Po įtakingų įstatymų leidėjų jausmingų kalbų opozicijos partijos boikotavo balsavimą, atšaukiantį kai kuriuos suvaržymus šalies kariuomenei. Premjero Shinzo Abe valdančioji koalicija tiems teisės aktams pritarė.
„Saugumo padėtis aplink Japoniją vis labiau aštrėja“, – Sh.Abe sakė žurnalistams po balsavimo, aiškiai turėdamas galvoje Kinijos stiprėjimą.
„Šie teisės aktai būtini, kad apsaugotų Japonijos žmonių gyvybes ir užkirstų kelią karui dar prieš jam įsiplieskiant“, – aiškino jis,
Dabar šis teisės aktų paketas bus perduotas svarstyti parlamento aukštiesiems rūmams.
Sh.Abe koalicija turi daugumą ir aukštuosiuose rūmuose, bet apžvalgininkai perspėja, kad įstatymų leidėjai tą paketą gali atmesti arba pasiūlyti pataisų.
Kita vertus, žemieji parlamento rūmai bet kokius pakeitimus gali atšaukti, jeigu už tai balsuotų dviejų trečdalių dauguma, kurią Sh.Abe veikiausiai sugebėtų užsitikrinti.
Kinija suirzo
Kinija ketvirtadienį pareiškė, kad Japonijos parlamento žemųjų rūmų priimti saugumo teisės aktai yra „beprecedentis žingsnis nuo Antrojo pasaulinio karo laikų“, keliantis klausimų dėl šalies gynybos politikos.
Pagal šiuos įstatymus japonų kariai pirmą kartą nuo 1945-ųjų galės būti pasiųsti kautis kitose šalyse.
„Visiškai pagrįsta kelti klausimą, ar Japonija nesirengia atsisakyti tik į gynybą orientuotos savo politikos“, - sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovės spaudai Hua Chunying paskelbtame pareiškime.