JAV analitikai – išsamiai apie rusų propagandisto nužudymą: kaip įvyko ir ką jis reiškia?

Sekmadienį Sankt Peterburge su „Wagner“ grupe siejamame bare įvykdytas žymaus Rusijos karinio tinklaraščio autoriaus Maksimo Fomino (taip pat žinomo kaip Vladlenas Tatarskis) nužudymas gali atskleisti tolesnį Kremliaus ir jo artimiausios aplinkos susiskaldymą, teigia JAV įsikūrusio Karo tyrimų instituto (ISW) analitikai. Kasdien skelbiamoje karo Ukrainoje įvykių analizėje šįkart ekspertai nagrinėja V.Tatarskio nužudymo eigą ir reikšmę.
Vladlenas Tatarskis
Vladlenas Tatarskis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Anot JAV ekspertų, V.Tatarskis buvo griežtas Rusijos karinės vadovybės ir Rusijos gynybos ministerijos kritikas. V.Tatarskio mirtis yra pirmoji aukšto rango ultranacionalistinio karo tinklaraštininko žmogžudystė Rusijoje nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.

Pasak ekspertų analizės, socialiniuose tinkluose paskelbtoje filmuotoje medžiagoje matyti, kaip likus kelioms akimirkoms iki sprogimo V.Tatarskis gavo dovanų skulptūrėlę iš žiūrovės, kuri prisistatė esanti skulptorė.

Stop kadras iš video/Darja Trepova ir Vladlenas Tatarskis
Stop kadras iš video/Darja Trepova ir Vladlenas Tatarskis

Rusijos valdžios institucijos pranešė, kad per sprogimą žuvo V.Tatarskis ir buvo sužeista kelios dešimtys klausytojų, susirinkusių pasiklausyti V.Tatarskio pokalbio apie jo, kaip fronto korespondento, patirtį.

Anot analitikų, J.Prigožinas patvirtino, kad jis pasiūlė savo gatvės maisto kavinę Rusijos ultranacionalistiniam judėjimui „Kiber frontas Z“ rengti V.Tatarskio renginį ir kitus nacionalistinius susibūrimus.

Pasak ISW karo ekspertų, liudytojai teigė, kad moteris, kuri įteikė statulėlę V.Tatarskiui, prisistatė esanti Nastia ir pasakojo, kad renginio apsauga jos paklausė, ar statulėlės viduje nėra bombos. Tačiau, teigia ISW analitikai, liudytojai pažymėjo, kad įeinant į renginį nebuvo jokios apsaugos, o sprogimas įvyko praėjus 3–5 minutėms po V.Tatarskio ir moters pokalbio.

Rusijos vidaus reikalų ministerijos šaltiniai Rusijos valstybinei žiniasklaidai teigė, kad sprogmuo galėjo būti detonuotas nuotoliniu būdu ir kad už šį išpuolį galėjo būti atsakinga moteris arba kiti nežinomi asmenys. Rusijos valstybinė žiniasklaida paskelbė nepatvirtintą informaciją, kad Rusijos policija sulaikė Sankt Peterburgo gyventoją Darją Trepovą, kuri anksčiau buvo sulaikyta už antikarinius protestus 2022 m. vasarį. Tačiau vėliau pranešimai apie jos sulaikymą paneigti. Rusijos vidaus reikalų ministerijos šaltiniai taip pat atskleidė, kad Rusijos specialiosios tarnybos jau seniai žinojo apie nužudymo planus prieš V.Tatarskį.

Rusija kaltina Ukrainą, bet J.Prigožino teiginiai – kitokie

Rusijos pareigūnai ir propagandistai apkaltino Ukrainą surengus „teroristinį išpuolį“, kad būtų nužudytas V.Tatarskis. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova apkaltino Kyjivą dėl V.Tatarskio nužudymo ir gyrė rusų karinių tinklaraščių autorius už karo reportažus, tarsi ignoruodama faktą, kad V.Tatarskis ir kiti karinių tinklaraščių autoriai nuolat kritikuoja Rusijos gynybos ministeriją ir Rusijos užsienio reikalų ministeriją, rašo ISW.

Vis dėlto, anot analitikų, J.Prigožinas keistai pareiškė, kad „nekaltins Kyjivo režimo“ dėl V.Tatarskio ir Rusijos ultranacionalistų veikėjos Darjos Duginos žūties, taip leisdamas suprasti, kad Ukrainos agentai iš tikrųjų nėra atsakingi. J.Prigožinas pažymėjo, kad už tokius išpuolius gali būti atsakinga su Ukrainos valdžia nesusijusi radikalų grupė. Ukrainos prezidento tarnybos patarėjas Mychaila Podoliakas pareiškė, kad V.Tatarskio mirtis buvo Rusijos veikėjų tarpusavio kovų ir politinės konkurencijos rezultatas.

„Scanpix“/AP nuotr./Sprogimo metu žuvo Vladlenas Tatarskis
„Scanpix“/AP nuotr./Sprogimo metu žuvo Vladlenas Tatarskis

V.Tatarskio reikšmė

Pasak JAV Karo tyrimų instituto analitikų, V.Tatarskis buvo svarbi figūra Rusijos prokarinėje nacionalistinėje informacinėje erdvėje, nors ir ne labiau nei kai kurie kiti.

V.Tatarskis buvo su „Wagner“ susijęs veikėjas, pabėgęs iš kalėjimo Donecko srityje Rusijos invazijos į Donbasą pradžioje 2014 m. V.Tatarskis taip pat teigė tarnavęs separatistų ginkluotose formuotėse, nuolat reiškė ultranacionalistines pažiūras ir derino ištikimybę „Wagner“ su lojalumu Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. V.Tatarskis dalyvavo Rusijos prezidento V.Putino renginyje, kuriame rugsėjo 30 d. buvo paskelbta apie keturių Ukrainos regionų aneksiją ir kuriame jis pareiškė: „Mes visus nugalėsime, visus nužudysime, visus apiplėšime“.

„Scanpix“/AP nuotr./Sprogimo metu žuvo Vladlenas Tatarskis
„Scanpix“/AP nuotr./Sprogimo metu žuvo Vladlenas Tatarskis

ISW taip pat atskleidė, kad V.Tatarskis dalyvavo islamo džihadistų propagandoje, tikriausiai siekdamas išplėsti Rusijos verbavimo pastangas. V.Tatarskis kartu su kitu žinomu militaristu vedė televizijos laidą, pasirodė Rusijos valstybinės žiniasklaidos platformose ir dalyvavo daugybėje Rusijos valstybinių laidų. V.Tatarskis taip pat vadovavo daugeliui sutelktinio finansavimo ir verbavimo kampanijų, propagavo smurtinį militarizmą ir rėmė V.Putino ideologiją bei maksimalistinius tikslus „denacifikuoti“ ir „demilitarizuoti“ Ukrainą.

„Tačiau V.Tatarskis savo ideologija ir veikla dalijosi su daugeliu kitų Rusijos milblogerių ir neatrodo, kad būtų buvęs ypatingo Kyjivo dėmesio vertas taikinys“, – rašo ekspertai.

Nemažai ISW nuolat naudojamų ir cituojamų karo tinklaraštininkų yra ne tik karo korespondentai, bet ir dalyviai, per įvairias pusiau valstybines ir privačias organizacijas finansuojantys, verbuojantys ir skatinantys Rusijos karo veiksmus. ISW jau seniai įvertino, kad vaidmuo, kurį atlieka šie karo tinklaraštninkai, yra pagrindinis veiksnys, paaiškinantis stebėtiną tolerancijos laipsnį, kurį V.Putinas iki šiol jiems rodė.

Įspėjimas J.Prigožinui?

„V.Tatarskio nužudymas gali būti įrodymas, kad V.Putino tolerancija šiems milblogeriams apskritai mažėja, tačiau jis taip pat galėjo įvykti dėl V.Tatarskio artumo J.Prigožinui“, – rašoma ISW analizėje.

„Scanpix“/AP nuotr./Sprogimo metu žuvo Vladlenas Tatarskis
„Scanpix“/AP nuotr./Sprogimo metu žuvo Vladlenas Tatarskis

Anot analitikų, V.Tatarskio nužudymas J.Prigožino bare greičiausiai yra platesnio Rusijos vidaus konfliktų, kuriuose dalyvauja J.Prigožinas ir „Wagner“ grupė, eskalavimo modelio dalis.

Ekspertai teigia, kad V.Tatarskis anksčiau tą pačią dieną be incidentų dalyvavo kitame renginyje, todėl atrodo, kad išpuolis buvo sąmoningai surengtas J.Prigožinui priklausančioje erdvėje. Ukrainos prezidento tarnybos patarėjas Mychaila Podoliakas pareiškė, kad V.Tatarskio mirtis buvo priešpriešos ir politinės konkurencijos tarp Rusijos veikėjų rezultatas. Kai kurie Rusijos politikos analitikai taip pat spėliojo, kad J.Prigožinas turėjo dalyvauti V.Tatarskio renginyje, nors šių spėlionių patvirtinimo nėra.

„V.Tatarskio nužudymas galėjo būti skirtas kaip įspėjimas J.Prigožinui, kuris vis dažniau kvestionuoja pagrindinius Kremliaus teiginius apie karą Ukrainoje ir net netiesiogiai rodo susidomėjimą Rusijos prezidento postu, konkuruodamas su V.Putinu arba tapdamas jo įpėdiniu. V.Tatarskio biografija ir elgesys panašus į J.Prigožino, nes abu tapo žymiais ultranacionalistais po to, kai buvo įkalinti“, – rašo ISW analitikai.

Kadras iš vaizdo įrašo/„Wagner“ pajėgų vadas Jevgenijus Prigožinas
Kadras iš vaizdo įrašo/„Wagner“ pajėgų vadas Jevgenijus Prigožinas

Anot JAV ekspertų, gali būti, kad Rusijos pareigūnai ketina pasinaudoti V.Tatarskio nužudymu, kad paskatintų augančios Rusijos pilietinės visuomenės, abejojančios karo eiga, savicenzūrą. ISW anksčiau stebėjo FSB reidus Maskvos ir Sankt Peterburgo baruose kovo mėnesį, pradėtus remiantis kaltinimais, kad šiuose baruose dirbantys asmenys teikia finansinę pagalbą Ukrainos pajėgoms ir įtraukia nepilnamečius į „antisocialinius veiksmus“. Vasario 28 d. V.Putinas nurodė FSB suintensyvinti kontržvalgybos priemones ir kovoti su proukrainietiškos ideologijos skleidimu – šiuo įsakymu buvo pasinaudota išvaikant susibūrimus Maskvos ir Sankt Peterburgo baruose.

„Su „Wagner“ susijęs judėjimas „Kiber frontas Z“ kelis mėnesius vadovavo diskusijoms apie karą J.Prigožinui priklausančiuose baruose, todėl gali būti, kad ši rezonansinė žmogžudystė atgrasys žmones nuo dalyvavimo panašiuose renginiuose. Šiuo išpuoliu taip pat gali būti bandoma įbauginti kitus su „Wagner“ susijusius karo tinklaraštininkus“, – rašo ISW.

Nesutarimai tarp karo tinklaraštininkų

Pasak analitikų, šis nužudymas jau dabar gilina nesutarimus Rusijos karo tinklaraštininkų erdvėje, o tai galiausiai gali būti naudinga Kremliaus pastangoms įtvirtinti informacinės erdvės kontrolę.

Žinomi Rusijos karo tinklaraštininkai atskleidė mažesnio tinklaraštininko, publikuojančio slapyvardžiu „MoscowCalling“, kuris juokavo, kad su V.Tatarskio nužudymu susijusi moteris yra D.Dugina, tapatybę. Tinklaraštininkai teigė, kad buvęs separatistinės Donecko liaudies respublikos (DNR) kovotojas Andrejus Kuršinas, naudodamasis slapyvardžiu „MoscowCalling“, kaltina Rusiją karo nusikaltimais Ukrainoje, nors gyvena Maskvoje.

Tinklaraštininkai teigė, kad Rusijos policija ir FSB nesugebėjo užkirsti kelio tokiems milblogeriams, kaip A.Kuršinas, skatinti antivyriausybines nuotaikas internete ir taip sudaryti sąlygas Ukrainos žvalgybai rengti išpuolius Rusijoje.

Tinklaraštininkai taip pat ragino suimti ir nužudyti kitus karo tinklaraštininkus, kurie išreiškė panašų požiūrį į V.Putiną, jo režimą ir karo eigą. Kremlius gali pasinaudoti tokiais susiskaldymo atvejais, kad pateisintų tam tikrų tinklaraštininkų, kurie garsiai kritikuoja V.Putiną, cenzūravimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs