Abi JAV sąjungininkės, turinčios teritorijų pretenzijų Pekinui, pirmąkart surengė derybas formatu „du su dviem“.
„Mūsų abi šalys rimtai susirūpinusios dėl padėties Rytų ir Pietų Kinijos jūrose. Susitarėme laikytis tarptautinių įstatymų, įskaitant 2016 metais arbitražo priskyrimo Filipinams“, susijusio su Kinijos ginčijamomis akvatorijomis, taip pat Jungtinių Tautų jūrų teisės konvencijos, sakė Japonijos užsienio reikalų ministras Yoshimasa Hayashi.
Kinija beveik visą Pietų Kinijos jūra laiko savo teritorija. Dėl to Pekinas yra į teritorinius ginčus su keliomis kaimynėmis Pietryčių Azijoje.
2016 metais tarptautinis teismas Hagoje savo pirmąja nutartimi pripažino niekinėmis Kinijos pretenzijas į Pietų Kinijos jūrą. Pekinas šį sprendimą ignoravo.
Per Japonijos ir Filipinų ministrų susitikimą „patvirtinome savo valią toliau stiprinti bendradarbiavimą sprendžiant regioninius ir pasaulinius iššūkius, taip pat bendradarbiavimą realizuojant Laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono projektą“, sakė Y.Hayashi.
Bendradarbiavimo sritys, be kita ko, apims pastangas užtikrinti Pietryčių Azijos laivybos kelių užtikrinimą ir diskusijas dėl platesnių karinių pratybų ir mainų, pridūrė japonų diplomatijos vadovas.
Filipinų gynybos sekretorius Delfinas Lorenzana atkartojo šią poziciją ir sakė, kad „apsikeitėme nuomonėmis apie bendrai rūpimus regioninio saugumo klausimus, ypač laivybos ir skrydžių laisvę“, taip pat „tarptautinių įstatymų laikymąsi“, įskaitant 2016 metų tribunolo sprendimą.
Be Filipinų, Japonija rengia diskusijas tokiu pačiu keturių ministrų formatu su aštuoniomis kitomsi šalimis – Jungtinėmis Valstijomis, Australija, Jungtine Karalyste, Prancūzija, Vokietija, Indija, Indonezija ir Rusija.