„Izraelis pats save užpuolė“: naujos melagienos apie kruvinus įvykius

Socialiniuose tinkluose pasirodė pranešimų, kuriuose teigiama, esą „Hamas“ nežinojo, jog netoli Reimo kibuco vyko muzikos festivalis, o ten žuvę žmonės esą buvo Izraelio oro antskrydžio aukos. Tačiau šaltiniai, kuriais remiasi tokių įrašų autoriai, pateikia kitokį vaizdą.
Apleistos mašinos, kuriomis bandė bėgti „Hamas“ užpulti festivalio dalyviai
Apleistos mašinos, kuriomis bandė bėgti „Hamas“ užpulti festivalio dalyviai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Socialiniame tinkle „Facebook“ platinamoje žinutėje tvirtinama:

„Al-Jazeera“, remdamasi Izraelio leidiniu „Haaretz“ praneša: pirminis policijos tyrimas parodė, kad spalio 7 d. Izraelio karo lėktuvas apšaudė žmones, švenčiančius netoli Reimo Gazos Ruože.

Tyrimo metu atskleista, kad „Hamas“ neturėjo išankstinių žinių apie šventės egzistavimą, kai spalio 7 d. ji buvo atakuota“.

Taigi, pasirodo, kad Izraelis bombardavo savo piliečius, o paskui dėl to apkaltino „Hamas“.

„Scanpix“/AP nuotr./„Hamas“ kovotojai
„Scanpix“/AP nuotr./„Hamas“ kovotojai

„Facebook“ žinutės autorius pateikia nuoroda į „Telegram“ kanalą „Ask Rasul“, kuris, savo ruožtu, pateikia nuorodą į kitą „Telegram“ kanalą – „AJPalestine“, o ten jau aktyvių nuorodų nebėra ir žinutė pateikiama kaip faktas.

Tačiau naujienų transliuotojas „Al-Jazeera“ savo interneto svetainėje nenurodo, kad turėtų paskyrą „Telegram“ tinkle, tuo labiau, kad ji galėtų vadintis kitaip, nei oficialus bendrovės pavadinimas.

Iš kur atsirado žinutė?

„Al Jazeera“ iš tiesų paskelbė publikaciją su nuoroda į Izraelio laikraštį „Haaretz“ apie skerdynes muzikos festivalyje „Supernova“, tačiau joje pateikta informacija turi nemažai svarbių skirtumų nuo socialiniuose tinkluose skleidžiamos dezinformacijos.

Izraelio valdžios institucijų tyrimas rodo, kad „Hamas“ kovotojai, užpuolę muzikos festivalį, iš tiesų nežinojo, kad jis vyksta, – tyrimo metu paimtuose žemėlapiuose jis nebuvo pažymėtas kaip taikinys.

Taip pat skaitykite: Kfar Aza: reportažas iš Izraelio kibuco, kuriame „Hamas“ teroristai surengė žudynes

Tačiau tai nereiškia, kad paties išpuolio nebuvo. „Al-Jazeera“, cituodama „Haaretz“, teigia, kad teroristai priėmė sprendimą atakuoti vietoje.

Be to, Izraelio sraigtasparnis (ne lėktuvas) atidengė į užpuolikus ugnį, kuri netyčia kliudė ir kelis nuo jų bėgančius festivalio dalyvius.

Tačiau tai, kad būtent „Hamas“ išpuolio metu žuvo didžioji dauguma aukų, „Al Jazeera“ straipsnyje neneigiama.

Festivalyje užfiksuotas „Hamas“ įsiveržimas
Festivalyje užfiksuotas „Hamas“ įsiveržimas

Neįtikėtinas žiaurumas

Dvi dienas trukusiame trankios muzikos festivalyje, „Supernova“ kuris buvo vadinamas „draugų, meilės ir begalinės laisvės“ švente, dalyvavo apie 3500 žmonių.

Netikėtai Izraelį užpuolę „Hamas“ kovotojai įsiveržė į festivalio teritoriją ir pradėjo šaudyti į susirinkusiuosius.

Smogikai apsupo bėgančius nuo pavojaus festivalio lankytojus. Tie, kurie važiavo keliu, buvo paprasčiausiai sušaudyti pakelėje besislepiančių teroristų.

Izraelio gelbėjimo tarnyba „Zaka“ jau kitą dieną pranešė, kad iš muzikos festivalio, kuriame dalyvavo tūkstančiai žmonių ir kurį užpuolė palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“, išvežė apie 260 žuvusiųjų kūnų.

Plačiau skaitykite: Kas yra „Hamas“? Lyderiai, interesų laukas, turima kariuomenė ir keliami tikslai

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Hamas“ kovotojai
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Hamas“ kovotojai

15min verdiktas: iš dalies melas. Nors tyrimo metu tikrai buvo atskleista, kad muzikos festivalio užpuolimas nebuvo planuotas, tačiau „Hamas“ teroristai tikrai įvykdė kruvinas skerdynes, kurių metu žuvo daugybė žmonių.

Galima daryti prielaidą, kad šiuo atveju vykdoma sąmoninga propagandinė manipuliacija: remiantis patikimu žinomos žiniasklaidos priemonės pranešimu sukuriama propagandinė medžiaga, kurioje pateikiami akivaizdžiai melagingi teiginiai. Tada ji „paleidžiama“ per „Telegram“ kanalus, kurie turi tam tikrą autoritetą arabų ir musulmonų aplinkoje, o iš ten platinama į kitus socialinius tinklus.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai