Netrukus po J. Bideno kalbos Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) pareiškė, kad jo šalis vis tiek tęs karą, kol pasieks visus savo tikslus, įskaitant palestiniečių islamistų grupuotės „Hamas“ sunaikinimą.
Tuo metu „Hamas“ paskelbė, kad teigiamai vertina J. Bideno išdėstytą planą.
Savo pirmoje svarbioje kalboje dėl konflikto išsprendimo J. Bidenas sakė, kad trijų dalių pasiūlyme pirmiausia kalbama apie visišką ugnies nutraukimą ir Izraelio pajėgų atsitraukimą iš visų apgyvendintų Gazos Ruožo vietų.
Pagal pasiūlymą pirmoji pusantro mėnesio fazė apimtų „visišką ugnies nutraukimą, Izraelio pajėgų išvedimą iš visų apgyvendintų Gazos [Ruožo] vietų, virtinės įkaitų, įskaitant moteris, pagyvenusius žmones ir sužeistuosius, paleidimą mainais į šimtų palestiniečių kalinių paleidimą“, nurodė J. Bidenas.
Tuomet Izraelis ir „Hamas“ per tą pusantro mėnesio derėtųsi dėl ilgalaikio ugnies nutraukimo, bet paliaubos tęstųsi, jei derybos vyktų toliau.
„Jei „Hamas“ vykdys savo įsipareigojimus, laikinas ugnies nutraukimas, Izraelio pasiūlymo žodžiais, taps karo veiksmų nutraukimu visam laikui“, – sakė J. Bidenas.
Trečioji fazė apimtų ne vienus tarptautinės bendrijos remiamo atstatymo metus.
JAV lyderis paragino „Hamas“ priimti Izraelio pasiūlymą. „Laikas šiam karui baigtis“, – sakė jis.
Panašiai kalbėjo britų užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas (Deividas Kameronas). Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) sveikino J. Bideno išdėstytas Izraelio gaires ir pavadino jas vilties žybsniu, o Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) sakė, kad tai reikšminga proga.
Izraelis laikosi karo tikslų
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) penktadienį paskambino kolegoms Jordanijoje, Saudo Arabijoje ir Turkijoje, kad paragintų pritarti šiam planui.
Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) išreiškė viltį, kad tai nuves prie šalių susitarimo dėl ilgalaikės taikos, sakė jo atstovas Stephane'as Dujarricas (Stefanas Diužarikas).
Tačiau B. Netanyahu tvirtino, jog perėjimas nuo vieno etapo prie kito būtų sąlyginis, kad Izraelis galėtų siekti savo karo tikslų.
Šeštadienį jis sakė, kad „Hamas“ sunaikinimas yra J. Bideno išdėstyto plano dalis.
„Izraelio sąlygos dėl karo užbaigimo nepasikeitė: „Hamas“ karinių ir valdymo pajėgumų sunaikinimas, visų įkaitų išvadavimas, taip pat užtikrinimas, kad Gazos [Ruožas] nebekeltų grėsmės Izraeliui“, – sakoma B. Netanyahu pareiškime.
Izraelis ne kartą žadėjo sunaikinti „Hamas“, šiai spalio 7 dieną surengus beprecedentį išpuolį Izraelio pietuose.
Karas Gazos Ruože prasidėjo po šio išpuolio, per kurį žuvo 1 189 žmonės, daugiausia civiliai, rodo naujienų agentūros AFP skaičiavimai, pagrįsti oficialiais Izraelio duomenimis.
Per Izraelio atsakomąjį puolimą Gazos Ruože žuvo daugiau kaip 36 tūkst. žmonių, taip pat daugiausia civilių, rodo „Hamas“ valdomos teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos pateikti duomenys.
Gegužės pradžioje Izraelis pasiuntė tankų ir karių į Rafachą, nepaisydamas susirūpinimo ten prisiglaudusių palestiniečių pabėgėlių saugumu.
Šeštadienį gyventojai pranešė, kad šaudoma iš tankų pabūklų Rafacho vakaruose. Liudininkai miesto rytuose ir centre kalbėjo apie intensyvų artilerijos apšaudymą.
Izraelio kariuomenė taip pat šaudė Gazos mieste anklavo šiaurėje, pranešė AFP reporteris.
Iš Rafacho masiškai traukiasi civiliai. Jų prieš Izraelio puolimą šiame mieste buvo 1,4 mln., o maždaug milijonas jau pabėgo, nurodo Jungtinės Tautos.
Izraeliečiams Rafache užėmus sienos su Egiptu kirtimo punktą dar labiau sulėtėjo pagalbos teikimas 2,4 mln. Gazos Ruožo gyventojų.