Janas Techau: jei Vladimiras Putinas žais lėtai, bus sunku išlaikyti europiečių vienybę

Kol kas saugumo krizę išgyvenanti Europa yra stebėtinai vieninga sankcijų Rusijai klausimu, LRT.lt sako „Carnegie Europe“ instituto vadovas, politikos ekspertas Janas Techau. „Tačiau, jei Vladimiras Putinas „žais“ lėtai, išorinis spaudimas išlaikyti šią vienybę mažės, ir Europa ilgainiui gali susiskaldyti dėl sankcijų tęstinumo“, – pažymi pašnekovas.

– Neseniai atlikta apklausa rodo, kad Vakarų Europos, ypač Vokietijos, gyventojai nenorėtų, kad jų šalis ginklu reaguotų į NATO narės puolimą iš Rusijos. Ar Baltijos šalys turėtų nerimauti? Kaip visuomenės nuomonė gali paveikti sprendimų priėmėjų veiksmus?

– Nemanau, kad Baltijos šalys dėl to turėtų labai nerimauti. Manau, Aljanso solidarumas ir pareigos jausmas yra labai stiprūs. Vokietijos bei kitų skeptiškų šalių politikos viršūnėse esama stipraus konsensuso dėl 5-ojo straipsnio. Jei Aljanso sąjungininkės teritorijoje būtų įvykdyta fizinė agresija, tai sukeltų Aljanso atoveiksmį.

Kita vertus, reikia turėti mintyje, kad tokiose apklausose klausimai respondentams pateikiami be paaiškinimo, kokios galėtų būti vieno ar kito pasirinkimo pasekmės. Todėl šios apklausos atspindi labai paviršutiniškus požiūrius, tad pernelyg neišgyvenčiau dėl tokių skaičių.

Nemanau, kad Baltijos šalys dėl to turėtų labai nerimauti. Manau, Aljanso solidarumas ir pareigos jausmas yra labai stiprūs.

Tačiau nenoriu sukurti gražesnio paveikslėlio ir žvelgti pro rožinius akinius. Ne viena šalis demonstruoja skepticizmą dėl 5-ojo straipsnio. Tai neišvengiamai kelia nerimą, tačiau apie tai reikia šnekėti su visuomene. Jei apie tai nekalbės politiniai lyderiai Vakaruose, už juos tai padarys tie politikos lyderiai, kurie nori įžiebti ES ir NATO susiskaldymą. Tai – pakankama priežastis Vakarų lyderiams apginti 5-ąjį straipsnį, aiškinti jo reikšmę visuomenei ir tą kainą, kurią tektų mokėti, jei jo nebūtų paisoma.

– Kaip manote, ar holivudinių filmų peršama mintis, kad geri vyrukai visada laimi, turi įtakos tam, kaip priimame Rusijos grėsmes?

– Labai įdomus ir vertas pasvarstymų klausimas. Manau, kad vidutinis Holivudo kino vartotojas gali nesunkiai atskirti pramoginį produktą ir tikrą gyvenimą. Tik nedidelė dalis šio skirtumo nejaučia. Daugybė žmonių žiūri romantines komedijas, tačiau puikiai supranta, kad tikri santykiai gali būti kur kas sudėtingesni.

Tačiau iš dalies jūsų klausimas turi šį tą bendro su vakariečių įsitikinimu, kad jų sistema yra tai, ko nori visi. Čia daug tiesos, tačiau realybę tai atitinka ne visu 100 proc. Toks įtikėjimas apakina, todėl neretai nesuprantame sentimentų ir intencijų tokių žmonių, kaip ponas Putinas, kuris mąsto visai kitaip nei mes. Tai yra analitinė mūsų silpnybė, į kurią turime kreipti dėmesį, priešingu atveju situacijas galime įvertinti neteisingai ir neteisingai pasirinkti politiką Rusijos atžvilgiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai