Japonijoje plinta didžiausias per pusę amžiaus miškų gaisras

Ugniagesiai antradienį kovoja su didžiausiu gamtiniu gaisru Japonijoje per 50 metų, nusinešusiu vieno žmogaus gyvybę ir privertusiu evakuotis beveik 4 tūkst. vietos gyventojų.
Japonijos kariuomenės sraigtasparnis gesina gaisrą Ofunate / KYODO / via REUTERS
Japonijos kariuomenės sraigtasparnis gesina gaisrą Ofunate / KYODO / via REUTERS

Iš oro darytuose vaizdo įrašuose netoli šiaurinio Ofunato miesto matyti, kaip dėl rekordiškai žemo kritulių kiekio jau penkias dienas trunkantis gaisras kelia baltus dūmus miškingoje vietovėje.

Šis gaisras kilo po to, kai praėjusiais metais Japonijoje buvo užfiksuota karščiausia vasara, o dėl klimato kaitos temperatūra kyla visame pasaulyje.

Antradienio ryto duomenimis, gamtinis gaisras apėmė apie 2,6 tūkst. hektarų žemės, teigia gaisrų ir katastrofų valdymo agentūra. Tai plotas, daugiau nei septynis kartus didesnis už Niujorko centrinį parką.

Tai didžiausias gamtinis gaisras Japonijoje nuo 1975-ųjų. Tuomet šiaurinėje Hokaido saloje, Kuširo mieste, degė 2,7 tūkst. hektarų plotas.

Manoma, jog dėl gaisro iki sekmadienio buvo apgadinta bent 80 pastatų, nors detalės vis dar tiriamos, teigė agentūra.

Kariniai bei ugniagesių sraigtasparniai stengiasi sustabdyti ugnį, tačiau ji ir toliau plinta, reporteriams teigė miesto pareigūnas.

„Nesijaudiname, kad ugnis pasieks (tankiau apgyvendintą) miesto teritoriją“, – teigė pareigūnas bei pridūrė, jog daroma viskas, kas įmanoma, kad gaisras būtų užgesintas.

Apie 2 tūkst. ugniagesių, kurių dauguma atvyko iš kitų šalies regionų, taip pat ir iš Tokijo, dirba iš oro ir ant žemės Ivatės regione – vietoje, kuriai 2011-aisiais smogė cunamis.

Rekomendacija evakuotis buvo išsiųsta apie 4,6 tūkst. gyventojų, iš kurių apie 3,9 tūkst. paliko savo namus, teigė vietos savivaldybė.

Gamtinių gaisrų skaičius Japonijoje ėmė mažėti po to, kai praeito šimtmečio aštuntame dešimtmetyje pasiekė savo piką. Vis dėlto, šalyje 2023-iaisiais jų kilo apie 1,3 tūkst., dauguma – nuo vasario iki balandžio, kai išsausėja oras ir sukyla vėjai.

„Jokio lietaus“

Ofunatas vasarį sulaukė vos 2,5 mm kritulių – tai mažiau nei ankstesnis 1967-ųjų 4,4 milimetrų rekordas ir gerokai mažiau už vidutinį 41 mm kiekį.

Nuo penktadienio Ofunate „nebuvo jokio lietaus, arba jo buvo labai mažai“, naujienų agentūrai AFP teigė vietinės meteorologijos agentūros pareigūnas. 

Tačiau „trečiadienį gali lyti arba snigti“, teigė jis.

Tam tikros ekstremalios oro sąlygos – pavyzdžiui, karščio antplūdžiai ar smarkūs lietūs – turi įrodytą sąsają su klimato kaita.

Kiti fenomenai, kaip kad sausros, pūgos, tropinės audros ir miškų gaisrai gali kilti dėl sudėtingų faktorių kombinacijos.

Kai kurios įmonės, pavyzdžiui „Taiheiyo Cement“, buvo paveiktos gamtinio gaisro. Ši bendrovė AFP teigė, jog jos fabrikas Ofunate sustabdė veiklą kelioms dienoms, mat ji įsikūrusi evakuacijos zonoje.

Ofunato konditerijos įmonė „Saitoseika“ įspėjo, kad „jei mūsų būstinė ar fabrikai atsidurs pavojingoje zonoje, mums gali prireikti stabdyti gamybą“, bei teigė, kad situacija yra įtempta.

Japonų beisbolo vunderkindas Roki Sasaki (Rokis Sasakis), kuris neseniai prisijungė prie Los Andželo „Dodgers“ komandos, pasiūlė 10 mln. jenų (64,24 tūkst. eurų) auką ir 500 patalynės komplektų nukentėjusiesiems, skelbiama oficialioje Ofunato miesto paskyroje socialiniame tinkle „X“.

R. Sasaki ten mokėsi vidurinėje mokykloje, kai 2011-aisiais per didžiulį cunamį neteko tėvo ir senelių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“