Katastrofos, per kurią žuvo arba dingo apie 18,5 tūkst. žmonių, aukos buvo pagerbtos tylos minute visoje šalyje 14 val. 46 min. vietos (7 val. 46 min. Lietuvos) laiku – tuo pačiu paros momentu, kai 2011 metų kovo 11-ąją prie šalies šiaurės rytinės pakrantės prasidėjo 9 balų žemės žemės drebėjimas.
Daugiausiai gyvybių nusinešė milžiniškos bangos, sukeltos vieno stipriausių kada nors užfiksuotų žemės drebėjimų.
Cunamiui sugadinus Fukušimos 1-osios atominės elektrinės aušinimo sistemas išsilydė trijų jos reaktorių aktyviosios zonos. Į aplinką pateko daug radioaktyvių teršalų, todėl kai kurie miestai ir gyvenvietės daugeliui metų tapo netinkami gyventi žmonėms. Savo namus buvo priversti palikti dešimtys tūkstančių gyventojų.
Per ceremoniją Tokijo nacionaliniame teatre imperatorius Naruhito sakė, kad „neišdildomas šios tragedijos atminimas“ gyvuoja ir praėjus dešimtmečiui.
„Daugelis nukentėjusiųjų, nors ir patyrę kančių dėl neįsivaizduojamos, milžiniškos žalos, įveikė daugybę sunkumų, padėdami vieni kitiems“, – kalbėjo jis.
Kasmetė atminimo ceremonija vyko dalyvaujant mažiau žmonių nei įprasta, nes sostinėje ir jos apylinkėse tebegalioja ekstremalioji padėtis dėl koronaviruso pandemijos.
Premjeras Yoshihide Suga sakė, kad nuo 2011 metų katastrofos nukentėjusių žmonių patiriamus iššūkius dar labiau paaštrino COVID-19 pandemija ir gaivalinės nelaimės, įskaitant šiaurės rytų regione neseniai įvykusį stiprų žemės drebėjimą, laikomą pakartotiniu smūgiu.
Vis dėlto vyriausybės vadovas pabrėžė, kad Japonija visuomet „įveikia kiekvieną krizę drąsa ir viltimi“.
Daug kur šalyje vyko privačios ir viešos atminimo ceremonijos. Gedintys vietos gyventojai dėjo gėles prie kapų ir leido į jūrą laiškus dingusiems artimiesiems.
Fukušimos prefektūros mieste Hisanohamoje anksti ryte 78 metų Toshio Kumaki nuėjo prie didelės apsauginės pajūrio sienos, pastatytos po cunamio, ir ten pasimeldė.
Ohisoje, viename iš šio miesto pakrantės rajonų, apie 60 žmonių žuvo septynių metrų aukščio cunamio bangoms nusiritus į toli į sausumą. Cunamis nušlavė beveik viską, išskyrus vieną mažytę šventyklą.
Prisimindamas šią katastrofą T.Kumaki apsiašarojo. „Buvo išties baisu“, – sakė jis“
Nelaimės 10-ųjų metinių proga Japonija sulaukė pagarbos pareiškimų ir užuojautų iš viso pasaulio. Tarp pasisakiusių apie šią sukaktį buvo ir Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, ir popmuzikos dainininkė Lady Gaga.