Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
11 11 /11:47

Japonijos parlamentarai paliko Sh. Ishibą premjero poste

Japonijos įstatymų leidėjai pirmadienį nubalsavo už tai, kad Shigeru Ishiba (Šigeru Išiba) liktų šalies ministro pirmininko poste, paskelbė parlamento pirmininkas.
Eugene Hoshiko / AP
Eugene Hoshiko / AP
Temos: 2 Japonija Premjeras

Balsavimas įvyko po to, kai premjero valdančioji koalicija per rinkimus neteko daugumos.

Antrajame ture 221 balsą užsitikrinęs Sh. Ishiba įveikė pagrindinės opozicinės Konstitucinės demokratinės partijos (CDP) vadovą Yoshihiko Nodą (Jošihiką Nodą), gavusį 160 balsų.

Parlamentarai buvusį gynybos ministrą Sh. Ishibą paskyrė mažumos vyriausybės vadovu ir tai reiškia, kad jis gali atsidurti politinėje aklavietėje arba turės leistis į kompromisus dėl naujų įstatymų.

Sh. Ishiba premjero poste pradėjo dirbti prieš šešias savaites, o spalio 27-ąją surengė pirmalaikius rinkimus, tikėdamasis sutvirtinti savo, kaip konservatyvios Liberalų demokratų partijos (LDP) lyderio, mandatą.

Tačiau rinkėjai, nepatenkinti infliacija ir korupcijos skandalu, padėjusiu nuversti jo pirmtaką Fumio Kishidą (Fumiją Kišidą), sudavė smūgį LDP ir jos jaunesniajai koalicijos partnerei.

Įtakingų žemųjų parlamento rūmų nariai pirmadienį susirinko specialiai keturių dienų sesijai dėl premjero paskyrimo – būtino žingsnio po visuotinių rinkimų.

Japonijos opozicinės partijos nesutaria svarbiais klausimais, todėl nesugebėjo mesti rimto iššūkio Sh. Ishibai.

Antras turas vyko pirmą kartą nuo 1994 metų. Į 84 jame atiduotus balsus nebuvo atsižvelgta, nes jais buvo reiškiamas palaikymas kitiems politikams.

„Šie rūmai paskiria Shigeru Ishibą (...) ministru pirmininku“, – paskelbė žemųjų rūmų pirmininkas Fukushiro Nukaga (Fukuširas Nukaga), Sh. Ishibai nusilenkiant plojantiems parlamentarams.

Nors per spalio rinkimus prarado daugumą, LDP koalicija išlieka didžiausias blokas 465 vietų žemuosiuose rūmuose.

Naujo ministrų kabineto sudėtį premjeras paskelbs vėliau pirmadienį.

„Galvos skausmas“

Kad galėtų priimti įstatymus, valdantysis blokas paprašė Demokratų partijos žmonėms (DPP) – mažos centristų grupės – pagalbos.

DPP sutiko bendradarbiauti nepriklausydama koalicijai.

Derybose su LDP ji pareikalavo mažinti mokesčius ir subsidijuoti energiją. Ekonomistai sako, kad tai žymiai sumažintų vyriausybės pajamas.

„Kad liktų valdžioje, Ishibai reikia šią žiemą priimti vyriausybės biudžetą“, – naujienų agentūrai AFP sakė universiteto „Nihon“ profesorius emeritas Tomoaki Iwai (Tomoakis Ivajus).

Pasak jo, tai reikš, kad LDP siekdama kitų bendradarbiavimo turės daryti nuolaidų.

67 metų Sh. Ishiba, kaip pranešama, siekia vėliau šį mėnesį susitikti su JAV išrinktuoju prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) – maždaug tuo metu, kai vyks į ekonominį susitikimą Peru.

Analitikai reiškia susirūpinimą tuo, kad valdant D. Trumpui galimi nauji JAV muitai kiniškoms ir japoniškoms prekėms galėtų pakurstyti infliaciją.

D. Trumpo administracija taip pat galėtų pareikalauti Japonijos didinti savo išlaidas gynybai arba spausti japonų firmas plėsti savo gamyklas Jungtinėse Valstijose.

„Būtent ponui Ishibai turbūt labiausiai skauda galvą dėl pono Trumpo pergalės“, – sakė „Dai-ichi Life“ tyrimų instituto vyriausiasis ekonomistas Hideo Kumano (Hideo Kumanas).

Vašingtonas ir Japonijos parlamentas tikriausiai spaus Sh. Ishibą tuo pačiu metu ir didinti valstybės išlaidas, ir mažinti mokesčius, sakė H. Kumano.

Skandalas dėl romano

Pritarimas Sh. Ishibos vyriausybei kiek viršija 30 proc., bet apklausos rodo, jog dauguma visuomenės mano, kad jis turėtų likti premjeru.

Dar vienas netikėtas posūkis buvo DPP vadovo Yuichiro Tamaki (Juičiro Tamakio) pirmadienio prisipažinimas, kad jis turėjo nesantuokinį romaną. Apie šį romaną pirmasis pranešė vienas bulvarinis leidinys.

„Atsiprašau, kad taip sutrikdžiau“, – sakė jis reporteriams. Jo partija vėliau nusprendė palikti jį lyderio poste.

Sh. Ishiba taip pat turi spręsti nepasitenkinimo jo paties partijoje klausimą.

LDP, kuri Japoniją valdė beveik visą jos pokario istoriją, per spalio rinkimus prarado dešimtis vietų, įskaitant ministrus.

„Jei jis nepadidins visuomenės paramos jam, LDP nariai galėtų pradėti sakyti, kad negali varžytis aukštųjų rūmų rinkimuose vadovaujant Ishibai“, – sakė T. Iwai.

Y. Noda praėjusią savaitę pažadėjo, kad CDP labai stengsis per aukštųjų parlamento rūmų rinkimus liepos mėnesį reikšmingai sustiprinti savo pozicijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais