„Žinoma, kariniai perversmai nėra išeitis, tačiau neturime pamiršti, kad Gabone vyko rinkimai, kuriuose buvo daug pažeidimų“, – sakė jis, teigdamas, kad didelių pažeidimų temdytas balsavimas galėjo prilygti civiliniam instituciniam perversmui.
J. Borrellis kalbėjo prieš pat ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, per kurį jie turėjo aptarti, kaip padėti Vakarų Afrikos regioninei grupei ECOWAS tvarkytis su liepos 26-ąją Nigeryje įvykusiu kariniu perversmu.
Ispanijos Toledo mieste vyksiančiame susitikime turi dalyvauti ECOWAS pirmininkas Nigerijos prezidentas Bola Tinubu ir nušalintos Nigerio civilinės vyriausybės užsienio reikalų ministras, sakė J. Borrellis.
ES ir ECOWAS griežtai nepritaria Nigerio kariuomenės įvykdytam prezidento Mohamedo Bazoumo (Mohamedo Bazumo) nuvertimui, tačiau J. Borrellis teigė, kad šio perversmo ir ketvirtadienio dramatiškų įvykių Gabone visiškai negalima lyginti.
Gabone kariuomenė įsikišo po to, kai veteranas lyderis A. Bongo Ondimba paskelbė pergalę rinkimuose. Vietoj jo laikinuoju prezidentu paskyrė Respublikos gvardijos vadovą generolą Brice'ą Oligui Nguemą (Brisą Oligui Nguemą).
Afrikos Sąjunga pasmerkė šį naujausią perversmą, o pagrindinė regiono galia Nigerija išreiškė susirūpinimą dėl, jos žodžiais, užkrečiamos autokratijos po panašių įvykių Nigeryje ir Malyje.
Tačiau buvęs Ispanijos užsienio reikalų ministras, o dabar vyriausiasis ES diplomatas J. Borrellis sakė, kad Europos diplomatai stengiasi tarpininkauti sprendžiant krizę Gabone ir kad neplanuojama evakuoti žmonių, kaip tai buvo padaryta Nigeryje.
Prieš susitikimą kalbėdamas per pasaulinį naujienų tinklą CNN J. Borrellis sakė: „Padėtis Nigeryje ir Gabone yra visiškai nelygiavertės. Nigeryje prezidentas buvo demokratiškai išrinktas prezidentas.“
„Tuo tarpu Gabone likus kelioms valandoms iki karinio perversmo įvyko institucinis perversmas, nes rinkimai buvo pavogti“, – teigė jis.
„Negaliu sakyti, kad Gabone buvo visiška demokratija – pastaruosius 50 metų šalį valdė viena šeima“, – pridūrė jis.