2024 01 26 /18:50

Karas Gazoje stabdomas nebus – Hagos teismas nusprendė tik dėl humanitarinės pagalbos

Naujausias žinias apie Izraelio ir „Hamas“ karą skaitykite žemiau.
Izraelio kariai apžiūri požeminį "Hamas" tunelį Gazos Ruože
Izraelio kariai apžiūri požeminį "Hamas" tunelį Gazos Ruože / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Naujausias Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

JAV slapta perspėjo Iraną prieš „Islamo valstybės“ teroristų išpuolį

10:35

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Islamo valstybės organizuoti sprogimai Irano Kermano mieste
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Islamo valstybės organizuoti sprogimai Irano Kermano mieste

JAV slapta įspėjo Iraną, kad „Islamo valstybė“ ruošiasi įvykdyti teroristinį išpuolį, per kurį šio mėnesio pradžioje per porą koordinuotų savižudžių sprogdintojų išpuolių žuvo daugiau kaip 80 iraniečių, sakė JAV pareigūnai.

Pasak jų, konfidencialus perspėjimas buvo paskelbtas po to, kai JAV gavo žvalgybinės informacijos, kad „Islamo valstybės“ padalinys Afganistane „ISIS-Khorasan“, žinomas kaip ISIS-K, rengia išpuolį prieš Iraną.

Amerikos pareigūnai teigė, kad Iranui perduota informacija buvo pakankamai tiksli apie vietą ir pakankamai savalaikė, todėl ji galėjo būti naudinga Teheranui siekiant užkirsti kelią sausio 3 d. išpuoliui arba bent jau sumažinti aukų skaičių, skelbia „The Wall Street Journal“.

Tačiau Iranui nepavyko užkirsti kelio savižudžių sprogdintojų išpuoliams pietrytiniame Kermano mieste, kurių taikiniu tapo minia, minėjusi Islamo revoliucijos gvardijos korpuso Quds pajėgų vado Qassemo Soleimani mirties metines. Q.Soleimani žuvo per 2020 m. sausio mėn. dronų ataką netoli Bagdado oro uosto, kurią įsakė surengti tuometis prezidentas Donaldas Trumpas.

„Prieš 2024 m. sausio 3 d. ISIS teroristinį išpuolį Kermane, Irane, JAV vyriausybė privačiai įspėjo Iraną, kad Irano teritorijoje kyla terorizmo grėsmė, – sakė JAV pareigūnas, naudodamas „Islamo valstybės“ akronimą. – JAV vyriausybė vadovavosi ilgalaike „pareigos perspėti“ politika, kuri buvo įgyvendinama visose administracijose, siekiant įspėti vyriausybes apie galimas mirtinas grėsmes. Šiuos įspėjimus teikiame iš dalies todėl, kad nenorime, jog per teroro išpuolius žūtų nekalti žmonės.“

Irano misijos Jungtinėse Tautose pareigūnai iš karto neatsakė į prašymą pateikti komentarą, rašo WSJ.

Nepaisant amerikiečių perspėjimo, kai kurie Irano griežtosios linijos šalininkai užsiminė, kad „Islamo valstybės“ nusikaltėliai yra susiję su JAV ir Izraeliu. Per aukų pagerbimo ceremoniją Kermane vyriausiasis Revoliucinės gvardijos vadas generolas majoras Hosseinas Salami sakė, kad „Islamo valstybė“ „šiais laikais išnyko“, ir tvirtino, kad džihadistai „veikia tik kaip samdiniai“ JAV ir Izraelio interesams.

JAV pareigūnai atsisakė nurodyti, kokiais kanalais buvo įspėtas Iranas, ir neatskleidė detalių apie tai, kas buvo perduota.  Jie taip pat nesakė, ar tai pirmas kartas, kai Vašingtonas perdavė tokį įspėjimą Irano režimui.

Irano pareigūnai neatsakė JAV dėl įspėjimo, sakė vienas amerikiečių pareigūnas. Nebuvo aišku, kodėl iraniečiams nepavyko sutrukdyti ar sušvelninti atakos, kalbėjo keli pareigūnai.

JAV nuolat dalijasi perspėjimais apie galimą teroristinę veiklą su sąjungininkais ir partneriais. Kai kuriais atvejais ji įspėja ir potencialius priešininkus. 2019 m. gruodį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas padėkojo prezidentui D.Trumpui už dalijimąsi žvalgybos informacija, kuri padėjo Kremliui sužlugdyti sąmokslą Sankt Peterburge.

Sprogdinimai Kermane, per kuriuos žuvo 84 iraniečiai ir dar šimtai buvo sužeisti, buvo kruviniausias teroristinis išpuolis Irane nuo 1979 m. Irano revoliucijos, kai valdžią perėmė dabartinė vyriausybė.

 

Naujausios žinios

08:54

Naujausias Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.

ES sako besitikinti, kad teismo sprendimas dėl Gazos bus vykdomas iškart

17:48

„AP“/„Scanpix“/Humanitarinės pagalbos konvojus
„AP“/„Scanpix“/Humanitarinės pagalbos konvojus

Europos Sąjunga penktadienį pareiškė norinti, kad būtų iškart įgyvendintas Jungtinių Tautų teismo sprendimas, pagal kurį Izraelis privalo užkirsti kelią genocido veiksmams Gazos Ruože.

„Tarptautinio Teisingumo Teismo nutartys šalims yra privalomos ir jos privalo jų laikytis. Europos Sąjunga tikisi, kad jie bus visiškai, nedelsiant ir veiksmingai įgyvendinti“, – sakoma Briuselio pareiškime.

Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT) anksčiau penktadienį nurodė Izraeliui sudaryti sąlygas humanitarinei pagalbai patekti į Gazos Ruožą, priėmęs svarbų sprendimą byloje, kuri sulaukė viso pasaulio dėmesio.

Visgi jis nenurodė Izraeliui sustabdyti karinį puolimą Gazos Ruože, kaip to prašė bylą inicijavusi Pietų Afrika.

Izraelis privalo imtis „neatidėliotinų ir veiksmingų priemonių, kad būtų sudarytos sąlygos teikti skubiai reikalingas pagrindines paslaugas ir humanitarinę pagalbą palestiniečių gyvenimo sąlygoms gerinti“, pareiškė Teismas sprendime

Jis taip pat pareiškė, kad Izraelis turi imtis „visų jam priklausančių priemonių, kad užkirstų kelią tiesioginiam ir viešam kurstymui vykdyti genocidą ir už tai nubaustų“, pareiškė TTT.

Teismas taip pat nusprendė, kad Izraelis turi stengtis apriboti žūtis ir žalą.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu genocido bylą pavadino piktinančia ir sakė, kad jo šalis ir toliau darys „viską, kas būtina“, kad apsigintų.

Palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ penktadienį pasveikino TTT sprendimą, pavadino jį svarbiu ir teigė, kad jis „prisideda prie Izraelio izoliacijos“.

Pietų Afrika irgi pasveikino JT teismo sprendimą ir sakė, kad „šiandiena žymi lemiamą tarptautinės teisinės valstybės pergalę ir svarbų etapą siekiant teisingumo palestiniečių žmonėms“.

Sprendimas dėl esminio klausimo, ar gali būti, kad Izraelis vykdo genocidą, veikiausiai užtruks ne vienerius metus.

Pietų Afrika inicijavo bylą, tvirtindama, kad Izraelis pažeidžia 1948-aisiais po Holokausto pasirašytą Jungtinių Tautų genocido konvenciją.

TTT sprendžia valstybių ginčus, bet, nors jo sprendimai yra teisiškai privalomi ir negali būti skundžiami, jis neturi įgaliojimų juos vykdyti. Pavyzdžiui, praėjus mėnesiui nuo invazijos į Ukrainą pradžios jis nurodė Rusijai sustabdyti invaziją į Ukrainą, tačiau nesėkmingai.

Karas Gazos Ruože prasidėjo precedento neturinčiais „Hamas“ išpuoliais spalio 7 dieną, per kuriuos Izraelyje žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP skaičiai, paremti oficialiais Izraelio duomenimis.

Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 25, kaip manoma, žuvo.

Atsakydamas į tai, Izraelis vykdė nesiliaujantį karinį puolimą, kurio metu, „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos ketvirtadienio duomenimis, Gazos Ruože žuvo per 26 tūkst. žmonių, iš jų apie 70 proc. moterų ir vaikų.

JT agentūra sako atleidusi kelis darbuotojus įtarus įsitraukimą į spalio 7-osios atakas

17:45 Atnaujinta 18:49

„Scanpix“/AP nuotr./„Hamas“ žudynių vaizdai Kfar Azza kibuce Izraelyje
„Scanpix“/AP nuotr./„Hamas“ žudynių vaizdai Kfar Azza kibuce Izraelyje

Jungtinių Tautų agentūra palestiniečiams remti (UNRWA) penktadienį pranešė, kad atleido kelis darbuotojus, kuriuos Izraelis apkaltino prisidėjus prie precedento neturinčių spalio 7-osios „Hamas“ atakų, sukėlusių karą Gazos Ruože.

UNRWA vadovas Philippe'as Lazzarini sakė, kad priėmė šį sprendimą „siekdamas apsaugoti agentūros gebėjimą teikti humanitarinę pagalbą“ ir pradėjo tyrimą po to, kai Izraelio valdžios institucijos pateikė informacijos apie įtariamą darbuotojų įsitraukimą.

JAV vyriausybė penktadienį sustabdė šios agentūros finansavimą po minimo pranešimo.

Valstybės departamentas pareiškė, kad yra labai susirūpinęs dėl kaltinimų UNRWA atžvilgiu, ir „laikinai sustabdė papildomą finansavimą (...) kol išnagrinėsime šiuos kaltinimus ir veiksmus, kurių Jungtinės Tautos imasi jiems pašalinti“.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį kalbėjosi su Jungtinių Tautų vadovu Antonio Guterresu ir pabrėžė, kad būtina nuodugniai ir greitai ištirti šį klausimą, sakoma departamento pareiškime.

„Mes taip pat palankiai vertiname JT pranešimą apie „visapusišką ir nepriklausomą“ UNRWA peržiūrą. Turi būti užtikrinta visiška atsakomybė visiems, dalyvavusiems siaubinguose spalio 7-osios išpuoliuose“, – pažymėjo Valstybės departamentas.

Pareiškime pabrėžiama, kad „UNRWA atlieka lemiamą vaidmenį teikiant palestiniečiams gyvybiškai svarbią pagalbą, įskaitant būtiniausius maisto produktus, vaistus, pastogę ir kitą gyvybiškai svarbią humanitarinę paramą“.

„Jų darbas gelbsti gyvybes, todėl svarbu, kad UNRWA išnagrinėtų šiuos kaltinimus ir imtųsi visų tinkamų taisomųjų priemonių, įskaitant esamos politikos ir procedūrų peržiūrą.“

UNRWA vadovas pareiškė, kad iš darbo buvo atleisti „keli“ darbuotojai ir kad Izraelio valdžios institucijoms pateikus informacijos apie tariamą darbuotojų dalyvavimą spalio 7-osios atakose, pradėtas tyrimas.

Pasak Valstybės departamento, įtarimai susiję su 12 darbuotojų, kurie „galėjo būti susiję“.

Karas Gazos Ruože prasidėjo precedento neturinčiais „Hamas“ išpuoliais spalio 7 dieną, per kuriuos Izraelyje žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP skaičiai, paremti oficialiais Izraelio duomenimis.

Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 25, kaip manoma, žuvo.

Atsakydamas į tai, Izraelis vykdė nesiliaujantį karinį puolimą, kurio metu, „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos ketvirtadienio duomenimis, Gazos Ruože žuvo per 26 tūkst. žmonių, iš jų apie 70 proc. moterų ir vaikų.

JAV karinis laivas numušė į jį iš Jemeno paleistą raketą

16:15

JK gynybos ministerija/Britų naikintuvai ruošiami kovai prieš husius
JK gynybos ministerija/Britų naikintuvai ruošiami kovai prieš husius

JAV karinis laivynas penktadienį numušė raketą, kurią į jį paleido Irano remiami Jemeno husių sukilėliai, kelias savaites rengiantys išpuolius prieš tarptautinę laivybą, pranešė kariškiai.

„Irano remiami husių kovotojai iš husių kontroliuojamų Jemeno teritorijų paleido vieną balistinę priešlaivinę raketą į Adeno įlankoje esantį „Arleigh-Burke“ klasės eskadrinį minininką „USS Carney“ (DDG 64). Raketą sėkmingai numušė „USS Carney“, – sakoma JAV Centrinės vadovybės (CENTCOM) pareiškime socialiniuose tinkluose.

„Pranešimų apie sužeistuosius ar žalą negauta“, – teigė CENTCOM.

Husiai lapkritį pradėjo taikytis į Raudonosios jūros laivybą, sakydami, kad smogia su Izraeliu susijusiems laivams, siekdami paremti palestiniečius Gazos Ruože, kurį nuniokojo Izraelio ir „Hamas“ karas.

Nuo to laiko Jemeno sukilėliai paskelbė, kad JAV ir Britanijos interesai taip pat yra jų teisėti taikiniai.

Be karinių veiksmų, Vašingtonas stengiasi daryti diplomatinį ir finansinį spaudimą husiams ir praėjusią savaitę iš naujo priskyrė juos prie teroristinių organizacijų. Šios etiketės buvo atsisakyta netrukus po to, kai prezidentas Joe Bidenas pradėjo eiti pareigas.

 

Karas Gazoje stabdomas nebus – Hagos teismas nusprendė tik dėl humanitarinės pagalbos

15:07 Atnaujinta 16:04

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Tarptautinis Teisingumo Teismas Hagoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Tarptautinis Teisingumo Teismas Hagoje

Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT) penktadienį nurodė Izraeliui sudaryti sąlygas humanitarinei pagalbai patekti į Gazos Ruožą, priėmęs svarbų sprendimą byloje, kuri sulaukė viso pasaulio dėmesio.

Visgi jis nenurodė Izraeliui sustabdyti karinį puolimą Gazos Ruože, kaip to prašė bylą inicijavusi Pietų Afrika.

Izraelis privalo imtis „neatidėliotinų ir veiksmingų priemonių, kad būtų sudarytos sąlygos teikti skubiai reikalingas pagrindines paslaugas ir humanitarinę pagalbą palestiniečių gyvenimo sąlygoms gerinti“, pareiškė Teismas sprendime.

Turi užkirsti kelią bet kokiam galimam genocido kurstymui

Jis taip pat pareiškė, kad Izraelis turi užkirsti kelią bet kokiam galimam genocido kurstymui.

Izraelis turi imtis „visų jam priklausančių priemonių, kad užkirstų kelią tiesioginiam ir viešam kurstymui vykdyti genocidą ir už tai nubaustų“, pareiškė TTT.

Izraelis turi stengtis apriboti žūtis

Teismas taip pat nusprendė, kad Izraelis turi stengtis apriboti žūtis ir žalą.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu genocido bylą pavadino piktinančia ir sakė, kad jo šalis ir toliau darys „viską, kas būtina“, kad apsigintų.

Laikinosios priemonės

Dabar Teismas nesprendė, ar Izraelis vykdė genocidą Gazos Ruože, o tik priėmė sprendimą dėl Pietų Afrikos prašymo taikyti laikinąsias priemones.

Nors Izraelis prašė teismo atmesti bylą, teismo pirmininkė Joan Donoghue sakė, kad 17 teisėjų kolegija padarė išvadą, jog ji turi tinkamą jurisdikciją, todėl „negali patenkinti Izraelio prašymo atmesti bylą“.

Šešios laikinosios priemonės, kurių JT teismas nurodė Izraeliui imtis siekiant sumažinti civilių aukų skaičių Gazos Ruože, sulaukė plataus 17 teisėjų, tarp kurių buvo ir Izraelio atstovas, pritarimo.

Izraelio teisėjas Aharonas Barakas atskirojoje nuomonėje rašė, kad „nors esu įsitikinęs, jog genocido faktas nėra tikėtinas“, jis balsavo už dvi priemones. Jis sakė, kad prisijungė prie daugumos, nurodžiusios Izraeliui susilaikyti nuo viešo kurstymo, „tikėdamasis, kad ši priemonė padės sumažinti įtampą ir atgrasys nuo žalingos retorikos“.

Jis sakė, kad balsavo už priemonę dėl humanitarinės pagalbos užtikrinimo, tikėdamasis, kad ji „palengvins ginkluoto konflikto pasekmes labiausiai pažeidžiamiems asmenims“.

Per valandą trukusį teismo sprendimo skaitymą Hagoje Izraelis buvo kritikuojamas dėl nepaprasto jėgos panaudojimo Gazos Ruože, dėl to, kad aukščiausi pareigūnai kurstė visuomenę, dehumanizuodami palestiniečius, ir dėl dešimčių tūkstančių žuvusių ir sužeistų civilių teritorijos gyventojų.

J.Donoghue pradėjo posėdį Hagoje pažymėdama, kad Izraelio karas prieš „Hamas“ „lemia didžiules civilių aukas, plataus masto civilinės infrastruktūros sunaikinimą ir didžiosios daugumos Gazos gyventojų perkėlimą.

„Teismas puikiai supranta regione vykstančios žmogiškosios tragedijos mastą ir yra giliai susirūpinęs dėl tebesitęsiančių žmonių žūčių ir kančių“, – sakė teisėja.

Pietų Afrika sprendimu patenkinta

Pietų Afrika penktadienį pasveikino JT teismo sprendimą, kad Izraelis turėtų padaryti viską, ką gali, kad užkirstų kelią bet kokiems genocido veiksmams Gazos Ruože.

„Šiandiena žymi lemiamą tarptautinės teisinės valstybės pergalę ir svarbų etapą siekiant teisingumo palestiniečių žmonėms“, – pareiškė Užsienio reikalų ministerija.

Sprendimas dėl esminio klausimo, ar gali būti, kad Izraelis vykdo genocidą, veikiausiai užtruks ne vienerius metus.

Pietų Afrika inicijavo bylą, tvirtindama, kad Izraelis pažeidžia 1948-aisiais po Holokausto pasirašytą Jungtinių Tautų genocido konvenciją.

Pretorija norėjo, kad TTT penktadienį priimtų vadinamąsias laikinąsias priemones – skubius nurodymus apsaugoti palestiniečius Gazos Ruože nuo galimų konvencijos pažeidimų.

TTT sprendžia valstybių ginčus, bet, nors jo sprendimai yra teisiškai privalomi ir negali būti skundžiami, jis neturi įgaliojimų juos vykdyti. Pavyzdžiui, praėjus mėnesiui nuo invazijos į Ukrainą pradžios jis nurodė Rusijai sustabdyti invaziją į Ukrainą, tačiau nesėkmingai.

B.Netanyahu jau anksčiau užsiminė, kad nesijaustų saistomas jokios TTT nutarties.

„Hamas“ savo ruožtu nurodė, kad laikytųsi paliaubų Gazos Ruože vykstančiame kare su Izraeliu, jei TTT įsakytų nutraukti pastarajam ugnį, o žydų valstybė paisytų tokio nurodymo. 

Karas Gazos Ruože prasidėjo precedento neturinčiais „Hamas“ išpuoliais spalio 7 dieną, per kuriuos Izraelyje žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP skaičiai, paremti oficialiais Izraelio duomenimis.

Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 25, kaip manoma, žuvo.

Atsakydamas į tai, Izraelis vykdė nesiliaujantį karinį puolimą, kurio metu, „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos ketvirtadienio duomenimis, Gazos Ruože žuvo per 26 tūkst. žmonių, iš jų apie 70 proc. moterų ir vaikų.

Du sprogimai driokstelėjo netoli laivų prie Jemeno krantų

14:39

Vandenyse į pietus nuo Jemeno penktadienį sprogo dvi raketos, pranešė jūrų saugumo agentūros.

Sprogimai nugriaudėjo kelis mėnesius tęsiantis Irano remiamų husių sukilėlių išpuoliams prieš laivus Raudonojoje jūroje.

Su Panamos vėliava plaukiojantis naftos tanklaivis pranešė, kad Adeno įlankoje „matė du sprogimus“, teigė britų jūrų saugumo bendrovė „Ambrey“.

Šį pranešimą patvirtino Jungtinės Karalystės jūrų prekybos operacijų agentūra (UKMTO). Apie jokią žalą nepranešta.

„Ambrey“ sakė, kad raketos sprogo maždaug už pusantro kilometro nuo su Indija susijusio naftos tanklaivio ir 200–300 metrų virš vaterlinijos. UKMTO teigė, kad jos detonavo vandenyje.

„Ataskaitos rengimo metu tikslas buvo neaiškus. Apie žalą nepranešta“, – sakė „Ambrey“ ir pridūrė, kad tuo metu laivai kvietė karinę pagalbą.

Nuo lapkričio vidurio husių išpuoliai trikdo laivybą Raudonojoje jūroje, per kurią vyksta iki 12 proc. pasaulinės prekybos, ir paskatino JAV kartu su Jungtine Karalyste suduoti atsakomuosius smūgius.

Irano remiami sukilėliai sako, kad taikosi į laivus, kurie, anot jų, yra susiję su Izraeliu, taip solidarizuodamiesi su palestiniečiais Gazos Ruože, kuriame vyksta niokojantis „Hamas“ ir Izraelio karas, pakurstęs įtampą visuose Artimuosiuose Rytuose.

 

BBC: Jungtiniai Arabų Emyratai finansavo politiškai motyvuotas žmogžudystes Jemene

14:10

AFP/„Scanpix“ nuotr./Asociatyvi nuotr.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Asociatyvi nuotr.

2015 m. Jungtinių Arabų Emyratų pasamdyti amerikiečių samdiniai rengė mokymus, kuriuos vėliau emyratai naudojo instruktuodami vietinius gyventojus, o tai sukėlė tikslinių žudynių bangą, BBC naujienų tarnybai teigė informatorius.

Šios išvados paskelbtos tuo metu, kai konfliktas Jemene vėl atsidūrė tarptautinio dėmesio centre po išpuolių prieš laivus Raudonojoje jūroje.

JAE vyriausybė paneigė BBC tyrime pateiktus kaltinimus, kad ji žudė su terorizmu nesusijusius asmenis, sakydama, kad jie yra „melagingi ir nepagrįsti“.

Žudynių serija Jemene – daugiau kaip 100 nužudymų per trejus metus – yra tik vienas iš tebesitęsiančio įnirtingo tarpvalstybinio konflikto, dėl kurio skurdžiausioje Artimųjų Rytų šalyje viena prieš kitą stoja kelios tarptautinės jėgos, elementų.

Mirtina atmosfera neskatina nuolatinio Jemeno tarptautiniu mastu pripažintos vyriausybės sugrįžimo. Galima teigti, kad tai netiesiogiai padėjo padrąsinti Irano remiamus husius. Vašingtonas paskelbė, kad dabar šią grupuotę iš naujo įtrauks į „pasaulinių teroristų“ sąrašą.

Pasak Jemeno žmogaus teisių advokatės Huda al-Sarari, naujausia politinė žmogžudystė Jemene buvo įvykdyta tik praėjusį mėnesį – tuo pačiu metodu nužudytas Lahj mieste gyvenęs imamas.

Britai gavo pranešimą apie incidentą prie Jemeno krantų

13:15

„Scanpix“/AP nuotr./Jemeno husiai/Asociatyvinė nuotr.
„Scanpix“/AP nuotr./Jemeno husiai/Asociatyvinė nuotr.

Jungtinės Karalystės jūrų prekybos operacijų agentūra (UKMTO) teigia gavusi pranešimą apie incidentą maždaug už 60 jūrmylių nuo Jemeno uostamiesčio Al Hudaidos.

Jūrų agentūra teigia, kad maždaug už keturių jūrmylių nuo pranešimą pateikusio laivo girdėjosi sprogimai ir buvo pastebėtos raketos.

Pranešime teigiama, kad antrasis sprogimas įvyko mažiau nei už vienos jūrmylės nuo laivo buvimo vietos, tačiau patvirtinta, kad laivas ir įgula yra saugūs ir nenukentėjo.

Nuo husių išpuolių pradžios per Sueco kanalą gabenamų krovinių sumažėjo 45 proc.

12:17

AFP/„Scanpix“ nuotr./Husiai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Husiai

Per du mėnesius nuo Jemeno husių išpuolių pradžios krovinių gabenimas per Sueco kanalą sumažėjo 45 proc., teigia JT agentūra UNCTAD. Dėl išpuolių laivybos grupės nukreipė krovinius kitais maršrutais.

UNCTAD, kuri remia besivystančių šalių pasaulinę prekybą, įspėja apie didesnę infliacijos riziką, netikrumą dėl aprūpinimo maistu ir didesnį šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.

Laivybos bendrovės nukreipė laivus iš Raudonosios jūros nuo tada, kai Irano remiami husiai, kontroliuojantys didžiąją dalį apgyvendintų Jemeno dalių, pradėjo atakuoti per Raudonąją jūrą plaukiojančius laivus, taip, anot jų, remdami palestiniečius Gazoje. Tačiau daugelis laivų, į kuriuos buvo kėsintasi, neturi jokių įrodytų sąsajų su Izraeliu.

Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija atsakė oro antskrydžiais prieš husių grupuotę.

Agentūra teigia, kad per kanalą praplaukė 39 proc. mažiau laivų nei gruodžio pradžioje, todėl krovinių tonažas sumažėjo 45 proc.

Iranas neigia gavęs išankstinį JAV įspėjimą prieš ISIS sprogdinimus

11:06

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Islamo valstybės organizuoti sprogimai Irano Kermano mieste
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Islamo valstybės organizuoti sprogimai Irano Kermano mieste

Iranas paneigė, kad JAV vyriausybė iš anksto įspėjo Teheraną apie praėjusį mėnesį įvykdytus ISIS sprogdinimus, praneša hebrajų žiniasklaidos priemonė „Ynet“.

Anoniminio JAV pareigūno teigimu, JAV informavo Teheraną apie ISIS Afganistano padalinio „ISIS-Khorasan“ ketinimus įvykdyti savižudžių sprogdintojų išpuolius Kermane likus kelioms dienoms iki išpuolio.

Tačiau kalbėdamas su valstybine žiniasklaida Irano pareigūnas atmetė teiginį, kad jie gavo įspėjimą iš JAV.

Per išpuolį Kermane, įvykdytą per mirusio generolo Qassemo Soleimani, Revoliucinės gvardijos ekspedicinių pajėgų „Quds Force“ vado, minėjimą, žuvo beveik šimtas žmonių ir dešimtys kitų buvo sužeisti.

Paskutinis atnaujinimas 2024-01-26 11:06

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų