Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Izraelio URM vadovas giria D.Trumpo planą, bet vertina ir regioninius susitarimus

Izraelio naujasis užsienio reikalų ministras Gabi Ashkenazi pirmadienį pareiškė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo Artimųjų Rytų taikos planas atveria „istorinę galimybę“, tačiau jį įgyvendinant reikia laikytis regioninių taikos susitarimų.
Gabi Ashkenazi
Gabi Ashkenazi / AFP/„Scanpix“ nuotr.

G.Ashkenazi, po naujosios vienybės vyriausybės prisaikdinimo sekmadienį tapęs naujuoju šalies diplomatijos vadovu, tai pareiškė per valdžios perdavimo ceremoniją Jeruzalėje.

„Šis planas bus skatinamas atsakingai ir derinant su Jungtinėmis Valstijomis, tuo pat metu laikantis taikos susitarimų ir Izraelio strateginių interesų“, – ministro žodžius cituoja naujienų agentūra AFP.

Dešiniųjų pažiūrų ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu prieš vyriausybės prisaikdinimą pareiškė, kad Izraeliui atėjo laikas aneksuoti žydų nausėdijas okupuotame Vakarų Krante.

Šios nausėdijos, kuriose Vakarų Krante gyvena maždaug 400 tūkst. žydų, yra laikomos neteisėtomis pagal tarptautinės teisės normas.

Tačiau nausėdijų aneksavimas yra viena pagrindinių didelės dalies tarptautinės bendruomenės kritikuojamo D.Trumpo plano nuostatų.

G.Ashkenazi yra buvusio B.Netanyahu politinio varžovo – pakaitinio premjero ir gynybos ministro Benny Gantzo – sąjungininkas.

Nors tiesiogiai Vakarų Kranto aneksijos savo kalboje užsienio reikalų ministras nepaminėjo, tačiau gyrė D.Trumpo planą, pagal kurį taip pat numatoma sukurti palestiniečių valstybę su sostine ne Jeruzalėje.

Pagal palestiniečių atmetamą planą, Vašingtonas uždegė žalią šviesą Izraeliui aneksuoti strategiškai svarbų Jordano slėnį – Jordanijos pasienyje esančią teritoriją, sudarančią maždaug 30 proc. Vakarų Kranto teritorijos.

„Jeigu Izraelis tikrai liepą aneksuos Vakarų Krantą, tai prives prie didžiulio konflikto su Jordanijos Hašemitų Karalyste“, – Vokietijos žurnalui „Der Spiegel“ prieš kelias dienas sakė Jordanijos karalius Abdullah II.

AFP/„Scanpix“ nuotr./B,Netanyahu ir Jordanijos karalius Abdullah II
AFP/„Scanpix“ nuotr./B,Netanyahu ir Jordanijos karalius Abdullah II

Jordanija ir Egiptas yra dvi arabų pasaulio valstybės, pasirašiusios taikos susitarimus su Izraeliu.

Kalbėdamas apie šiuos susitarimus G.Ashkenazi nurodė, kad „taika su mūsų kaimynėmis taip pat yra strateginė vertybė ir mes turime ją saugoti“.

Pagal B.Netanyahu ir centristo B.Gantzo priimtą trejų metų koalicinį susitarimą, vienybės vyriausybė gali pradėti D.Trumpo plano įgyvendinimą jau nuo liepos 1 dienos.

Europos Sąjunga savo ruožtu žada imtis įvairių diplomatinių pastangų, kad Izraelis atsisakytų planų vienašališkai aneksuoti dalį okupuoto Vakarų Kranto.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas