijos pagrindinio tarptautinio karinio bendradarbiavimo departamento vadovas, į pensiją išėjęs generolas pulkininkas Leonidas Ivašovas.
Kazachstano Generalinė prokuratūra pranešė, kad riaušių dalyviams gresia kalėjimas iki gyvos galvos, taip pat grasinama, kad asmenims gali būti atimama ir pilietybė.
Šalies Vidaus reikalų ministerija nurodo, kad iš viso suimta per 3000 asmenų, 26 „likviduoti“, dar 18 per kilusius neramumus buvo sužeista.
Kazachstanas, ilgą laiką laikytas viena stabiliausių posovietinių Centrinės Azijos šalių ir turintis gausius energijos šaltinių išteklius, šiuo metu išgyvena didžiausią krizę per kelis dešimtmečius. Praeitą savaitgalį įsiplieskę protestai dėl automobilinių suskystintų dujų pabranginimo peraugo į visą šalį apėmusias audringas demonstracijas.
Keliuose miestuose ginkluoti protestuotojai grūmėsi su vyriausybės pajėgomis.
Didėjant spaudimui Kazachstano prezidentas kreipėsi į Rusijos dominuojamą KSSO, kad ši suteiktų pagalbą kovojant su „teroristų gaujomis“, esą „įgijusiomis rimtą apmokymą užsienyje“.
Po kelių valandų karinis aljansas, kuriam priklauso Rusija, Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizija ir Tadžikistanas, pranešė, kad pirmosios pajėgos jau išsiųstos – įskaitant Rusijos oro desantininkų dalinį. Tai yra pirmoji didelė bendra operacija nuo KSSO įkūrimo 1999 metais.
Svarbiausius penktadienio įvykius Kazachstane skaitykite žemiau:
K.-J.Tokayevas: jokių derybų su teroristais, mes privalome juos nužudyti
23:36
Anot Kazachstano prezidento Kassymo-Jomarto Tokayevo, teroristai surengė mažiausiai šešias išpuolių prieš Almatą bangas. Pasak prezidento, kai kurie asmenys kalba užsienio kalbomis.
„Banditai ir teroristai yra labai gerai apmokyti, organizuoti, jiems vadovauja iš specialaus centro. Kai kurie iš jų nemokėjo kazachų kalbos“, – sakė K.-J.Tokayevas.
Jis pažymėjo, kad „Almatoje buvo mažiausiai šešios teroristinių išpuolių bangos“, kuriose iš viso dalyvavo 20 tūkst. žmonių, skelbia naujienų agentūra „Interfax“.
„Jie mušė ir žudė policininkus ir jaunus kareivius, padegė administracinius pastatus, plėšė privačius namus ir parduotuves, žudė piliečius, prievartavo jaunas moteris. Mano pagrindinis požiūris: jokių derybų su teroristais, mes privalome juos nužudyti“, – pridūrė K.-J.Tokayevas.
Anot jo, „šiuo metu kovos su terorizmu operacija tęsiasi“.
A.Blinkenas nesupranta, kam Kazachstanui prireikė KSSO pajėgų pagalbos
22:09
Pasak JAV valstybės sekretoriaus, kai Rusija „ateina į jūsų namus“, gali būti sunku priversti ją vėliau išvykti.
JAV siekia išsiaiškinti, kodėl Kazachstano valdžia kreipėsi į Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) valstybes, siekdama numalšinti neramumus šalyje, penktadienį sakė JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas.
„Kazachstano valdžia turi viską, kad galėtų savarankiškai susidoroti su protestais. Todėl neaišku, kodėl jiems reikėjo išorės pagalbos", – sakė jis žurnalistams ir pridūrė, kad Vašingtonas bando gauti daugiau informacijos apie tai.
A.Blinkenas pakartojo, kad Jungtinės Valstijos stebės KSSO pajėgų veiksmus ir paragino jas nepažeisti žmogaus teisių.
„Tai, kas ten [Kazachstane] vyksta, labai skiriasi nuo to, ką matome prie Ukrainos sienų. Tačiau viena iš pamokų, kurias mus išmokė nesena istorija, yra ta, kad kai Rusija ateina į tavo namus, kartais būna sunku priversti ją išvykti“, – pridūrė JAV valstybės sekretorius.
A.Lukašenka telefonu kalbėjosi su N.Nazarbajevu
21:59
Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka telefonu kalbėjosi su pirmuoju Kazachstano prezidentu Nursultanu Nazarbajevu, pranešė valstybinė agentūra „BelTA“, remdamasi Baltarusijos prezidento spaudos tarnyba.
„Šįvakar Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka surengė dar vieną telefoninį pokalbį su pirmuoju Kazachstano prezidentu Nursultanu Nazarbajevu“, – sakoma pranešime.
„BelTA“ teigimu, pokalbio metu pašnekovai išsamiai aptarė padėtį Kazachstane.
N.Nazarbayevas yra dabartinio Kazachstano prezidento K.-J.Tokayevo pirmtakas, beveik tris dešimtmečius ėjęs prezidento pareigas.
Pastaruoju metu jis oficialiai ėjo Kazachstano Saugumo tarybos pirmininko pareigas, kurios jam paskirtos iki gyvos galvos.
Kiek žinoma, N.Nazarbayevas yra išvykęs iš Kazachstano, šiuo metu galimai yra Dubajuje.
Baikonūro gatvėse pasirodė rusų šarvuočiai
21:56
Baikonūro gatvėse pradėjo patruliuoti rusų šarvuočiai, rodo vietos televizijos „Baikonurinfo“ reportažas.
Kanalo paskelbtame vaizdo įraše matoma kelių policijos automobilių kolona, taip pat kamufliažinis sunkvežimis „Ural“ ir šarvuota žvalgybos ir patruliavimo mašina BRDM-2.
Kanalas taip pat pažymi, kad mieste palaikoma rami atmosfera, vyksta sporto renginiai.
Nepaisant pasikartojančių pranešimų, kad Baikonure viskas ramu, nuo sausio 7-osios mieste buvo įvestas padidintas terorizmo grėsmės lygis ir komendanto valanda iki sausio 19 d. Į patruliavimą policija ketina įtraukti civilius.
Taip pat dėl koronaviruso miesto gyventojams buvo uždrausta burtis daugiau nei trise.
Miesto administracija paskelbė organizuojanti kelis užsakomuosius skrydžius į Rusiją, kuriais visi, kuriems to reikės, galės išvykti iš Baikonūro. Kaip „Interfax“ paaiškino administracijos spaudos tarnyba, taip yra ne dėl paaštrėjusios padėties šalyje, o tam, kad planavę išvykti iš miesto prieš prasidedant protestams, tai galėtų padaryti, ypač kariūnai ir universiteto studentai, kurie Baikonure atostogauja
Tuo pačiu metu kuriami variantai, kaip evakuoti kituose miestuose „įstrigusius“ Baikonūro gyventojus. Tam planuojama pasitelkti geležinkelių transportą.
Baikonyras ir jo apylinkės turi išskirtinį valstybinį statusą ir iki 2050 m. nuomuojamas Rusijos. Į šiaurę nuo miesto įsikūręs Baikonuro kosmodromas. Baikonūrą administruoja Rusija.
Kazachstano verslas nuostolius dėl riaušių įvertino 198 mln. dolerių
18:54
Žala, kurią Kazachstano verslas patyrė dėl riaušių, siekė apie 87,2 milijardo tengų (apie 198 milijonus JAV dolerių), iš kurių 85,8 milijardo tengių tenka Almatai, praneša vietos žiniasklaida, remdamasi Nacionaliniais verslininkų rūmais.
Verslininkų atstovai teigia, kad šis skaičius dar augs.
Po riaušių Atyrau mieste buvo sulaikyta daugiau nei šimtas žmonių
18:50
Kazachstano mieste Atyrau, nuo Nur Sultano nutolusiame 2700 km, buvo sulaikyti 104 įtariami riaušių dalyviai, pranešė televizijos kanalas „Khabar 24“, remdamasis vietos valdžios duomenimis.
Remiantis šia informacija, mieste apgadinti septyni policijos automobiliai, sužeisti 35 apsaugos pareigūnai, keturi iš jų – ligoninėse. Medikai vieno iš nukentėjusiųjų būklę vertina kaip sunkią.
Anot televizijos kanalo „Khabar 24“, dabar situacija regione stabilizavosi.
Rusijos lėktuvai į Kazachstaną atgabeno Kirgizijos taikdarius
18:47
Rusijos karinis transporto lėktuvas Il-76 iš Kanto aerodromo į Almatos oro uostą atgabeno Kirgizijos taikdarių dalinį kartu su standartine karine technika, pranešė Rusijos gynybos ministerijos spaudos tarnyba.
Kirgizijos gynybos ministerija anksčiau pranešė, kad į Kazachstaną siunčia 150 specialiųjų pajėgų padalinio „Skorpionas“ karių, aštuonis šarvuočių vienetus ir 11 vienetų automobilių technikos, skelbia naujienų agentūra „Interfax“.
Rusijos karinis departamentas taip pat pranešė apie Aerokosminių pajėgų orlaivių dalyvavimą į Kazachstaną perkeliant karius iš Tadžikistano ir Armėnijos,
Skelbiama, kad Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) taikos palaikymo kontingento skaičius Kazachstane gali būti iki 2500 žmonių, prireikus misija gali būti išplėsta, sakė KSSO spaudos sekretorius Vladimiras Zainetdinovas.
Almatos oro uostas bus uždarytas iki sausio 9 dienos
18:41
Almatos oro uostas nedirbs iki sausio 9 dienos, pranešė Kazachstano valstybinis televizijos kanalas „Khabar 24“.
Televizija skelbia, kad atšaukta daugiau nei dvi dešimtys tarptautinių skrydžių iš Almatos, Aktau, Turkestano ir Aktobės. Neįmanoma prisiskambinti į oro uosto informacijos skyrių, nėra ryšio.
Penktadienį ryte Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad į Kazachstaną atvykę Rusijos taikdariai padėjo vietos saugumo pajėgoms perimti Almatos oro uosto kontrolę. Iš pradžių buvo sakoma, kad oro uostas darbą atnaujins sausio 7 d., rašo naujienų agentūra „Interfax“.
Nur Sultan oro uostas veikia, nors daugelis oro linijų atšaukia skrydžius į Kazachstaną saugumo sumetimais. Sprendžiant iš Rusijos gynybos ministerijos pranešimų, Almata priima Rusijos karinius transporto lėktuvus su taikdariais ir karine technika.
Televizijos kanalas „Khabar 24“ penktadienį pranešė, kad oro linijos atšaukė daugiau nei 100 skrydžių, o dar apie 15 skrydžių vėluoja. Iš Nur Sultano buvo atnaujinti skrydžiai į Atyrau, Šymkentą, Turkestaną, taip pat Dubajų ir Maskvą.
V.Putinas telefonu kalbėjosi su K.-J.Tokayevu, A.Lukašenka ir N.Pašinianu
18:32
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį ir penktadienį aptarė įvykius Kazachstane su Kazachstano prezidentu Kassymu-Jomartu Tokayevu, Kirgizijos prezidentu Sadyru Žaparovu, Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka, Tadžikistano prezidentu Emomaliu Rahmonu, taip pat su Armėnijos ministru pirmininku Nikolu Pašinianu, skelbia naujienų agentūra „Interfax“.
Tai sausio 7 dieną paskelbė V.Putino spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas. Jis sakė, kad buvo kalbama apie derybas su Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) valstybių vadovais. K.-J.Tokayevo prašymu KSSO į Kazachstaną išsiuntė karius su taikos palaikymo misija.
V.Putinas su K.-J.Tokayevu kalbėjosi keletą kartų. K.-J.Tokayevas kreipdamasis į žmones pabrėžė Rusijos lyderio reakcijos operatyvumą ir draugišką šilumą.
„Buvo aptarta padėtis Kazachstane ir bendri veiksmai pagal KSSO mandatą kovojant su tarptautiniu terorizmu ir užtikrinant Kazachstano tvarką bei piliečių saugumą“, – sakė D.Peskovas.
Jis pridūrė, kad nuo pat KSSO taikos palaikymo pajėgų veiklos pradžios Rusijos gynybos ministerijos vadovas Sergejus Šoigu nuolat atsiskaito V.Putinui apie karių perkėlimo į Kazachstaną eigą ir pavestų užduočių vykdymą.
Penktadienį telefoniniame pokalbyje su N.Pašinianu abu lyderiai neaptarė galimybės padidinti KSSO taikos palaikymo kontingentą Kazachstane. Anksčiau, to prireikus, tokią galimybę leido KSSO sekretorius spaudai Vladimiras Zainetdinovas, o Kazachstano užsienio reikalų ministerija pažymėjo, kad misija gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių.
Baltarusijos prezidento spaudos tarnyba savo ruožtu pranešė, kad sausio 7 dieną, penktadienį, Aliaksandras Lukašenka kalbėjosi telefonu su N.Pašinianu, o paskui su V.Putinu. Be kita ko, jie aptarė įvykius Kazachstane.
„Kalbėdami apie KSSO taikos palaikymo pajėgų veiklą Kazachstane vadovai pokalbių metu pabrėžė, kad viena iš pagrindinių jų užduočių yra užkirsti kelią banditų būriams skverbtis į Kazachstaną iš išorės. Kad Kazachstano žmonės, šios šalies žmonės, galėtų savarankiškai spręsti savo vidines problemas“, – skelbė Baltarusijos spaudos tarnyba.
Kinijos prezidentas giria „tvirtas priemones“ prieš protestuotojus Kazachstane
14:22
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas penktadienį pagyrė aukų pareikalavusį Kazachstano vyriausybės susidorojimą su protestuotojais „itin atsakingu“ žingsniu, pranešė kinų valstybinė žiniasklaida.
„Kritiniais momentais ryžtingai ėmėtės tvirtų priemonių ir greitai nuraminote padėtį, rodydamas savo atsakingą poziciją ir pareigos jausmą kaip politikas, ir buvote itin atsakingas už savo šalį ir žmones“, – sakoma Xi Jinpingo laiške Kazachstano prezidentui Kassymui-Jomartui Tokayevui, kur citavo valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.