Tanklaivis „Mercer Street“ buvo užpultas ketvirtadienį Indijos vandenyno šiaurinėje dalyje. Per ataką, kurią JAV laiko potencialiu drono smūgiu, žuvo du įgulos nariai.
Atsakomybės už išpuolį niekas neprisiėmė, tačiau analitikai iš privačios jūrų saugumo įmonės „Dryad Global“ pažymėjo, jog „ši vėliausia ataka turi besitęsiančio Izraelio ir Irano „šešėlinio karo“ požymių“.
„Nurodžiau ambasadoms Vašingtone, Londone ir JT bendradarbiauti su savo kontaktais vyriausybėje ir atitinkamomis delegacijomis JT būstinėje Niujorke“, – penktadienį tviteryje parašė Izraelio užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas.
„Iranas yra ne tik Izraelio problema, jis – visiems mums kenkiančio terorizmo, naikinimo ir nestabilumo eksportuotojas“, – pridūrė jis.
„Niekada neturime tylėti, susidūrę su Irano terorizmu, taip pat kenkiančiu laivybos laisvei“, – pridūrė diplomatijos vadovas.
Y.Lapidas pranešė pasikalbėjęs su savo kolega britu Dominicu Raabu ir užsiminė apie „būtinybę griežtai reaguoti į išpuolį prieš laivą, kuriame buvo nužudytas Didžiosios Britanijos pilietis“.
Pasak operatorės, naftos tanklaivis „Mercer Street“ buvo užpultas, kai plaukė iš Tanzanijos Dar es Salamo uosto į Fudžeirą Jungtiniuose Arabų Emyratuose be jokio krovinio.
Bendrovė „Zodiac Maritime“, priklausanti Izraelio milijardieriui Eyalui Oferui, pranešė, kad per ataką žuvo du įgulos nariai – rumunas ir Jungtinės Karalystės pilietis, laivo apsaugininkų grupės narys.
Anot JAV kariuomenės, pirminiai duomenys „aiškiai rodo“, kad „Mercer Street“ – Japonijoje registruotas tanklaivis, plaukiojantis su Liberijos vėliava – buvo užpultas drono.
Arabų kalba transliuojanti Irano valstybinė televizija „al Alam“, remdamasi „informuotais regioniniais šaltiniais“, pranešė, kad šis išpuolis yra „atsakas į neseniai Izraelio įvykdytą ataką“ prieš vieną oro uostą vidurio Sirijoje, kur Teheranas kariauja Damasko režimo pusėje.
„Zodiac Maritime“ nurodė, kad apgadintas tanklaivis šiuo metu plaukia į neįvardytą „saugią vietą“, lydimas amerikiečių pajėgų.
Išpuolis prieš tanklaivį įvykdytas, Europos galingosioms valstybėms per susitikimus su Iranu siekiant atgaivinti 2015 metais sudarytą susitarimą, ribojanti šiitiškos respublikos branduolinę programą mainais į sankcijų švelninimą.
Šis paktas atsidūrė ties žlugimo riba, kai buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas vienašališkai išvedė iš jo savo šalį ir sugrąžino sankcijas Teheranui.
Vienoje vykstančios derybos, kuriose JAV dalyvauja netiesiogiai, įstrigo, rugpjūtį ruošiantis naujai išrinkto Irano prezidento – ultrakonservatyviosios stovyklos atstovo Ebrahimo Raisi – inauguracijai.