Jis tai pavadino pasipiktinimą keliančiu sprendimu.
„Dėl vakarykščio kraštutinio sprendimo milijonams moterų Floridoje ir visuose Pietuose dar labiau pasunkės galimybės naudotis itin reikalinga medicinos pagalba“, – sakoma J. Bideno pareiškime.
Pirmadienį Floridos Aukščiausiasis Teismas atvėrė kelią valstijoje uždrausti abortus po šešių nėštumo savaičių, kai daugelis moterų dar nė nežino apie nėštumą, ir suteikė rinkėjams galimybę lapkričio mėnesį tarti žodį šiuo klausimu.
Teismas šešiais balsais prieš vieną paliko galioti valstijos draudimą daryti daugumą abortų po 15 nėštumo savaičių, bet netrukus gali įsigalioti šešių savaičių draudimas.
Atskiru sprendimu teismas leido rinkėjams pasisakyti dėl nuostatos Floridos konstitucijoje, įtvirtinančios teisę į abortus.
Šie teismo sprendimai gali turėti didžiulės reikšmės šių metų prezidento rinkimuose ir rinkimuose į Kongresą, nes gali paskatinti teisės į abortą šalininkus gausiai ateiti prie balsadėžių.
Nuo 2022 metų birželio, kai JAV Aukščiausiasis Teismas panaikino federalinę teisę į nėštumo nutraukimą, rinkėjai visose valstijose, kuriose vyko balsavimai šiuo klausimu, palaikė teisės į abortą išsaugojimą.
Floridos gubernatoriaus Rono DeSantiso 2022 metais pasirašytas abortų draudimas po 15 nėštumo savaičių buvo vykdomas, kol jis buvo ginčijamas teisme. Praėjusiais metais vietos įstatymų leidžiamosios valdžios priimtas draudimas nutraukti nėštumą po šešių savaičių buvo suformuluotas taip, kad įsigaliotų tik praėjus mėnesiui po to, kai bus patvirtintas 2022 metų įstatymas.
Organizacija „Planned Parenthood“, Amerikos pilietinių laisvių sąjunga ir kitos įstatymą užginčijusios organizacijos teigė, kad unikali Floridos konstitucijos nuostata dėl privatumo daugiau nei 40 metų aiškiai saugo teisę į abortą valstijoje ir turėtų likti galioti.
Tačiau valstijos teisininkai tvirtina, kad kai 1980 metų referendumu buvo priimta ši privatumo nuostata, mažai kas suprato, kad ji bus taikoma ir abortams.
Dauguma respublikonų kontroliuojamų valstijų po netikėto JAV Aukščiausiojo Teismo žingsnio panaikinti sprendimą byloje „Roe prieš Wade'ą“ („Rou prieš Veidą“) priėmė abortų draudimus arba apribojimus.
JAV prezidentas demokratas J. Bidenas ir viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris) prieš šių metų prezidento rinkimus nekart pasisakė už teisę į abortus ir perspėjo, kad respublikonų administracija dar labiau suvaržytų teises.