Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Japonijos premjeras ketina paraginti Indiją laikytis griežtesnės linijos Rusijos atžvilgiu

Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida šeštadienį susitinka su indų premjeru Narendra Modi, o derybose pažadėjo paraginti savo kolegą iš Indijos laikytis griežtesnės linijos dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.
Fumio Kishida
Fumio Kishida / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kitaip nei kitos vadinamojo Ketverto aljanso narės – Japonija, Australija ir JAV – Indija susilaikė trijuose JT balsavimuose, skirtuose pasmerkti Maskvos veiksmus, tiesiog paragindama sustabdyti smurtą.

F.Kishidos biuras prieš susitikimą su N.Modi pacitavo Japonijos premjero žodžius, kad „Rusijos agresija prieš Ukrainą kelia pasibaisėjimą; ji griauna ir tarptautinės bendruomenės, įskaitant Aziją, tvarkos pamatą“.

„Tokie vienašališki status quo pakeitimai taip pat visiškai nepriimtini Indijos ir Ramiojo vandenynų regione. Šios kelionės į užsienį [į Indiją ir Kambodžą] metu pasikeisiu nuomonėmis su kolegomis apie padėtį Ukrainoje ir kitus reikalus bei paraginsiu juos imtis veiksmų“, – tviteryje rašė F. Kishidos biuras.

Šį mėnesį keturšaliame pokalbyje tarp Ketverto lyderių F.Kishidai, JAV prezidentui Joe Bidenui ir Australijos ministrui pirmininkui Scottui Morrisonui nepavyko įtikinti N.Modi paremti jų poziciją.

Bendrame lyderių pareiškime buvo paskelbta, kad jie „aptarė tebesitęsiantį konfliktą ir humanitarinę krizę Ukrainoje bei įvertino platesnes jos pasekmes“, nepasmerkiant Maskvos.

Atskirame indų pranešime buvo aiškiai pabrėžta, kad „Ketvertas turi ir toliau sutelkti dėmesį į savo pagrindinį tikslą – skatinti taiką, stabilumą ir klestėjimą Indijos ir Ramiojo vandenynų regione“.

Prieš F.Kishidos vizitą – pirmąjį Japonijos premjerų apsilankymą nuo 2017 metų, – vienas Japonijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas pažymėjo, kad Tokijas „žino“ apie Delio „geografinę padėtį ir istorinius ryšius su Rusija“.

„Tačiau tuo pat metu mes dalijamės pagrindinėmis vertybėmis ir strateginiais interesais, todėl natūralu, kad vyks atviros diskusijos apie tai, kaip vertiname situaciją Ukrainoje,“ – žurnalistams kalbėjo pareigūnas.

Pareigūnas pridūrė, kad 71 metų N. Modi ir 64 metų F.Kishida taip pat aptars „[Japonijos ir Indijos] regionui artimesnius klausimus“, tokius kaip „laisvas ir atviras Indijos ir Ramiojo vandenynų regionas“ – tai yra užuomina į Kiniją – ir dvišalius klausimus.

„Tai bus labiau galimybė įvertinti dvišalį bendradarbiavimą, taip pat dar kartą patvirtinti mūsų bendrą strateginę viziją ir interesus, o ne pabrėžti mūsų skirtumus,“ – kalbėjo pareigūnas.

Konfrontacija su Kinija

N.Modi ir S.Morrisonas taip pat turėtų surengti viršūnių susitikimą vaizdo ryšio priemonėmis kovo 21 dieną, kuriame daugiausia dėmesio bus skiriama prekybai, o Australijos premjeras vėl gali pamėginti pastūmėti savo kolegą iš Indijos Vakarų stovyklos link Ukrainos klausimu.

Rusija dar nuo sovietmečio yra pagrindinė Indijos ginklų tiekėja, tačiau šiandien Deliui taip pat reikia daugiau paramos iš Ketverto ir kitų šalių regione ir už jo ribų, atsižvelgiant į vis ryžtingesnes Kinijos pozicijas.

Įtampa tarp Naujojo Delio ir Pekino sustiprėjo nuo 2020 metais įvykusio susirėmimo ginčijamame Himalajų regione, kurio metu žuvo mažiausiai 20 Indijos ir keturi Kinijos kariai.

Nuo to laiko abi šalys į regioną atsiuntė papildomos karinės įrangos – Indijos atveju didžioji jos dalis yra pagaminta Rusijoje – ir tūkstančius papildomų karių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai