Izraeliečiai protestuodami prieš B.Netanyahu planą teismų sistemai blokuoja kelius

Izraeliečiai, protestuodami prieš vyriausybės planą reformuoti teismų sistemą, ketvirtadienį blokavo kelius ir dalyvavo demonstracijose, tikėdamiesi padidinti spaudimą parlamentui, šią savaitę vėl susirinkusiam po mėnesio pertraukos.
Protestas Tel Avive
Protestas Tel Avive / „Reuters“/„Scanpix“

Ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu dėl didelio spaudimo kovą sustabdė reformą; nesutariančios stovyklos dabar bando pasiekti kompromisinį susitarimą. Tačiau kiekvieną šeštadienį vykstantys protestai, kuriuose dalyvauja dešimtys tūkstančių žmonių, rodo nepasitikėjimą premjero ketinimais.

Ketvirtadienį savaitės vidurio protestas turėtų būti mažesnis, bet demonstrantai tikisi priminti įstatymų leidėjams apie save ir savo galimybes sutrikdyti šalies gyvenimą.

Tel Avive ir kitur pagrindines gatves ir sankryžas blokavo dešimtys protestuotojų su Izraelio vėliavomis. Demonstracijos vyko prie šalies prezidento Isaaco Herzogo ir nacionalinio saugumo ministro Itamaro Ben-Gviro namų.

I.Ben-Gviras mainais į reformų plano sustabdymą pareikalavo, kad B.Netanyahu leistų jam valdyti naują nacionalinę gvardiją; kritikai sako, kad tai prilygtų jo nuosavoms sukarintoms pajėgoms.

Vienas protestuotojas buvo sulaikytas dėl ramybės drumstimo, pranešė policija.

Protestų lyderiai ketvirtadienio akcijas vadina raginimu užtikrinti lygybę, išplėsdami kritiką ir atkreipdami dėmesį į augančias pragyvenimo išlaidas bei šaukimo į karinę tarnybą išimtis daugumai judėjų ultraortodoksų. Tel Avive protestuotojai baltai nudažė vandenį baseinėlyje prie nacionalinio teatro – tai turėjo simbolizuoti neseniai padidėjusias pieno kainas.

Dėl plano pertvarkyti teismų sistemą, kurį stumia labiausiai į politinio spektro dešinę nutolusi Izraelio vyriausybė, šalį ištiko viena didžiausių vidaus krizių, atsinaujino seni nesutarimai visuomenėje ir kilo naujų ginčų. Nors įstatymo projekto įšaldymas šiek tiek sumažino įtampą, B.Netanyahu sąjungininkai spaudžia jį vykdyti reformą. Derybos, kuriomis siekiama rasti išeitį iš krizės, kol kas neatrodo vaisingos.

B.Netanyahu, kuris yra teisiamas dėl korupcijos, dėl reformų plano sulaukė kritikos iš įvairių visuomenės sluoksnių, įskaitant verslo lyderius, technologijų sektorių ir atsargos karius, pagrasinusius nepasirodyti tarnyboje, jei planui bus pritarta. Premjeras sušvelnino poziciją tik po to, kai jam atleidus kitokios nuomonės besilaikantį gynybos ministrą spontaniškai kilo pikti protestai. Gynybos ministras vėliau buvo sugrąžintas į savo postą.

Plano, pagal kurį būtų perduota daugiau kontrolės politikams ir sumažintas Aukščiausiojo Teismo vaidmuo, šalininkai sako, kad reforma būtina norint pažaboti, pasak jų, intervencionistinius teismus ir atkurti išrinktų įstatymų leidėjų galias.

Oponentai sako, kad įgyvendinus šį planą būtų pažeista subtili Izraelio įstatymų leidžiamosios, vykdomosios valdžios ir teismo savitarpio priklausomybės sistema, kiltų pavojus šalies demokratiniams pagrindams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai