Jauni raudoni hipsteriai – naujoji Rusijos komunistų karta

Nors Rusijos komunistų partija neretai vadinama judėjimu močiutėms, jos atstovai bando atsikratyti šio įvaizdžio ir tikina, kad į komunistų gretas stoja vis daugiau jaunimo, praneša „The Moscow Times“.
Rusijos komunistų partijos rėmėjas prie F.Dzeržinsko paminklo
Rusijos komunistų partijos gretose daugėja jaunimo / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Rusija Komunizmas

Kai 1991-aisiais griuvo jau ilgą laiką braškėjusi biurokratijos išvarginta Sovietų Sąjunga, Andrejus Klyčkovas dar lankė mokyklą Kaliningrade.

Praėjus 26 metams, A.Klyčkovas – tvirtos išvaizdos, prabangiu kostiumu pasidabinęs teisininkas. Ir – Rusijos komunistų partijos kandidatas į Maskvos mero postą.

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti keista, kad jaunas kosmopolitas prisijungė prie Komunistų partijos. Be to, šią partiją daugiausia remia su nostalgija Sovietų Sąjungą prisimenančios kartos.

Šiuo metu partijos lyderio postą užima tikras politinis reliktas – 73 metų Genadijus Ziuganovas, vadovaujantis partijai nuo 1993-iųjų.

Politikas jau penktą kartą kels savo kandidatūrą kitąmet vyksiančiuose prezidento rinkimuose. Tačiau didelio proveržio tikisi vos nedaugelis, kadangi elektorato parama stabiliai mažėja jau nuo 1996-ųjų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos komunistų lyderis Genadijus Ziuganovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos komunistų lyderis Genadijus Ziuganovas

Šiemet pasigirdo kalbos, kad G.Ziuganovas pasitrauks iš partijos lyderio posto ir užleis vietą jaunajai Rusijos komunistų kartai. Vienu realiausių kandidatų jį pakeisti buvo laikomas A.Klyčkovas.

A.Klyčkovas atsidūrė ir Maskvos liberalų dėmesio centre. Sostinės politikai buvo apstulbę, kai Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas išreiškė paramą mero rinkimuose dalyvausiančiam A.Klyčkovui.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Andrejus Klyčkovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Andrejus Klyčkovas

Tiesa, A.Navalnas teigė, kad susivienyti su komunistais būtina, norint nugalėti „Vieningosios Rusijos“ kandidatą.

Kai kurie A.Navalno rėmėjai pasipiktinę klausė: „Kaip A.Navalnas galėjo palaikyti komunistą, neseniai gėlėmis klojusį J.Stalino kapą?“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./A.Navalnas kviečia į naujus mitingus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./A.Navalnas kviečia į naujus mitingus

Tuo tarpu pats A.Klyčkovas juokėsi, kad „jautėsi atsidūręs liberalų šeimos konflikto centre“. Politikas pridūrė, jog praeityje nuolat dėdavo gėles ant J.Stalino kapo ir jam dėl to niekada nekilo problemų.

Jauniesiems komunistams šis buvęs Sovietų Sąjungos lyderis – herojus, kuris nugalėjo karą, industrializavo šalį ir „padarė ją vėl didžia“.

Partija – ne tik močiutėms?

Griuvus Sovietų Sąjungai, už komunistus daugiausia balsuodavo pensinio amžiaus Rusijos piliečiai. Partijai niekaip nepavyko atsikratyti įvaizdžio, kad ji yra „judėjimas močiutėms“.

Aleksejus Graždankinas, nepriklausomos apklausų kompanijos „Jurijaus Levados centras“ direktoriaus pavaduotojas, teigia: „Komunistai turi stabilų elektoratą, dauguma jų rinkėjų – vyresnio amžiaus žmonės, palaikantys sovietų ideologiją.“

O A.Klyčkovas kartu su Komunistų partijos deputatais nori modernizuoti partiją: „Suvokiu, kad negaliu priversti jauno ruso skaityti „Pravdą“.“

Bandydama modernizuoti partiją, jos vadovybė kurti kampanijos vaizdinę medžiagą pasamdė Igorį Petryginą-Rodionovą.

Tokiu būdu atsirado į jaunimą nukreipti rinkiminiai lankstinukai ir plakatai – elektroninę cigaretę rūkantis Josifas Stalinas ar greta garsiosios filmo „Terminatorius“ frazės „I'll be back“ („Aš dar grįšiu“) pasirodantis Karlas Marksas.

Facebook nuotr./Komunistų partijos rinkiminės kampanijos plakatas
Facebook nuotr./Komunistų partijos rinkiminės kampanijos plakatas

Modernesnį veidą kurianti partija į pagalbą pasitelkė ir žymius žmones. Vienas jų – JAV UFC lygos kovotojas Jeffas Monsonas, tapęs komunistų sporto programos veidu.

A.Klyčkovas tikina, kad partija eina teisingu keliu, kadangi 20 proc. pernai prie jos prisijungusių narių buvo jaunesni nei 30 metų.

Dar iš sovietų laikų išlikusi „Komsomol“ – viena iš organizacijų, besitikinti pritraukti jaunimo balsus. Dabartinis jos lyderis Jaroslavas Listovas neigia mitą, kad tik pagyvenę rusai linksta socializmo link: „Jauni rusai nori dirbti tėvynės labui, ne oligarchams ar verslininkams.“

Šiandien „Komsomol“ visoje šalyje turi apie 20 tūkst. narių, kurių amžius – nuo 18 iki 35 metų. J.Listovas teigia, kad tai yra „didžiausia opozicinė jaunimo grupė šalyje“.

Šiandien „Komsomol“ visoje šalyje turi apie 20 tūkst. narių, kurių amžius – nuo 18 iki 35 metų. J.Listovas teigia, kad tai yra „didžiausia opozicinė jaunimo grupė šalyje“.

Tačiau Komunistų partiją vargiai galima pavadinti opozicija. Partija priklauso taip vadinamai Rusijos „sisteminei opozicijai“, t.y. priešinasi tik simboliškai, o iš tiesų ištikimai palaiko Vladimiro Putino režimą.

A.Klyčkovas sako, kad jo partija sutinka su dabartinio prezidento vykdoma užsienio politika, tačiau vidaus reikalų klausimais komunistai nėra patenkinti vyriausybe.

Kairiųjų portalo Openleft.ru redaktorius Ilja Budraickis Komunistų partiją mato kaip vieną iš V.Putino interesams atstovaujančių struktūros dalių. I.Budraickio teigimu, jaunimą pasiekti bandanti programa nėra nuoširdi: „Partija itin atsargi bet kokios formos aktyvizmo, kurio negali reguliuoti, atžvilgiu.“

„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Jaunieji Rusijos komunistai
„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Jaunieji Rusijos komunistai

Nusivylę milžiniško masto korupcija Rusijoje, į Komunistų partiją įstojo nemažai jaunesnių nei 40 metų piliečių. 34 metų partijos narys Pavelas Tarasovas sakė: „Jauni rusai nepatenkinti matydami vilose gyvenančius ar prabangius automobilius vairuojančius politikus.“

Laidoja praeitį

Korupcija tapo vienu pagrindinių jaunųjų Rusijos socialistų rinkiminės kampanijos klausimų.

Pavyzdžiui, Dūmoje vieninteliai komunistai reikalavo pradėti tyrimą dėl ministrui pirmininkui Dmitrijui Medvedevui mestų kaltinimų neteisėtai susikrovus turtus.

„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Medvedevas
„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Medvedevas

A.Klyčkovas tikina, kad Sovietų Sąjungoje korupcijos nebuvo: „J.Stalinas mirė spintoje turėdamas tik vieną kostiumą ir vieną porą batų, todėl žmonės juo pasitikėjo.“

A.Klyčkovas: „Stalinas mirė spintoje turėdamas tik vieną kostiumą ir vieną porą batų, todėl žmonės juo pasitikėjo.“

Jaunieji komunistai, naudodamiesi gelbėtojo Stalino korta, gali sulaukti visuomenės paramos, tačiau tauta bolševikų revoliucijos organizatoriaus Vladimiro Lenino klausimu išlieka susiskaldžiusi.

Šiemet, minint Spalio revoliucijos šimtmetį, apklausos atskleidžia pusės rusų norą pagaliau palaidoti Raudonojoje aikštėje įsikūrusiame mauzoliejuje esančius V.Lenino palaikus.

A.Klyčkovas, paklaustas, ar bolševikų lyderis turėtų būti palaidotas, susierzina: „Bažnyčios ir įstatymo akyse jis jau palaidotas.“

„Komsomol“ lyderio J.Listovo šis klausimas taip pat nenudžiugino. Jo teigimu, niekam nekyla klausimas, kodėl garsaus mokslininko Nikolajaus Pirogovo palaikai yra laikomi mauzoliejuje Vinycios mieste Ukrainoje.

J.Listovas sako, kad garsusis bolševikas buvo vienintelis rusas, iš tikrųjų pakeitęs pasaulį, todėl jo oponentai „nori palaidoti jo idėjas, o ne kūną“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis