Iškilmės prasidėjo JAV himnu.
Pirmasis prie mikrofono stojo JAV ambasadorius Izraelyje Davidas Friedmanas.
„Šiandien atidarome JAV ambasadą Jeruzalėje, Izraelyje, – kalbėjo jis. – Ir vėl JAV rodo kelią kaip pirmoji tai padariusi tauta.“
D.Friedmanas taip pat gyrė sprendimą perkelti ambasadą priėmusios prezidento Donaldo Trumpo „drąsą ir moralinį skaidrumą“.
Audringų plojimų susilaukė ir ambasadoriaus žodžiai „Jeruzalė, Izraelis“.
Pats D.Trumpas atidarymo ceremonijoje nedalyvavo, tačiau buvo transliuojamas vaizdo įrašas, kuriame prezidentas sveikino diplomatus ir izraeliečius.
„JAV visada bus Izraelio draugė ir partnerė siekiant laisvės ir taikos. Linkime ambasadoriui Friedmanui sėkmės pradedant dirbti šioje gražioje Jeruzalės ambasadoje ir ištiesiame draugystės ranką Izraeliui, Palestinai ir visoms kaimynėms. Tebūnie taika. Tegu Dievas laimina šią ambasadą. Tegu Dievas laimina visus čia dirbančius ir tegu Dievas laimina Jungtines Amerikos Valstijos“, – kalbėjo D.Trumpas.
Ceremonijoje dalyvavusiai D.Trumpo dukrai Ivankai Trump taip pat teko svarbi užduotis: ji kartu su iždo sekretoriumi Stevenu Mnuchinu atidengė lentelę su ambasados pavadinimu.
Ceremonijoje sveikinimo žodį tarė ir D.Trumpo žentas, žydas ortodoksas Jaredas Kushneris. Jis teigė, esą ambasados atidarymas – „tiesos, jog Jeruzalė yra Izraelio sostinė, pripažinimas“.
„Prezidentas Trumpas labai aiškiai pasakė, kad jo sprendimas ir šiandienos šventė nereiškia pasitraukimo nuo mūsų stiprių įsipareigojimų ilgalaikei taikai. Taikai, kuri įveikia praeities konfliktus tam, kad suteiktų mūsų vaikams šviesesnę ir neribotą ateitį“, – kalbėjo J.Kushneris.
Prezidento žentas, paminėjęs „pavojingą, ginčytiną ir ydingą“ branduolinį Irano susitarimą, sulaukė audringų ovacijų.
Praeitą savaitę D.Trumpas paskelbė pasitraukiantis iš 2015 m. sudaryto susitarimo, dėl kurio Iranas sutiko įšaldyti savo branduolinę programą. Vis dėlto sąjungininkės Europoje ir kritikai teigia, kad toks prezidento sprendimas gali padidinti įtampą ir taip neramiame Artimųjų Rytų regione.
Tuo tarpu Gazos Ruožo sveikatos ministerija pranešė, kad per masinius protestus, kuriuos išprovokavo JAV ambasados perkėlimas iš Tel Avivo į Jeruzalę, nuo Izraelio pajėgų paleistų šūvių žuvo jau mažiausiai 52 palestiniečiai, dar Per 2 400 buvo sužeista.
„Tie, kurie provokuoja smurtą, yra problemos dalis, o ne sprendimo dalis“, – apie protestuotojus kalbėjo J.Kushneris.
Ambasados atidarymo ceremonijoje dalyvavo apie 800 svečių.
Ceremonijos metu Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pirmadienį pareiškė, kad Jeruzalė visuomet bus „amžina ir nedaloma“ Izraelio sostinė.
Jis pridūrė, kad šiandien yra „šlovinga“ diena.
Premjeras padėkojo D.Trumpui už pademonstruotą „drąsą“ įgyvendinti savo vieną svarbiausių kampanijos pažadų bei pareiškė, kad jo šalies ryšiai su Vašingtonu niekuomet nėra buvę stipresni nei dabar.
B.Netanyahu taip pat sakė, kad taika Viduriniuosiuose Rytuose privalo turėti JAV pripažįstamos „tiesos“ pagrindą.
„Tiesa ta, kad Jeruzalė buvo ir visuomet bus žydų tautos sostinė, žydų valstybės sostinė“, – teigė jis.
Opiausias klausimas
Jeruzalės statusas – bene opiausias Izraelio ir Palestinos konflikto klausimas.
Izraelis visą miestą laiko savo amžina ir nedaloma sostine, o palestiniečiai trokšta, kad Rytų Jeruzalė taptų jų būsimos valstybės sostine.
Per dešimtmečius nuo 1967-ųjų tarptautinė bendruomenė laikėsi bendros pozicijos, kad miesto statusas turi būti sprendžiamas derybomis, bet D.Trumpas šio kompromiso nepaisė ir išprovokavo pasipiktinimą daugelyje šalių.
Jis argumentavo, kad išbraukus Jeruzalės klausimą iš derybų darbotvarkės turėtų tapti lengviau susitarti dėl taikos, bet daugelis pabrėžė, kad prezidentas nekalbėjo apie jokias atsakomąsias izraeliečių nuolaidas.
Susirėmimai – „baisus pažeidimas“
Kruvini susirėmimai Gazos Ruože pasienyje su Izraeliu yra „baisus“ žmogaus teisių pažeidimas, pirmadienį pareiškė tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“.
„Gazos Ruože stebime baisų tarptautinės teisės ir žmogaus teisių pažeidimą... Tai privalo nedelsiant baigtis“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Londone įsikūrusi organizacija.
„Tai yra tarptautinių normų pažeidimas, kai kuriais atvejais tai panašu į tyčinį žudymą, kuris prilygsta karo nusikaltimams“, – sakė Philipas Lutheris, žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ padalinio Artimiesiems Rytams ir Šiaurės Afrikai direktorius, savo atskirame pranešime.
Ph.Lutheris: „Smurtas darosi nesuvaldomas, Izraelio pareigūnai turi nedelsiant pažaboti kariuomenę, kad būtų išvengta daugiau netekčių ir sunkių sužeidimų.“
„Smurtas darosi nesuvaldomas, Izraelio pareigūnai turi nedelsiant pažaboti kariuomenę, kad būtų išvengta daugiau netekčių ir sunkių sužeidimų“, – nurodoma jame.
Savo pareiškimą „Amnesty International“ paskelbė „atsakydama į pranešimus apie dešimtis žuvusių palestiniečių“ per protestus, kuriuos išprovokavo JAV ambasados perkėlimas.
„Augantis žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičius šiandien tik išryškina skubią būtinybę uždrausti ginklus“, – pridūrė Ph.Lutheris.
„Nors kai kurių protestuotojų veiksmuose galėjo būti tam tikro smurto, tai nepateisina kovinių šaudmenų panaudojimo“ prieš juos, pridūrė jis.
B.Netanyahu gina jėgos panaudojimą
Izraelio premjeras B.Netanyahu pirmadienį gynė Izraelio karius, panaudojusius jėgą prieš palestiniečius pasienyje su Gazos Ruožu.
„Kiekviena šalis turi pareigą ginti savo sienas“, – pareiškė jis socialiniame tinkle „Twitter“.
„Teroristinė organizacija „Hamas“ deklaruoja savo ketinimus sunaikinti Izraelį ir atsiųsti tūkstančius (žmonių) prasiveržti per pasienio užtvarą, kad pasiektų šį tikslą. Ir toliau veiksime griežtai, kad apgintume savo suverenumą ir savo piliečius“, – pridūrė Izraelio premjeras.
JAV ambasados perkėlimas pakurstys įtampą Artimuosiuose Rytuose
Tiek JAV draugai, tiek priešai pirmadienį kritikavo Vašingtoną, atidariusį savo ambasadą Jeruzalės mieste, ir tvirtino, kad šis žingsnis pakurstys įtampą Artimuosiuose Rytuose.
Pagrindinė Jungtinių Valstijų sąjungininkė Didžioji Britanija pakartojo savo prieštaravimą ambasados perkėlimui.
„Nesutinkame su JAV sprendimu perkelti savo ambasadą į Jeruzalę ir pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine prieš pasiekiant galutinį susitarimą dėl (jos) statuso“, – sakė britų premjerės Theresos May atstovas.
„Britanijos ambasada Izraelyje veikia Tel Avive ir neturime jokių planų ją perkelti“, – pridūrė jis.
Prancūzija taip pat pasisakė prieš JAV sprendimą perkelti savo ambasadą ir kaip ir daugelis kitų kritikų pabrėžė, kad šis žingsnis pažeidė „nedviprasmiškas“ tarptautinės teisės normas ir Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas.
Londone pirmadienį viešėjęs Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasmerkė, jo teigimu, „labai, labai nevykusį“ JAV žingsnį ir pareiškė, kad Jungtinės Valstijos prarado „tarpininko vaidmenį“ Artimųjų Rytų taikos procese.
Prancūzijos prezidentūra pirmadienį taip pat pasmerkė „smurtą“ Gazos Ruože. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas „artimiausiomis dienomis pasikalbės su visais veikėjais regione“, sakoma Eliziejaus rūmų pranešime.
Tuo metu Kuveitas paprašė antradienį sušaukti neeilinį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį.
„Smerkiame, kas nutiko“, – žurnalistams sakė Kuveito ambasadorius prie JT Mansouras al-Otaibi. Kuveitas yra nenuolatinis JT Saugumo Tarybos narys.
Iranas ambasados perkėlimą smerkia
Irano užsienio reikalų ministras pirmadienį pareiškė, kad šiandieninis JAV ambasados Izraelyje atidarymas Jeruzalės mieste yra „didelės gėdos diena“.
Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Izraelio režimas šaltakraujiškai žudo be galo daug palestiniečių, protestuojančių didžiausiame pasaulio kalėjime po atviru dangumi. Tuo tarpu (JAV prezidentas Donaldas) Trumpas švenčia neteisėtos JAV ambasados perkėlimą, o jo bendrininkai arabai bando nukreipti dėmesį.“