Vos prieš tris mėnesius dirbti pradėjęs J.Bidenas į dvi dienas truksiantį virtualų Žemės dienos viršūnių susitikimą pakvietė 40 valstybių lyderių, tuo deklaruodamas JAV sugrįžimą į kovos su klimato kaita priešakines linijas. Susitikime, prasidedančiame Europos Sąjungai ir Jungtinei Karalystei jau paskelbus tvirtesnius įsipareigojimus dėl klimato, taip pat dalyvaus JAV priešininkės Kinija ir Rusija.
Pasaulyje didėjant susirūpinimui sparčiu planetos šiltėjimu, žaliųjų grupės tikisi, kad J.Bidenas, kuris savo šalyje stumia „žalią“ 2 trln. dolerių (1,67 trln. eurų) vertės infrastruktūros paketą, maždaug padvigubins JAV tikslus dėl klimato kaitą lemiančios taršos mažinimo ateinantį dešimtmetį.
J.Bidenas tikisi, kad naujasis JAV tikslas paskatins ir kitus lyderius „paskelbti apie savo ambicijų didinimą“, sakė vienas jo administracijos pareigūnas.
Kinija patvirtino, kad prezidentas Xi Jinpingas dalyvaus susitikime ir pasakys „svarbią kalbą“. Tai bus pirmas, nors ir virtualus, Xi Jinpingo susitikimas su J.Bidenu šiam tapus JAV prezidentu. Tarp abiejų šalių šiuo metu tvyro didelė įtampa dėl įvairių klausimų, pradedant žmogaus teisėmis ir baigiant prekyba bei gynyba.
Prieš kelias dienas buvęs JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, kuris dabar yra J.Bideno klimato pasiuntinys, apsilankė Šanchajuje ir paskelbė bendrą pareiškimą dėl bendradarbiavimo.
Kinija, kuri yra didžiausia teršėja anglies junginiais, ir JAV drauge yra atsakingos už maždaug pusę klimato kaitą lemiančios pasaulinės taršos. Tai reiškia, kad bet koks sprendimas be šių dviejų valstybių yra neįmanomas.
Pernai Kinija pažadėjo iki 2060 metų tapti neutralia klimato atžvilgiu ir numatė, kad taršos pikas bus 2030-aisiais. Tačiau Pekinas neatsisako anglių – pačios „nešvariausios“ energijos – ir yra nepatenkintas ES skatinamais raginimais taikyti anglies mokestį, kuris pakenktų Kinijos eksportui.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kurį J.Bidenas kritikuoja dėl numanomo Maskvos kišimosi į JAV rinkimus, kibernetinių atakų ir elgesio su kalinamu disidentu Aleksejumi Navalnu, taip pat priėmė kvietimą dalyvauti ir sakė, kad ketvirta didžiausia pasaulio teršėja „privalo atsakyti į klimato kaitos iššūkius“.