„Vakar vyko Odedo Lifshitzo (Odedo Lifšico) laidotuvės, o šiandien laidojame Shiri (Širi), Arielį ir Kfirą. Prisimename visas spalio 7-osios aukas. Mes prisimename ir nepamiršime“, – pradėdamas trečiadienio sesiją sakė Kneseto pirmininkas Amiras Ohana.
Trečiadienį tūkstančiai gedėtojų su vėliavomis ir oranžiniais balionais prisijungė prie nelaisvėje nužudytų Shiri Bibas ir jos mažamečių sūnų Arielio ir Kfiro, tapusių įkaitų krizės simboliais, laidotuvių procesijos.
Praėjusią savaitę pagal šiuo metu galiojančių trapių paliaubų susitarimo sąlygas, sustabdžiusias daugiau kaip 15 mėnesių šioje palestiniečių teritorijoje trukusias kovas, palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ Izraeliui grąžino Sh. Bibas ir jos sūnų kūnus.
Rišon Lezione pravažiuojant juodų automobilių kolonai buvo tyliai giedamas Izraelio valstybinis himnas. Šiame centriniame Izraelio mieste trijų įkaitų palaikai buvo paruošti laidojimui.
Tūkstančiai žmonių išsirikiavo prie kelio į Zoharą, netoli Nir Ozo kibuco, kur Bibasų šeima gyveno iki 2023-iųjų spalio 7-osios, kai juos pagrobė palestiniečių kovotojai.
Jų laidotuvės turėjo įvykti vėliau per privačią ceremoniją Zohare.
„Matau palaužtą šalį“
Berniukų tėvas ir Shiri vyras Yardenas Bibasas (Jardenas Bibasas) buvo pagrobtas atskirai nuo kitų šeimos narių per 2023-iųjų spalio 7-osios išpuolį, o vasario 1-ąją jis buvo paleistas iš Gazos Ruožo per ankstesnį apsikeitimą įkaitais ir kaliniais.
„Šiandien pro automobilio langą matau palaužtą šalį. Negalėsime atsikelti ar išgyti, kol paskutinis įkaitas negrįš namo. Ačiū visiems“, – savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašė jo sesuo Ofri Bibas.
Trijų Bibasų šeimos narių palaikai buvo vieni pirmųjų, grąžintų pagal paliaubų susitarimą.
Pirmasis žuvusių įkaitų perdavimas ketvirtadienį sukėlė pyktį Izraelyje, kai analizė parodė, jog vieni palaikų nebuvo nužudytos įkaitės Shiri. Tačiau netrukus „Hamas“ pripažino, kad kūnai galėjo būti supainioti, ir perdavė tikruosius palaikus.
Praėjusią savaitę Y. Bibasas ir jo svainė pareiškime teigė, kad nors laidotuvės bus skirtos „tik šeimos nariams ir artimiausiems draugams“, jie norėjo leisti sudalyvauti „visiems, kurie nori atiduoti pagarbą ir būti šios akimirkos dalimi“.
Laidotuvių procesijai keliaujant iš Rišon Leziono į Zoharą ir Nir Ozą, palei kelią išsirikiavo minios žmonių.
„Hamas“ ilgai tvirtino, kad Shiri, Kfiras ir Arielis Bibasai žuvo per Izraelio antskrydį karo pradžioje, tačiau žydų valstybėje atlikti skrodimai neparodė jokių požymių, kad jie būtų buvę sužeisti per bombardavimą.
Izraelio kariuomenė tvirtina, kad juos nužudė kovotojai, ir netgi teigia, kad abu vaikai buvo nužudyti šaltakraujiškai.
Bibasų šeima trijų savo artimųjų mirtį apibūdino kaip žmogžudystę, tačiau prašė viešai neskelbti tikslių mirties aplinkybių.
Nuo pat pagrobimo Shiri Bibas ir jos devynių mėnesių ir ketverių metukų sūnūs tapo nacionaliniais įkaitų kančios simboliais.