2024 02 19 /17:42

26 ES šalys ragina Gazos Ruože nedelsiant paskelbti humanitarinę pauzę ir sudaryti ilgalaikes paliaubas

Naujausias žinias apie Izraelio ir „Hamas“ karą skaitykite žemiau.
Gazos Ruožas
Gazos Ruožas / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Visas Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Netikėtas Irano žingsnis: davė naujus nurodymus dėl JAV

09:59

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Kata'eb Hezbollah“ kovotojai
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Kata'eb Hezbollah“ kovotojai

Iranas, baimindamasis platesnio karo, ragina savo statytinius regione vengti provokuoti JAV, skelbia „The Washington Post“.

Pasak regiono pareigūnų, Iranas, norėdamas sutrikdyti JAV ir Izraelio interesus Artimuosiuose Rytuose, bet vengdamas išprovokuoti tiesioginę konfrontaciją, privačiai ragina „Hezbollah“ ir kitas ginkluotas grupuotes laikytis santūrumo JAV pajėgų atžvilgiu.

Žiaurus Izraelio karas su „Hamas“ Gazoje pakurstė Jungtinių Valstijų ir Irano statytinių pajėgų konfliktą keliuose frontuose. Kadangi paliaubų nematyti, Iranas gali susidurti su svarbiausiu savo gebėjimo daryti įtaką šioms sąjungininkų sukarintoms grupuotėms išbandymu.

Kai JAV pajėgos šį mėnesį pradėjo smūgius Irano remiamoms grupuotėms Jemene, Sirijoje ir Irake, Teheranas viešai perspėjo, kad jo kariuomenė yra pasirengusi atsakyti į bet kokią grėsmę. Tačiau privačiai aukšto rango vadovai ragina būti atsargiems, teigia apie derybas informuoti Libano ir Irako pareigūnai. Jie kalbėjosi su „The Washington Post“ su anonimiškumo sąlyga, kad galėtų aptarti jautrius pokalbius.

JAV pareigūnai teigia, kad ši žinia gali turėti tam tikrą poveikį. Skaičiuojant iki šeštadienio Irano remiami sukarinti daliniai Irake ir Sirijoje daugiau kaip 13 dienų nepuolė JAV pajėgų – tai neįprastas laikotarpis nuo spalio mėn. prasidėjusio karo Gazos Ruože. Kovotojai nesudėjo ginklų net po to, kai per JAV drono smūgį Bagdade žuvo aukštas „Kataib Hezbollah“ pareigūnas.

„Iranas galėjo suprasti, kad jo interesai nebus patenkinti, jei leis savo statytiniams neribotai atakuoti JAV ir koalicijos pajėgas“, – sakė vienas JAV pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, kad galėtų aptarti jautrų klausimą.

Joe Bideno administracija laikėsi panašaus atsargaus požiūrio į Iraną. Vasario 2 d. pradėdamos dešimtis smūgių – atsakomąjį smūgį už praėjusį mėnesį Jordanijoje įvykdytą drono smūgį, per kurį žuvo trys JAV tarnybos nariai – JAV pajėgos taikėsi į Irano statytinius Irake ir Sirijoje, bet nesudavė smūgių Irano teritorijoje.

Tuo tarpu JAV diplomatai spaudžia Izraelį ir „Hamas“ susitarti dėl ugnies nutraukimo Gazos Ruože. Lapkričio mėn., kai buvo susitarta dėl kovų pertraukos, visame regione sumažėjo Irano remiamų grupuočių išpuolių.

Norėdamas pabrėžti naują nurodymą, Iranas išsiuntė kariuomenės vadus ir diplomatus į visą regioną susitikti su vietos pareigūnais ir kovotojų grupuotės nariais.

„Iranas deda visas pastangas, kad karas neišsiplėstų ir jo eskalacija nepasiektų taško, iš kurio nebegalima grįžti“, – sakė vienas Irako pareigūnas, glaudžiai susijęs su Irano remiamomis pajėgomis.

Raudonojoje jūroje į laivą pataikė dronas

23:01

Jungtinės Karalystės jūrų prekybos operacijų agentūra (UKMTO) pranešė, kad Raudonojoje jūroje dronui pataikius į laivą buvo padaryta „paviršinė žala“.

Tai įvyko už 60 jūrmylių į šiaurę nuo Džibučio, Rytų Afrikos šalies, pridūrė organizacija.

Dėl atakos buvo nežymiai apgadinta laivo gyvenamoji antstato dalis, teigiama UKMTO patariamajame pranešime. 

„Pranešama, kad įgula yra saugi, o laivas plaukia į kitą uostą“, – pridūrė ji.

Marinetraffic.com (Martin Klingsick) nuotr./Laivas „M/V Chem Ranger“
Marinetraffic.com (Martin Klingsick) nuotr./Laivas „M/V Chem Ranger“

 

Prekybos laivą Raudonojoje jūroje sekė dronai

22:30

Jungtinės Karalystės jūrų prekybos operacijų agentūra (UKMTO) pranešė, jog du bepiločiai orlaiviai sekė prekybinį laivą Raudonojoje jūroje, į vakarus nuo Saudo Arabijos.

Tai įvyko prie Džizano uostamiesčio.

Bepilotės orlaivių sistemos (UAS) laivą sekė apie 30 minučių, sakė UKMTO.

CENTCOM/JAV ir JK surengė naujus smūgius prieš husius
CENTCOM/JAV ir JK surengė naujus smūgius prieš husius

„Nustatyta, kad UAS buvo 100 m aukštyje virš laivo, ir dabar pranešama, kad jos išvyko iš teritorijos“, – pridūrė ji.

„Laivas ir įgula yra saugūs“.

Jemeno husių sukilėliai nuo lapkričio mėn. ne kartą surengė dronų ir raketų smūgius.

Jie teigia, kad taip elgiasi solidarizuodamiesi su palestiniečiais, nukentėjusiais nuo karo Gazos Ruože.

Izraelis: dėl komentarų apie Holokaustą Brazilijos prezidentas yra nepageidaujamas asmuo

19:51

Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva nebus laukiamas Izraelyje, kol neatsiprašys už tai, kad tebevykstantį žydų valstybės karą su islamistų grupuote „Hamas“ palygino su Holokaustu, pirmadienį pareiškė šalies užsienio reikalų ministras.

Brazilijos lyderis sekmadienį pareiškė, kad Gazos Ruože vykstantis konfliktas „yra ne karas, o genocidas“, ir palygino jį su tuo laikotarpiu, „kai (Adolfas) Hitleris nusprendė žudyti žydus“.

Izraelis iškvietė Brazilijos ambasadorių į susitikimą su užsienio reikalų ministru Israeliu Katzu Jeruzalėje esančiame Holokausto memoriale Jad Vašem. 

„Jis yra persona non grata Izraelio valstybėje tol, kol neatsiims savo pasisakymų ir neatsiprašys“, – sakė I.Katzas apie Brazilijos prezidentą.

„AP“/„Scanpix“/Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva
„AP“/„Scanpix“/Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva

Per Holokaustą nacistinė Vokietija sistemingai išžudė šešis milijonus žydų – maždaug trečdalį pasaulio žydų.

Po karo naujai susikūrusi Izraelio valstybė priglaudė šimtus tūkstančių išgyvenusiųjų.

Sekmadienį Jad Vašem vadovas Dani Dayanas pareiškė, kad L. I. Lulos da Silvos pasisakymai „rodo aiškų antisemitizmą“, o jo karo Gazos Ruože palyginimą su Holokaustu pavadino nepriimtinu.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad L.I.Lula da Silva savo komentarais „peržengė raudoną liniją“.

Izraelis pradėjo karą prieš „Hamas“ po to, kai palestiniečių kovotojų grupuotė spalio 7 dieną surengė mirtiną išpuolį Izraelio pietuose, per kurį žuvo mažiausiai 1 160 žmonių, rodo naujienų agentūros AFP duomenys, pagrįsti oficialiais skaičiais.

Kovotojai taip pat pagrobė apie 250 įkaitų, o Izraelis teigia, kad Gazos Ruože tebėra 130 įkaitų, įskaitant mažiausiai 30, kurie, kaip manoma, buvo nužudyti.

Remiantis „Hamas“ vadovaujamos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Izraelio atsakomieji veiksmai prieš „Hamas“ nusinešė daugiau kaip 29 tūkst. Gazos Ruožo palestiniečių gyvybių.

26 ES šalys ragina Gazos Ruože nedelsiant paskelbti humanitarinę pertrauką ir sudaryti ilgalaikes paliaubas

19:50

Beveik visos ES šalys – 26 iš 27 – ragina „nedelsiant paskelbti humanitarinę pertrauką, kuri padėtų užtikrinti ilgalaikes paliaubas“ Gazoje.

Vyriausiasis bloko diplomatas Josepas Borrellas žurnalistams sakė, kad šalys taip pat ragina „besąlygiškai paleisti įkaitus ir teikti humanitarinę pagalbą“.

Jis neatskleidė, kuri šalis nesutaria, tačiau diplomatai sakė, kad Vengrija prieš kelias dienas užblokavo panašų pareiškimą.

JAV siūlo JT rezoliuciją, kuria raginama nutraukti ugnį Gazos Ruože

18:42

Jungtinės Valstijos pasiūlė JT Saugumo Tarybos rezoliucijos projektą, kuriame būtų pabrėžta, kad ši institucija „pritaria laikinoms paliauboms Gazos Ruože kuo greičiau“, pranešė „Reuters“.

Naujienų agentūra teigė, kad tekste taip pat „nustatoma, kad dabartinėmis aplinkybėmis didelis antžeminis puolimas į Rafą sukeltų dar didesnę žalą civiliams gyventojams ir jų tolesnį perkėlimą, įskaitant galimą perkėlimą į kaimynines šalis“.

Egipto prezidentas: husių išpuoliai 40–50 proc. sumažino pajamas iš Sueco kanalo

17:42

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sueco kanalas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sueco kanalas

Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi pirmadienį pareiškė, kad dėl Jemeno sukilėlių husių išpuolių prieš laivybą Raudonojoje jūroje pajamos iš Sueco kanalo šiais metais sumažėjo 40–50 procentų.

Sueco kanalas yra trumpiausias jūrų kelias tarp Azijos ir Europos, taip pat svarbus Egiptui, krečiamam sunkios finansų krizės, labai reikalingos užsienio valiutos šaltinis.

Dėl husių išpuolių, kurie, kaip teigia pati grupuotė, yra nukreipti prieš laivus, susijusius su Izraeliu, taip solidarizuojantis su palestiniečiais karo nuniokotame Gazos Ruože, daug didžiųjų laivybos įmonių sustabdė reisus per Raudonąją jūrą, kuria paprastai vyksta apie 12 proc. pasaulinės prekybos.

ES misijai prieš husius vadovaus graikas ir italas, bus 4 laivai

14:59

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jemeno husiai patys nufilmavo, kaip užgrobia laivą Raudonojoje jūroje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jemeno husiai patys nufilmavo, kaip užgrobia laivą Raudonojoje jūroje

Europos Sąjunga pirmadienį oficialiai pradėjo misiją, kuria siekiama padėti apsaugoti tarptautinę laivybą Raudonojoje jūroje nuo Jemeno husių sukilėlių išpuolių, pranešė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Europa užtikrins laivybos laisvę Raudonojoje jūroje, bendradarbiaudama su tarptautiniais partneriais“, – socialiniame tinkle „X“ rašė EK pirmininkė.

Husiai, kontroliuojantys didžiąją karo draskomo Jemeno dalį, įskaitant Hodeidos uostą, savo išpuolius pradėjo lapkritį, sakydami, kad smogs su Izraeliu susijusiems laivams, siekdami paremti palestiniečius Gazos Ruože, kurį nusiaubė Izraelio ir „Hamas“ karas.

Keturi laivai

Penktadienį vienas ES pareigūnas sakė, kad blokas siekia, jog misija, – pavadinta „Aspides“ (gr. „Skydas“), – pradėtų veikti per kelias savaites ir turėtų bent keturis laivus.

Misijos vyriausiasis vadas bus graikas, o už operatyvinę kontrolę jūroje bus atsakingas italų karininkas, pranešė pareigūnas.

Italijos vyriausiasis diplomatas Antonio Tajani per užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje patvirtino, kad projektas pradėtas įgyvendinti, ir pavadino jį svarbiu žingsniu link bendros Europos gynybos.

Prancūzija, Vokietija, Italija ir Belgija jau pranešė planuojančios prisidėti laivais.

ES teigia, kad misijos įgaliojimai, kurie iš pradžių buvo nustatyti vieneriems metams, apsiriboja civilinių laivų Raudonojoje jūroje apsauga ir kad jokios atakos nebus vykdomos Jemeno teritorijoje.

Jungtinės Valstijos jau vadovauja savo jūrų koalicijai šiame regione ir kartu su Jungtine Karalyste atsakė smūgiais prieš husių grupuotę Jemene.

ES pareigūnas sakė, kad bus palaikomi nuolatiniai kariniai ryšiai, siekiant koordinuoti veiksmus su JAV ir kitomis regione veikiančiomis pajėgomis.

27 ES valstybėms narėms per kelias savaites pavyko susitarti dėl misijos Raudonojoje jūroje, sustiprėjus nuogąstavimams, kad husių išpuoliai gali dar labiau sutrikdyti jų ekonomiką ir padidinti infliaciją.

Sukilėlių išpuoliai kelia grėsmę tranzito maršrutui, kuriuo gabenama iki 12 proc. pasaulinės prekybos, ir tai paskatino Jungtines Valstijas įsteigti tarptautinę karinio jūrų laivyno operatyvinę grupę Raudonosios jūros laivybai apsaugoti.

JAV priklausantis krovininis laivas pranešė apie raketų ataką prie Jemeno krantų

13:47

BEN STANSALL / AFP
BEN STANSALL / AFP

Jungtinėms Valstijoms priklausantis krovininis laivas pranešė apie raketų ataką prie Jemeno krantų ir paprašė karinės pagalbos, pirmadienį pranešė britų jūrų saugumo bendrovė „Ambrey“.

„Su Graikijos vėliava plaukiojantis JAV priklausantis balkeris paprašė karinės pagalbos, teigdamas, kad buvo įvykdyta raketinė ataka“, – nurodė „Ambrey“ ir  pridūrė, kad radijo ryšiu buvo pranešta, jog įgula nenukentėjo.

Irano remiami Jemeno husių sukilėliai, kontroliuojantys didžiąją karo draskomos šalies dalį, protestuodami prieš Izraelio karą su palestiniečių islamistų grupuote „Hamas“ jau kelis mėnesius puldinėja laivus Raudonojoje jūroje.

JAV ir Jungtinės Karalystės pajėgos atsakė smūgiais prieš husius, kurie vėliau paskelbė, kad amerikiečių ir britų ir interesai taip pat yra teisėti taikiniai.

Sukilėlių išpuoliai kelia grėsmę tranzito maršrutui, kuriuo gabenama iki 12 proc. pasaulinės prekybos, ir tai paskatino Jungtines Valstijas įsteigti tarptautinę karinio jūrų laivyno operatyvinę grupę Raudonosios jūros laivybai apsaugoti.

ES pradeda misiją, kuria siekiama apsaugoti tarptautinę laivybą Raudonojoje jūroje

13:39

AFP/„Scanpix“ nuotr./Laivas „Galaxy Leader“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Laivas „Galaxy Leader“

Europos Sąjunga pirmadienį oficialiai pradėjo misiją, kuria siekiama padėti apsaugoti tarptautinę laivybą Raudonojoje jūroje nuo Jemeno husių sukilėlių išpuolių, pranešė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Europa užtikrins laivybos laisvę Raudonojoje jūroje, bendradarbiaudama su tarptautiniais partneriais“, – socialiniame tinkle „X“ rašė EK pirmininkė.

Husiai, kontroliuojantys didžiąją karo draskomo Jemeno dalį, įskaitant Hodeidos uostą, savo išpuolius pradėjo lapkritį, sakydami, kad smogė su Izraeliu susijusiems laivams, siekdami paremti palestiniečius Gazos Ruože, kurį nusiaubė Izraelio ir „Hamas“ karas.

JAV ir Jungtinės Karalystės pajėgos atsakė smūgiais, o husiai vėliau paskelbė, kad amerikiečių ir britų interesai dabar taip pat yra teisėti taikiniai.

Sukilėlių išpuoliai kelia grėsmę tranzito maršrutui, kuriuo gabenama iki 12 proc. pasaulinės prekybos, ir tai paskatino Jungtines Valstijas įsteigti tarptautinę karinio jūrų laivyno operatyvinę grupę Raudonosios jūros laivybai apsaugoti.

Karo metu Gazoje žuvo mažiausiai 29 tūkst. žmonių

12:34

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gazos Ruožas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gazos Ruožas

Islamistų judėjimo „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pranešė, kad per kovotojų ir Izraelio karą palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 29 092 žmonės.

Per pastarąją parą žuvo 107 žmonės, sakoma ministerijos pranešime, o 69 028 žmonės nuo karo pradžios spalio 7 dieną buvo sužeisti.

Per išpuolį spalio pradžioje žuvo apie 1 160 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP vertinimas, pagrįstas oficialiais duomenimis.

Kovotojai taip pat pagrobė apie 250 įkaitų, o Izraelis teigia, kad Gazos Ruože dar liko 132 įkaitai, kurių mažiausiai 27, kaip manoma, buvo nužudyti.

Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį puolimą Gazos Ruože.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai