2024 01 25 /18:26

Per Izraelio smūgį dvidešimt palestiniečių žuvo eilėje prie maisto, dar 150 sužeista

Naujausias žinias apie Izraelio ir „Hamas“ karą skaitykite žemiau.
Izraelio kariai apsupo Chan Junisą Gazos Ruože
Izraelio kariai apsupo Chan Junisą Gazos Ruože / IDF

Visas Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Naujasis Izraelio planas grasina supykdyti Vašingtoną

17:37

„Reuters“/„Scanpix“/Izraelio pajėgų konvojus
„Reuters“/„Scanpix“/Izraelio pajėgų konvojus

Nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio daliai Izraelio karių buvo nurodyta išvalyti 1 km pločio teritoriją palei sieną su Izraeliu, kad būtų sukurta saugumo zona Gazos Ruože, į kurią būtų draudžiama įvažiuoti palestiniečiams, skelbia leidinys „The Wall Street Journal“.

Naudodami buldozerius ir kitą sunkiąją techniką, jie sulygino su žeme šiltnamius ir kitus statinius, užpildė „Hamas“ smogikų tunelių šachtas ir suarė žemės laukus.

„Viskas buvo sulyginti su žeme, – sakė kariškis. – Daugiausia tai buvo žemės ūkio paskirties zonos. Dabar tai karinė zona, visiška niekieno žemė“.

Izraelio pareigūnams buferinė zona yra labai svarbi saugumo priemonė, įgyvendinant planą demilitarizuoti Gazos Ruožą ir užtikrinti izraeliečiams, kad jie galės saugiai grįžti į netoli sienos esančius miestus ir bendruomenes, iš kurių buvo evakuoti po spalio 7 d. išpuolio, per kurį žuvo 1 200 žmonių.

Tai taip pat padės Izraelio kariams stebėti ir sustabdyti bet kurį prie sienos artėjantį asmenį.

Šis projektas kelia vis didesnį Jungtinių Valstijų pareigūnų nusivylimą, kurie teigia, kad pirmą kartą išreiškė nepritarimą tokiems planams netrukus po to, kai prasidėjo karas Gazos Ruože, ir su vis didesniu siaubu stebėjo, kaip Izraelis vis tiek ėmėsi veiksmų.

JAV pareigūnai įspėja, kad sienos palei 40 kilometrų ilgio Gazos Ruožą pavertimas niekieno žeme sustiprintų palestiniečių nuogąstavimus, kad Izraelis ketina okupuoti visą perpildytą anklavą arba jo dalį, ir apsunkintų arabų šalių vyriausybių įtikinėjimą padėti atstatyti sugriautą teritoriją pasibaigus kovoms.

Nuolatinės buferinės zonos sukūrimas Gazoje greičiausiai būtų neteisėtas

Valstybės sekretorius Antony Blinkenas antradienį išreiškė nepritarimą šiai koncepcijai po to, kai Izraelio kariuomenė pranešė, kad 21 karys žuvo griaunant pastatus, kai buvo bandoma sukurti tokią zoną.

„Mes labai aiškiai pasisakėme prieš priverstinį žmonių perkėlimą. Mes labai aiškiai pasisakome už tai, kad faktiškai būtų išlaikytas Gazos teritorinis vientisumas“, – pabrėžė A.Blinkenas.

Buvęs Izraelio pulkininkas, tarnavęs Izraelio Gazos Ruože, o dabar Izraelio sienų ekspertas Shaulis Arielis sakė, kad nuolatinės buferinės zonos sukūrimas Gazos Ruože greičiausiai būtų neteisėtas pagal tarptautinę teisę, nes Izraelis perimtų žemės kontrolę už savo pripažintos teritorijos ribų, o jam, kaip okupacinei valdžiai, būtų draudžiama keisti sienas.  

Premjeras Benjaminas Netanyahu ir kiti Izraelio pareigūnai yra sakę, kad neketina visam laikui okupuoti Gazos Ruožo, tačiau teigė, kad neribotą laiką išlaikys „saugumo kontrolę“ – šios sąvokos jie neapibrėžė, tačiau, be buferinės zonos, ji greičiausiai apims ir galimybę rengti reidus prieš kovotojus net pasibaigus karui.

Palei sieną Gazos Ruože tęsiami žemės valymo darbai. Tikslas, sakė šiaurinėje Gazos dalyje dirbantis atsargos karys, – pašalinti visas kliūtis, kurios ateityje trukdytų Izraelio pajėgoms stebėti šią zoną. 

Pasak analitikų, kilometro pločio zona greičiausiai neužkirstų kelio būsimiems „Hamas“ smogikų ir kitų kovotojų, kurie išgyvens karą, raketų paleidimams ar dronų atakoms iš Gazos Ruožo vidaus. 

Kaip teigiama Jeruzalės Hebrajų universiteto profesoriaus Adi Ben Nuno, kuris Izraelio 12 kanalo reportažui apie šį projektą išnagrinėjo palydovines nuotraukas nuo karo pradžios, kai kuriose vietovėse darbai jau gerokai pasistūmėję į priekį.

Izraelio kariuomenė, atrodo, nugriovė 1 072 iš 2 824 statinių, esančių vieno kilometro ar mažesniu atstumu nuo sienos, sakė jis. Jo tyrimo duomenimis, dauguma pastatų buvo gyvenamieji.

Izraelis įsitikinęs, kad Tarptautinis Teisingumo Teismas atmes „melagingą“ kaltinimą dėl genocido

00:46

Izraelis išreiškė įsitikinimą, kad Tarptautinis Teisingumo Teismas atmes kaltinimus, kad karas Gazos Ruože prilygsta palestiniečių genocidui. 

Bylą iškėlė Pietų Afrikos Respublika, kuri pasiūlė keletą neatidėliotinų priemonių, kurias norėtų įgyvendinti. 

Izraelio vyriausybės atstovas spaudai Eilonas Levy sakė trumpame pranešime: „Tikimės, kad Tarptautinis Teisingumo Teismas atmes šiuos melagingus kaltinimus“. 

Jis pridūrė, kad ieškiniai yra nepagrįsti. 

Rytoj Tarptautinis Teisingumo Teismas turėtų priimti sprendimą dėl nepaprastųjų priemonių įgyvendinimo, nors sprendimo dėl kaltinimų genocidu dar nepriims.

Sprogstamasis dronas smogė Irako dujų telkiniui

23:51

Ketvirtadienį Šiaurės Irako Sulaimanijos regione esančiame Khor Mor dujų telkinyje sprogo dronas, pranešė du „Reuters“ šaltiniai ir pridūrė, kad sprogimas padarė nedidelę žalą, niekas nebuvo sužeistas.

Jungtinių Arabų Emyratuose įsikūrusios energetikos įmonės „Dana Gas“ ir jos filialo „Crescent Petroleum“ konsorciumas „Pearl Petroleum“ turi teisę eksploatuoti „Khor Mor“ ir „Chemchemal“ telkinius – du didžiausius dujų telkinius Irake.

Per atskirą incidentą, įvykusį anksčiau tą pačią dieną, sprogmenų prikrautą droną, nukreiptą prieš JAV pajėgas bazėje netoli Erbilio oro uosto Irako šiauriniame Kurdistano regione, numušė priešlėktuvinė gynyba, pranešė regiono kovos su terorizmu tarnyba.

Per Izraelio smūgį dvidešimt palestiniečių žuvo eilėje prie maisto, dar 150 sužeista

22:07

Per Izraelio smūgį Gazos mieste žuvo 20 palestiniečių, dar 150 sužeista, pranešė „Hamas“ valdoma Sveikatos apsaugos ministerija. 

Pranešama, kad žuvusieji stovėjo eilėje prie pagalbos maistu. 

Izraelio kariuomenė pareiškė, kad tiria šį pranešimą.

B.Netanyahu biuras teigia, kad neskleidė kritikos Katarui

20:54

Vakar pranešėme apie Izraelio ir Kataro diplomatinį konfliktą, kilusį po to, kai į viešumą pateko Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu komentarai. 

Nutekintame įraše B.Netanyahu tariamai teigė, kad Kataro tarpininkavimo pastangos yra „problemiškos“, o Persijos įlankos valstybė tai pavadino „pasibaisėtina“. 

B.Netanyahu biuras iš pradžių kaltino Izraelio įkaito šeimos narį, su kuriuo premjeras buvo susitikęs tuo metu, kai buvo išsakyti komentarai. 

„AFP“/„Scanpix“/Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu
„AFP“/„Scanpix“/Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu

Vėliau šeimos atstovas sakė, kad visi jų telefonai buvo paimti, todėl įrašus galėjo padaryti tik vienas iš premjero bendradarbių. 

Izraelio žiniasklaidos priemonė „Walla“ dabar praneša, kad B.Netanyahu biuras vėl sureagavo, šį kartą sakydamas, kad turi įrodymų, pagrįstų vieno iš kitų susitikime dalyvavusių šeimos narių tekstine žinute. 

„Mergina šalia manęs turėjo telefoną, gaila, kad nedaviau jai patarimo“, – rašoma žinutėje, teigia Izraelio vyriausybė.

Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija: per karą žuvo mažiausiai 25,9 tūkst. žmonių

20:17

„Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį nurodė, kad per spalio 7 dieną prasidėjusį palestiniečių kovotojų grupuotės ir Izraelio karą žuvo mažiausiai 25,9 tūkst. žmonių.

Ministerijos išplatintame pranešime priduriama, kad per pastarąją parą žuvo 200 žmonių, o iš viso per tris kovos mėnesius Gazos Ruože buvo sužeista 64 110 asmenų. 

Izraelio karas prieš „Hamas“ Gazos Ruože prasidėjo po kruvino kovotojų spalio 7-osios išpuolio, per kurį, Izraelio duomenimis, žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių.

IDF/Izraelio kariai apsupo Chan Junisą Gazos Ruože
IDF/Izraelio kariai apsupo Chan Junisą Gazos Ruože

Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 25, kaip manoma, žuvo.

Atsakydamas į tai, Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“ ir pradėjo nesiliaujantį bombardavimą bei sausumos invaziją, dėl kurių didelė Gazos Ruožo dalis virto griuvėsiais.

„Hamas“ sako, kad laikysis paliaubų, jei Izraelis vykdys Tarptautinio Teisingumo Teismo sprendimą

19:42

Prieš rytdienos Tarptautinio Teisingumo Teismo (TTT) sprendimą kalbasi „Hamas“ pareigūnas. 

Tarptautinis Teisingumo Teismas turi priimti sprendimą dėl to, ar įgyvendinti Pietų Afrikos Respublikos, kuri aukščiausiajam teismui iškėlė genocido bylą prieš Izraelį, pasiūlytas nepaprastąsias priemones. 

Tarp nepaprastųjų priemonių, kurios galėtų būti įgyvendintos, yra skubus ugnies nutraukimas. 

"Hamas" teigia, kad jei teismas priims sprendimą nutraukti ugnį ir Izraelis jam paklus, jis jo laikysis. 

Ji taip pat sako, kad paleis visus Izraelio įkaitus Gazos Ruože, jei Izraelis paleis visus palestiniečių kalinius.

JK ir JAV paskelbė sankcijų svarbiausiems husių veikėjams

18:26

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jemeno husiai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jemeno husiai

Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paskelbė įvedusios sankcijas svarbiausiems husių veikėjams, siekdamos apsaugoti laivų saugumą Raudonojoje jūroje.

JK užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas savo pareiškime sakė, kad apribojimai „sustiprina mūsų aiškią žinią husiams pastarosiomis savaitėmis“, žadėdamas taikytis į tuos, kurie stovi už „nepriimtinų ir neteisėtų veiksmų“ prieš laivybą.

Nuo lapkričio vidurio sukilėliai iš Jemeno pakrantės leidžia raketas ir dronus, nukreiptus į laivus, kurie, anot jų, yra susiję su Izraeliu, taip solidarizuodamiesi su palestiniečiais Gazos Ruože. 

Gazos Ruožą apsiautęs Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“, reaguodamas į precedento neturinčius šios palestiniečių grupuotės spalio 7 dieną įvykdytus išpuolius.

Amerikiečių ir britų karinės oro pajėgos šį mėnesį pradėjo oro kampaniją prieš husių sukilėlius.

Suomija – Izraeliui apie Gazą: „Gana reiškia gana“

18:25

dpa/Scanpix/Gazos al-Zahros rajonas po bombardavimo
dpa/Scanpix/Gazos al-Zahros rajonas po bombardavimo

Suomijos užsienio reikalų ministrė Elina Valtonen pareiškė, kad Izraelio „savigynos laikas baigėsi“, apkaltino Izraelio vyriausybę, kad ji nesugeba apsaugoti civilių Gazos Ruože, ir prisijungė prie grupės, raginančios nedelsiant nutraukti ugnį, skelbia leidinys „Politico“.

„Leiskite man pasakyti labai aiškiai: gana reiškia gana, Gazos Ruože esantiems civiliams gyventojams reikia neatidėliotinų humanitarinių paliaubų“, – ketvirtadienį paskelbtame interviu Vokietijos žiniasklaidos grupei RND sakė E.Valtonen.

Ji teigė, kad Izraelis „daro nepakankamai, kad užkirstų kelią“ civilių aukoms anklave, kur per Izraelio atakas žuvo daugiau kaip 25 000 palestiniečių.

Užsienio reikalų ministrė įspėjo, kad kuo ilgiau tęsis karas, tuo labiau plis ekstremizmas.

„Karas Artimuosiuose Rytuose reiškia, kad eskalacija ne tik neišvengiama, bet jau įvyko, – sakė E.Valtonen.

Plačiau skaitykite ČIA.

JAV ir Irakas planuoja aptarti su IS kovojančios koalicijos mažinimo tvarkaraštį

18:23

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./JAV karys Irake
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./JAV karys Irake

Vašingtonas ir Bagdadas surengs diskusijas, kuriose, kaip manoma, bus nustatytas JAV vadovaujamos koalicijos, kovojančios su grupuote „Islamo valstybė“ (IS), mažinimo tvarkaraštis, ketvirtadienį pranešė Irakas.

Irako užsienio reikalų ministerija nurodė, kad abi šalys susitarė sudaryti darbo grupes, kurios galiausiai parengtų „konkretų ir aiškų tvarkaraštį (...) ir pradėtų laipsniškai mažinti jų (koalicijos) patarėjų skaičių Irako teritorijoje“.

JAV gynybos departamentas taip pat patvirtino būsimo susitikimo detales ir jo darbotvarkę. 

JAV ir sąjungininkų pajėgos Irake ir Sirijoje nuo spalio vidurio, Pentagono duomenimis, yra tapusios daugiau kaip 150 išpuolių taikiniais. Atsakomybę už šiuos išpuolius prisiėmė „Islamo pasipriešinimas Irake“ – su Iranu susijusių kovotojų aljansas, kuris nepritaria JAV paramai Gazos Ruože kariaujančiam Izraeliui.

Vašingtonas atsakė oro antskrydžiais, nukreiptais prieš grupuotes, kurias laiko labiausiai atsakingomis, tačiau smurto ciklas paskatino Bagdadą paraginti surengti derybas dėl koalicijos pajėgų išvedimo.

Naujasis Izraelio planas grasina supykdyti Vašingtoną

17:37

„Reuters“/„Scanpix“/Izraelio pajėgų konvojus
„Reuters“/„Scanpix“/Izraelio pajėgų konvojus

Nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio daliai Izraelio karių buvo nurodyta išvalyti 1 km pločio teritoriją palei sieną su Izraeliu, kad būtų sukurta saugumo zona Gazos Ruože, į kurią būtų draudžiama įvažiuoti palestiniečiams, skelbia leidinys „The Wall Street Journal“.

Naudodami buldozerius ir kitą sunkiąją techniką, jie sulygino su žeme šiltnamius ir kitus statinius, užpildė „Hamas“ smogikų tunelių šachtas ir suarė žemės laukus.

„Viskas buvo sulyginti su žeme, – sakė kariškis. – Daugiausia tai buvo žemės ūkio paskirties zonos. Dabar tai karinė zona, visiška niekieno žemė“.

Izraelio pareigūnams buferinė zona yra labai svarbi saugumo priemonė, įgyvendinant planą demilitarizuoti Gazos Ruožą ir užtikrinti izraeliečiams, kad jie galės saugiai grįžti į netoli sienos esančius miestus ir bendruomenes, iš kurių buvo evakuoti po spalio 7 d. išpuolio, per kurį žuvo 1 200 žmonių.

Tai taip pat padės Izraelio kariams stebėti ir sustabdyti bet kurį prie sienos artėjantį asmenį.

Šis projektas kelia vis didesnį Jungtinių Valstijų pareigūnų nusivylimą, kurie teigia, kad pirmą kartą išreiškė nepritarimą tokiems planams netrukus po to, kai prasidėjo karas Gazos Ruože, ir su vis didesniu siaubu stebėjo, kaip Izraelis vis tiek ėmėsi veiksmų.

JAV pareigūnai įspėja, kad sienos palei 40 kilometrų ilgio Gazos Ruožą pavertimas niekieno žeme sustiprintų palestiniečių nuogąstavimus, kad Izraelis ketina okupuoti visą perpildytą anklavą arba jo dalį, ir apsunkintų arabų šalių vyriausybių įtikinėjimą padėti atstatyti sugriautą teritoriją pasibaigus kovoms.

Nuolatinės buferinės zonos sukūrimas Gazoje greičiausiai būtų neteisėtas

Valstybės sekretorius Antony Blinkenas antradienį išreiškė nepritarimą šiai koncepcijai po to, kai Izraelio kariuomenė pranešė, kad 21 karys žuvo griaunant pastatus, kai buvo bandoma sukurti tokią zoną.

„Mes labai aiškiai pasisakėme prieš priverstinį žmonių perkėlimą. Mes labai aiškiai pasisakome už tai, kad faktiškai būtų išlaikytas Gazos teritorinis vientisumas“, – pabrėžė A.Blinkenas.

Buvęs Izraelio pulkininkas, tarnavęs Izraelio Gazos Ruože, o dabar Izraelio sienų ekspertas Shaulis Arielis sakė, kad nuolatinės buferinės zonos sukūrimas Gazos Ruože greičiausiai būtų neteisėtas pagal tarptautinę teisę, nes Izraelis perimtų žemės kontrolę už savo pripažintos teritorijos ribų, o jam, kaip okupacinei valdžiai, būtų draudžiama keisti sienas.  

Premjeras Benjaminas Netanyahu ir kiti Izraelio pareigūnai yra sakę, kad neketina visam laikui okupuoti Gazos Ruožo, tačiau teigė, kad neribotą laiką išlaikys „saugumo kontrolę“ – šios sąvokos jie neapibrėžė, tačiau, be buferinės zonos, ji greičiausiai apims ir galimybę rengti reidus prieš kovotojus net pasibaigus karui.

Palei sieną Gazos Ruože tęsiami žemės valymo darbai. Tikslas, sakė šiaurinėje Gazos dalyje dirbantis atsargos karys, – pašalinti visas kliūtis, kurios ateityje trukdytų Izraelio pajėgoms stebėti šią zoną. 

Pasak analitikų, kilometro pločio zona greičiausiai neužkirstų kelio būsimiems „Hamas“ smogikų ir kitų kovotojų, kurie išgyvens karą, raketų paleidimams ar dronų atakoms iš Gazos Ruožo vidaus. 

Kaip teigiama Jeruzalės Hebrajų universiteto profesoriaus Adi Ben Nuno, kuris Izraelio 12 kanalo reportažui apie šį projektą išnagrinėjo palydovines nuotraukas nuo karo pradžios, kai kuriose vietovėse darbai jau gerokai pasistūmėję į priekį.

Izraelio kariuomenė, atrodo, nugriovė 1 072 iš 2 824 statinių, esančių vieno kilometro ar mažesniu atstumu nuo sienos, sakė jis. Jo tyrimo duomenimis, dauguma pastatų buvo gyvenamieji.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų