Tuo tarpu Jungtinių Tautų (JT) vadovas Ban Ki-moonas paragino Izraelį ir Gazos Ruožo kovotojus „nedelsiant“ nutraukti ugnį, atvykęs derybų į Kairą, siekiant užtikrinti sutartį tarp žydų valstybės bei palestiniečių anklavą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“.
JAV pareigūnai sakė, kad valstybės sekretorė Hillary Clinton nutrauks kelionę Azijoje ir išvyks į Kairą, Jeruzalę bei Ramalą, o Vakarų Kranto šaltiniai teigė, kad trečiadienį ji susitiks su palestiniečių prezidentu Mahmudu Abbasu.
Po pirmosios nakties be aukų tarp palestiniečių nuo Izraelio aviacijos intensyvios bombardavimų kampanijos pradžios lapkričio 14 dieną, antradienio rytą bendras žuvusiųjų skaičius padidėjo iki 116, kai per antskrydžius žuvo dar šeši žmonės, tarp jų vienas 15-metis, mėginęs gaudyti paukščius, pranešė medikai.
Tikimasi, kad Arabų Lygos vadovas Nabilas al Arabi atvyks į karo nuniokotą Gazos Ruožą, vadovaudamas 12 narių turinčiai ministrų delegacijai per dar vieną iš pastaruoju metu surengtų aukšto lygio solidarumo vizitų.
Izraelio sprendimas įšaldyti sausumos pajėgų operaciją buvo priimtas per vėlai vakare vykusį premjero Benjamino Netanyahu ir jo saugumo kabineto ministrų pasitarimą.
„Kol kas priimtas sprendimas laikinai sustabdyti sausumos (pajėgų) įsiveržimą, siekiant suteikti galimybę sėkmingai diplomatijai“, – vienas aukštas Izraelio pareigūnas, nepanoręs viešinti savo vardo, sakė naujienų agentūrai AFP.
„Jie diskutavo tiek dėl padėties diplomatijoje, tiek dėl karinės operacijos“, – pridūrė pareigūnas, komentuodamas pasitarimą, kurių centre matomai yra Egipto pasiūlymas, pateiktas per derybas su „Hamas“ grupe, vadovaujama Khaledo Meshaalo, ir Izraelio pasiuntinio.
Izraelis ketina nutraukti ugnį 1–2 paroms, siekiant susitarti dėl pastovesnių paliaubų, o antradienį vyksiančios derybos, „kaip tikimasi, bus lemiamos“, rašo dienraštis „Haaretz“.
Tačiau žydų valstybė toliau telks savo pajėgas prie sienos su Gazos Ruožu, sakė minėtas Izraelio pareigūnas.
„Jeigu matysime, kad demokratija neduoda vaisių – o laikas, kurį esame suteikę diplomatijai, yra ribotas – imamasi visų pasiruošimų, kad gavus įsakymą sausumos invazija būtų nedelsiant pradėta“, – nurodė jis.
Manoma, kad „Hamas“ sieks Izraelio garantijų, kad bus nutrauktas konkrečių taikinių žudymas ir atšaukta jau šešerius metus vykdoma pajūrio anklavo, kuriame gyvena 1,6 mln. žmonių, blokada.
Suintensyvėjus diplomatinėms pastangoms nutraukti kraujo liejimą, kol Izraelio karinė kampanija neperaugo į sausumos pajėgų invaziją, JT vadovas paragino abi puses nutraukti ugnį, perspėdamas, jog bet koks padėties eskalavimas sukeltų pavojų visam regionui.
„Visos šalys turi nedelsiant sustabdyti ugnį“, – Ban Ki-moonas sakė Kaire po derybų su Arabų Lygos vadovu.
„Tolesnis padėties eskalavimas sukeltų pavojų visam regionui“, – pridūrė jis, perspėdamas, kad Izraelio sausumos pajėgų puolimas „sukeltų tik tolesnę tragediją“.
Analitikai nurodo, kad į sausumos pajėgų kampaniją gali įsitraukti kitos regioninės galybės, tarp jų pagrindinis Izraelio priešininkas Iranas.
Teheranas antradienį kaltino Izraelį, jog tik jis yra atsakingas dėl šio konflikto, taip pat pareiškė, kad žydų valstybė turėtų būti teisiama dėl „karo nusikaltimų“.
Iranas pažymėjo, kad palestiniečiai turi apsiginkluoti, atkartodamas Libaną kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hizbollah“ vadovo Hassano Nasrallah raginimą arabų lyderiams „siųsti raketų ir ginklų“ į Gazos Ruožą.
Planuojama, kad JT generalinis sekretorius atvyks į Jeruzalę apie 12 val. 30 min. Grinvičo (14 val. 30 min. Lietuvos) laiku ir susitiks su Izraelio užsienio reikalų ministru Avigdoru Liebermanu bei prezidentu Shimonu Peresu, o trečiadienį dalyvaus derybose su kitais aukštais Izraelio ir palestiniečių pareigūnais.
Per Izraelio bombardavimus Gazos Ruože žuvo jau 116 žmonių, o per 920 buvo sužeisti. Daug šeimų paliko savo namus šiaurėje, kur įvykdyta daugiausia antskrydžių.
Smurtui prasiveržus lapkričio 14 dieną po to, kai Izraelis per tikslinį smūgį nukovė aukštą „Hamas“ kovotojų vadą Ahmedą Jaabari, Gazos Ruožo kovotojai paleido į žydų valstybę per tūkstantį raketų, kurios užmušė tris žmones, o dar dešimtis sužeidė.
715 raketų nukrito pietų Izraelyje, o dar 359 numušė Izraelio priešraketinės gynybos sistema „Geležinis kupolas“ („Iron Dome“).
Šis kraujo liejimas vyksta artėjant sausį Izraelyje vyksiantiems visuotiniame rinkimams. Tikėtina, kad Izraelis surengs didesnio masto kampaniją, panašią į 22 dienas trukusią operaciją „Išlydytas švinas“ („Cast Lead“), pradėtą 2008 metų gruodžio pabaigoje.