14.46 val. vietos laiku, kai lygiai prieš šešis mėnesius prasidėjo 9 balų stiprumo žemės drebėjimas, pasigirdo sirenos.
Tas kovo 11-osios drebėjimas sukėlė cunamį, kurio bangos prarijo ištisas bendruomenes.
Miesteliuose nuniokotoje Ramiojo vandenyno pakrantėje žmonės susirinko paminėti žuvusiųjų, o Tokijuje dėl Fukušimos krizės – didžiausios branduolinės nelaimės po 1986 metų Černobylio katastrofos – buvo surengti mitingai.
Pakrantės miestelyje Minamisanriku, kur žuvo 900 žmonių ir buvo sugriauta 60 proc. pastatų, maždaug 2 tūkst. juodai vilkėjusių žmonių tylos minutei susirinko vienoje viešoje gimnastikos salėje.
„Niekada neprarandame vilties ir žadame vieningai pastatyti naują miestelį, kad atlygintume daugelio žmonių brangios gyvybės auką“, – per ceremoniją sakė Minamisanriku meras Jin Sato.
Kovo 11-osios drebėjimo epicentras buvo jūroje, 130 km nuo kranto, o kilusio cunamio bangos nuniokojo vaizdingos šiaurės rytų pakrantės 600 km ilgio ruožą.
Per cunamį taip pat buvo sugadintos Fukušimos-1 atominės elektrinės aušinimo sistemos, į aplinką pateko radioaktyvios medžiagos, todėl teko evakuoti dešimtis tūkstančių žmonių. Kada jie galės grįžti į savo namus, vis dar neaišku.
Svarbiame žvejybiniame uoste Išinomakyje, kur per cunamį žuvo 4 tūkst. žmonių, gyventojai susirinko ant kalvos prie miesto. Aidint sirenoms jie sudėjo rankas maldai.
Tuo tarpu Tokijuje mados centru laikomo Šibujo rajono gatvėmis žygiavo maždaug 1 tūkst. žmonių, tarp jų – daug šeimų. Vaikai nešė plakatus su užrašais „Jokių branduolinių ginklų“.