Įvykių Tulūzoje išvados: „vieniši vilkai“ – didžiausia ateities terorizmo grėsmė

Ekspertai perspėja, kad tokie įvykiai kaip Tulūzoje ateityje Europoje kartosis – „vieniši vilkai“, rengiantys nedidelius, bet baisius išpuolius gali tapti terorizmo ateitimi.
Prancūzijos policininkas
Prancūzijos policininkas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Įvykiai Tulūzoje sukrėtė visą pasaulį. Mohamedas Merah, nukautas per susišaudymą su policininkais ketvirtadienį, prisipažino nužudęs tris karius, tris žydų vaikus ir jų mokytoją rabiną.

Londono terorizmo reikalų specialistas Sajjanas Gohelas CNN teigia: „Mes esame naujo terorizmo etapo užuomazgų liudininkai.“

Grėsmė olimpinėse žaidynėse

Ekspertas mano, kad tokie įvykiai gali įkvėpti ir kitus radikaliuosius islamistus. „Tai siunčią žinią, kad „al Qaeda“ pasekėjai gali sėkmingai įvykdyti išpuolius, pasėti baimę veikdami vieni, – sakė ekspertas. – Būtent tai atsitiko Prancūzijoje: žmonės bijojo išeiti į lauką, mokyklos buvo saugomos, sukurtas bendras nesaugumo jausmas – tai yra tikrasis terorizmas.“

S.Gohelas sakė, kad ir Anderso Behringo Breiviko išpuoliai, kai praėjusių metų liepą jis nužudė 77 žmones, taip pat galėjo paskatinti vienišius teroristus veikti: „Nors tie išpuoliai nebuvo susiję su „al Qaeda“, tai sukūrė pavojingą precedentą, nes parodė, kad toks planas gali būti sėkmingai įgyvendintas.“

Ekspertas teigia, kad dabar kyla visai pagrįstos baimės, jog teroristai kitu taikiniu gali pasirinkti olimpines žaidynes Londone. „Atakos, kurios buvo surengtos Tulūzoje, gali būti pakartotos Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje – bet kur. Ir tai yra pagrindinis rūpestis, ypač turint omenyje artėjančias olimpines žaidynes“, – sakė jis.

Anot S.Gohelo, šios žaidynės turi ir simbolinę reikšmę, mat 2005 metų liepą Londone visuomeniniame transporte susprogdinus bombas buvo nužudyti 52 žmonės.

Didžiausias galvos skausmas pareigūnams

„Viniši vilkai“, anot eksperto, yra didžiausias galvos skausmas pareigūnams, nes juos labai sunku susekti. „Iki šiol teisėsaugai labai sunkiai sekdavosi sutrukdyti pasirengimą tokiems išpuoliams, nes pareigūnai negauna tiek informacijos kaip didesnių grupuočių atveju“, – sakė jis.

Tulūzoje siautėjęs žudikas buvo radikalios islamistų organizacijos „Forsane Alizza“ rėmėjas. Ši organizacija, turinti narių Paryžiuje ir Limože, skatina savo pasekėjus vykti į užsienį mokytis rengti teroro aktus. „Facebook“ socialiniame tinkle ji skatino rengti atakas prieš amerikiečius, žydus ir prancūzų kareivius.

Ekspertas teigia, kad iki šiol nėra aišku, koks buvo „al Qaeda“ vaidmuo šiose atakose. Nors atsakomybę už  išpuolius prisiėmė su tarptautinių teroristų tinklu „al Qaeda“ susijusi grupuotė „Jund al-Khilafah“, S.Gohelo teigimu, yra dvi nuomonės: tai galėjo būti „al Qaeda“ organizuoti išpuoliai arba „al Qaeda“ įkvėpti išpuoliai.

„Jeigu tai buvo „al Qaeda“ organizuoti išpuoliai, tai rodo, kad ši organizacija vis dar sugeba rasti pasekėjų Europoje, apmokyti juos surengti atakas. Jeigu tai yra „al Qaeda“ įkvėpti išpuoliai, tai yra pirmos tokio pobūdžio atakos Vakaruose – iki šiol buvo daug panašių bandymų, tačiau visi jie žlugo.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis