Organizaciją į teismą, kurio posėdis vyks kitą savaitę, padavė būtent valstybė. Valdžia reikalauja, kad „Breaking the Silence“ atskleistų karių, pasakojančių apie karo nusikaltimus per 2014 metų konfliktą Gazoje, tapatybę.
Tuo metu aktyvistai įsitikinę, kad nuplėšta anonimiškumo skraistė neabejotinai atbaidytų kitus karius, galbūt irgi norinčius pranešti apie galimus nusikaltimus.
Spaudimą didina ir naujo įstatymo projektu
Panašu, kad vyriausybė pasidavė dešiniųjų populistų spaudimui. Be to, kovo pabaigoje gynybos ministras Moshe Ya'alonas pareiškė, kad „Breaking the Silence“ renka ne liudijimus apie karą, o Izraelio karines paslaptis, ir pridūrė, jog tai – valstybės išdavystė.
Organizacijos darbuotojai ir jai atstovaujantys teisininkai tvirtina, kad valstybė siekia užtildyti ne tik „Breaking the Silence“, bet ir visus už žodžio laisvę Izraelyje kovojančius aktyvistus.
„Teismo diena bus labai svarbi šiai organizacijai ir galimybei jai toliau veikti. Bet momentas svarbus ir visai Izraelio pilietinei visuomenei“, – teigė teisininkas Michaelas Sfardas.
„Breaking the Silence“, kurioje dirba Izraelio karo veteranai, pradėjo veikti prieš 11 metų. Būtent tiek laiko organizacija renka ir skelbia šalies karių istorijas. O nemažoje jų dalyje pasakojama apie žmogaus teisių pažeidimus.
Kadangi judėjimas išgarsėjo ne tik Izraelyje, bet ir visame pasaulyje, aktyvistai užsitraukė daugybės dešiniųjų pažiūrų kritikų rūstybę. Į „Breaking the Silence“ taikomasi ir siūlomu nauju įstatymu, kuris apribotų kairiųjų nevyriausybinių organizacijų finansavimą iš užsienio.
Nori tirti aukščiausiu lygiu?
Kaip skelbia „The Guardian“, Izraelio vyriausybės kantrybė trūko, kai organizacija pernai paskelbė negailestingą ataskaitą apie šalies pajėgų elgesį per konfliktą Gazos Ruože 2014 metais.
Anuomet Izraelio kariškiai sulaukė nemažai kaltinimų dėl įgaliojimų viršijimo ir galimų žmogaus teisių pažeidimų, bet visas kalbas griežtai neigė. Tad dabar siekia priversti „Breaking the Silence“ atskleisti prabilusių karių tapatybę.
Tiesa, oficialiai norima sužinoti tik apie karius, kurie pranešė apie palyginti smulkius nusižengimus – kario įvykdytą akinių nuo saulės vagystę ar incidentą, kai tankas apgadino civilio automobilį.
Vyriausybė ginasi, esą tiesiog siekiama incidentus ištirti aukščiausiu lygiu – vien anoniminių pasakojimų neužtenka.
Vis dėlto „Breaking the Silence“ aktyvistai tikina privalantys garantuoti karių anonimiškumą. Ir įtaria valstybės apetitą vėliau išaugsiant. Esą jei liudytojų pavardės būtų atskleistos, organizacijos darbas iš esmės sugriūtų, nes daugiau niekas nesipasakotų.
Aktyvistai taip pat įtaria, kad būtent dėl jų organizacijos priešiškai nusiteikę parlamentarai stumia įstatymą, kuris įpareigotų visas nevyriausybines organizacijas – taip pat it „Breaking the Silence“ – atskleisti duomenis apie lėšas, gautas iš užsienio.
Vyriausybė ginasi, esą tiesiog siekiama incidentus ištirti aukščiausiu lygiu – vien anoniminių pasakojimų neužtenka.
Prokuratūra paskelbė: „Izraelio valstybė tiki, jog visuomenė yra suinteresuota tuo, kad įtariami nusikaltimai būtų ištirti aukščiausiu lygiu“.