JAV Aplinkos apsaugos agentūra pripažino anglies dvideginį grėsme sveikatai

JAV Aplinkos apsaugos agentūra (AAA) penktadienį pripažino anglies dvideginį ir kitas šiltnamio efektą skatinančias dujas grėsme žmonių sveikatai, ir ši nepaprastai svarbi politikos permaina gali turėti didelės įtakos klimato kaitos reguliavimo priemonėms, praneša Lietuvos radijas.
Amerikos vėliava
Amerikos vėliava / Photos.com nuotr.

„Po išsamių mokslinių tyrimų, kuriuos 2007 metais nurodė atlikti JAV Aukščiausiasis teismas, Aplinkos apsaugos agentūra paskelbė siūlomą išvadą... kad šiltnamio efektą sukeliančios dujos prisideda prie oro taršos, kuri gali sukelti pavojų visuomenės sveikatai ir gerovei“, – sakoma AAA pranešime, kuris buvo paskelbtas agentūros tinklalapyje.

Šis žingsnis gali tapti pagrindu griežtesnėms šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos reguliavimo priemonėms. Jis taip pat žymi svarbią permainą požiūryje į pasaulinio klimato pokyčius, lyginant su ankstesne JAV prezidento George'o W.Busho administracija, kuri nepaisė AAA perspėjimų apie galimas skaudžias neveiklumo pasekmes.

„Ši išvada patvirtina, jog tarša šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis yra rimta problema dabar ir ateities kartoms. Laimei, ji atitinka prezidento (Baracko) Obamos raginimą kurti mažai anglies naudojančią ekonomiką, taip pat stiprią lyderystę Kongrese siekiant priimti su švaria energetika ir klimatu susijusius teisės aktus“, - nurodė AAA administracijos vadovė Lisa Jackson.

„Ši taršos problema turi sprendinį, kuris sukurs milijonus „žalių“ darbo vietų ir nutrauks mūsų šalies priklausomybę nuo užsienyje išgaunamos naftos“, – pridūrė ji.

Ši taršos problema turi sprendinį, kuris sukurs milijonus „žalių“ darbo vietų ir nutrauks mūsų šalies priklausomybę nuo užsienyje išgaunamos naftos. Teigė L.Jackson.

Kaip nurodoma pateiktoje grėsmę konstatuojančioje išvadoje, „klimato pokyčiai dėl jų masto ir tikimybės yra milžiniška problema. Šiltnamio efektą sukeliančios dujos kelia pavojų visuomenės sveikatai ir gerovei, kaip numatoma Švaraus oro įstatymo nuostatose“, sakė L.Jackson.

2007 metų balandį penki iš devynių JAV Aukščiausiojo teismo teisėjų pripažino, kad anglies dvideginis yra teršalas pagal apibrėžimą, kuris pateiktas nuo 1970 metų galiojančiame Švaraus oro įstatyme.

Jie nurodė AAA nuspręsti, ar šiltnamio efektą sukeliančios dujos kelia pavojų visuomenės sveikatai ir gerovei. Jeigu tokia vadinamoji kenksmingumo išvada būtų padaryta, agentūra buvo įpareigota parengti potvarkius, kurie padėtų sumažinti automobilių išmetamo anglies dvideginio kiekius.

2007 metų gruodį AAA pasiuntė G.W.Busho administracijai preliminarią išvadą, kurioje pateikiami įrodymai, jog anglies dvideginis iš tikrųjų kenkia visuomenės gerovei. Tačiau tuometė JAV administracija ignoravo šią ataskaitą ir iki pat ankstesniojo prezidento kadencijos pabaigos priešinosi Aukščiausiojo teismo nutarčiai.

Aplinkosaugos organizacijos kritikavo G.W.Bushą, kuris aštuonerius metus vengė imtis veiksmų šioje srityje, taip pat kaltino jo administraciją manipuliavus arba ignoravus mokslininkų išvadas, visaip vilkindamas šių problemų sprendimą.

Atstovų rūmų Energetikos ir komercijos komiteto pirmininkas Henry Waxmanas nurodė AAA laikytis galiojančių įstatymų.

„Tačiau manau, kad būtent Kongresas turėtų sukurti tvirtą pagrindą kovai su pasauliniu (klimato) šiltėjimu“, – pabrėžė jis.

Kita vertus, Elektros patikimumo koordinavimo taryba (Electric Reliability Coordinating Council, ERCC), kuri atstovauja nuo iškastinio kuro priklausomai pramonei, sakė, jog tokie sprendimai gali neigiamai paveikti tradicines pramonės šakas visoje šalyje.

Pasak Atstovų rūmų Respublikonų partijos mažumos lyderio Johno Boehnerio, AAA sprendimas „yra ne kas kita, o mėginimas aplinkiniu keliu įteisinti valstybinį energijos mokestį, kuris triuškinamai paveiktų vartotojus, darbo vietas ir mūsų ekonomiką“.

B.Obamos administracija „piktnaudžiauja reguliavimo procesu, kad įvestų šį mokestį, nes žino, kad Kongresas nesurinks pakankamai balsų, kad priverstų amerikiečius jį mokėti“, pridūrė J.Boeneris.

Anksčiau šį mėnesį Prahoje B.Obama sakė, kad Jungtinės Valstijos „dabar pasiruošusios vadovauti“ sprendžiant klimato kaitos klausimus.

JAV Kongresas svarsto švarios energetikos vystymo įstatymo projektą, pagal kurį numatoma iki 2020 metų 20 proc. sumažinti anglies dvideginio išmetimu, lyginant su 2005 metų lygiu, taip pat plėtoti atsinaujinančių šaltinių energetiką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų