Demokratams kontroliuojant abejus Kongreso rūmus, J.Bidenas turi gerų galimybių prastumti trečią didžiulį ekonomikos gelbėjimo paketą, kuriame gali būti įvairių priemonių, pradedant papildomomis skatinimo išmokomis ir baigiant mokesčių padidinimu turtingiesiems bei minimalaus darbo užmokesčio pakėlimu.
„Mums reikia daugiau tiesioginės paramos šeimoms ir smulkiajam verslui, be kita ko, užtikrinant, kad žmonės gautų 2 tūkst. JAV dolerių paramą“, – sakė J.Bidenas praėjusią savaitę, kalbėdamas apie pastarąjį pagalbos paketą, kuriame buvo numatytos 600 dolerių tiesioginės išmokos amerikiečiams.
Mums reikia daugiau tiesioginės paramos šeimoms ir smulkiajam verslui, be kita ko, užtikrinant, kad žmonės gautų 2 tūkst. JAV dolerių paramą.
Lėšos galėtų suteikti naują impulsą ekonomikos atsigavimui, kuris stringa dėl neslopstančios COVID-19 pandemijos.
Naujausi vyriausybės duomenys rodo, kad gruodį buvo mažinamas darbo vietų skaičius ir kas savaitę buvo atleidžiama daugiau darbuotojų nei blogiausiu 2008–2010 metų pasaulinės finansų krizės laikotarpiu.
J.Bidenas ateinantį trečiadienį bus prisaikdintas prezidentu po audringo valdžios perdavimo laikotarpio, pateksiančio į istoriją dėl įniršusių kadenciją baigiančio Donaldo Trumpo šalininkų surengto Kapitolijaus šturmo per bendrą abejų Kongreso rūmų posėdį, sušauktą patvirtinti demokrato pergalės rinkimuose. Dėl šių neramumų kurstymo Atstovų Rūmai trečiadienį D.Trumpui paskelbė precedento neturinčią antrą apkaltą per prezidento kadenciją.
J.Bideno ekonomikos skatinimo planas tikriausiai remsis dviem pernai Kongreso priimtais pagalbos paketais. Be kita ko, veikiausiai bus siūloma toliau mokėti nedarbo išmokas, padėjusias apmokėti sąskaitas dešimtims milijonų žmonių, netekusių darbo per pandemiją.
Praėjusią savaitę J.Bidenas pažadėjo paramą JAV municipalitetams, kuriems tenka atleisti mokytojus, policininkus ir ugniagesius, ir didesnę pagalbą smulkiajam verslui, ypač mažumoms priklausančioms įmonėms.
Išrinktasis prezidentas sakė, kad paskutinėmis gruodžio dienomis Kongreso priimtame pagalbos pakete numatytų 600 dolerių išmokų „paprasčiausiai negana“, ir pažadėjo siekti, kad tiesioginės išmokos būtų padidintos.
Nors demokratai kontroliuoja Kongresą, Senate abi partijos turi po lygiai vietų ir čia savo partijai daugumą užtikrins būsima viceprezidentė Kamala Harris. Tai reiškia, kad demokratams reikės bandyti palenkti į savo pusę kažką iš respublikonų, jei kuris nors demokratas nuspręstų balsuoti ne pagal partinę liniją.
Demokratų senatorius Joe Manchinas, priklausantis nuosaikiajam partijos sparnui, JAV žiniasklaidai jau pareiškė rimtai abejojąs, ar palaikytų išmokų didinimą iki 2 tūkst. dolerių.
Tai būtų vienas pirmųjų išbandymų J.Bidenui, žadėjusiam didesnę paramą Džordžijos rinkėjams, kurie per antrąjį rinkimų turą praėjusią savaitę padovanojo demokratams dvi vietas Senate, užtikrinusias jiems daugumą.
J.Bideno pakete numatytų pagalbos priemonių suma gali siekti trilijonus dolerių, bet JAV banko „JPMorgan Chase“ ekonomistas Michaelas Feroli prognozavo, kad Kongresas gali sumažinti šią sumą iki 900 mlrd. dolerių – būtent tokios vertės ekonomikos skatinimo paketas buvo priimtas praėjusį mėnesį.
Bet tokiu atveju, šie pinigai gali padėti padidinti bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiais metais iki 5,3 proc., o 2022 metais – iki 2,6 procento. Tai būtų „itin geras tikėtinas rezultatas“, prie kurio prisidėtų ir nedidelė infliacija bei Federalinio rezervo sistemos mažų skolinimo palūkanų politika.