„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Japonija pritarė apvalyto vandens iš Fukušimos elektrinės išleidimui į vandenyną

Japonijos branduolinės energetikos priežiūros institucija penktadienį oficialiai pritarė planui išleisti į vandenyną daugiau kaip milijoną tonų nuo radioaktyvių teršalų apvalyto nutekamojo vandens iš Fukušimos elektrinės, tuo išprovokuodama piktą Kinijos reakciją.
fukusima
fukusima
Temos: 2 Japonija Vanduo

Planą jau priėmė vyriausybė ir patvirtino Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), bet elektrinės operatorė „Tokyo Electric Power Company Holdings“ (TEPCO) prieš vykdydama šį planą dar turės įtikinti vietos bendruomenes.

2011 metais itin smarkaus žemės drebėjimo sukeltas katastrofinis cunamis sugadino Fukušimos jėgainės aušinimo sistemas. Dėl to galiausiai išsilydė trijų reaktorių aktyvioji masė ir į aplinką pakliuvo didelis kiekis radioaktyvių teršalų. Pažeistiems reaktoriams aušinti naudotas vanduo tebėra smarkiai radioaktyvus; jis buvo surinktas ir saugomas dideliuose rezervuaruose.

Fukušimos branduolinė katastrofa yra didžiausia pasaulyje po Černobylio. Šiuo metu vyksta elektrinės uždarymo procesas; jis turi trukti apie keturis dešimtmečius.

Per dieną Fukušimos elektrinėje užteršiama 140 kub. m vandens. Tai į teritoriją patenkantis gruntinis, jūros ir lietaus vanduo, taip pat aušinimui naudojamas vanduo.

Šis vanduo filtruojamas, kad būtų pašalinti įvairūs radionuklidai, ir saugomas rezervuaruose nuniokotoje elektrinėje. Tokio vandens jau sukaupta 1,29 mln. tonų, o maždaug po metų rezervuaruose visai nebeliktų vietos.

Japonijos branduolinės energetikos priežiūros institucija pritarė vandens išleidimui, sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime, pažymint, kad vyriausybė užtikrins apvalyto vandens saugumą ir „jo tvarkymo patikimumą bei skaidrumą“.

Tačiau Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas užsipuolė šį planą ir sakė, kad jis „susijęs su pasauline jūrine aplinka ir visuomenės sveikata šalyse aplink Ramųjį vandenyną, ir jokiu būdu nėra privatus Japonijos reikalas“.

„Jei Japonija primygtinai nori iškelti savo interesus virš tarptautinio viešojo intereso ir... žengti pavojingą žingsnį, ji tikrai sumokės už savo neatsakingą elgesį“, – eilinėje spaudos konferencijoje sakė Wang Wenbinas.

TEPCO sako, kad apvalytas vanduo atitinka šalies standartus dėl radionuklidų koncentracijos, išskyrus vieną elementą – tritį. Ekspertai sako, kad tritis žmonėms kenkia tik tuomet, jei jo dozės didelės.

TEPCO planuoja praskiesti apdorotą vandenį, kad tričio koncentracija sumažėtų, ir išleisti jį toliau nuo kranto per kelis dešimtmečius, po vandeniu nutiestu kilometro ilgio vamzdžiu.

TATENA nurodo, kad toks išleidimas per daugelį metų, turintis prasidėti ne anksčiau kaip 2023-iųjų pavasarį, atitinka tarptautinius standartus ir „niekaip nepakenks aplinkai“.

Tačiau po branduolinės katastrofos nukentėjusios vietinės žvejų bendruomenės baiminasi, kad vartotojai ir vėl nenorės pirkti jų produkcijos, jei į šį vandenyno rajoną bus išleistas vanduo iš Fukušimos elektrinės.

Kaimyninės šalys, tarp jų Kinija ir Pietų Korėja, ir tokios organizacijos kaip „Greenpeace“ anksčiau taip pat kritikavo Japonijos planą.

Per 2011 metų kovą įvykusią katastrofą Japonijos šiaurės rytuose žuvo ar dingo apie 18,5 tūkst. žmonių; daugumą j pražudė cunamis.

Vienu metu nesaugia zona buvo laikoma apie 12 procentų Fukušimos regiono, bet dabar draudžiama zona sudaro apie 2 procentus, nors daugelyje miestų gyventojų dabar yra daug mažiau nei iki katastrofos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų