JAV artėja vyriausybės uždarymas

Jungtinių Valstijų įstatymų leidėjams liko paskutinė diena, kad būtų išvengta pirmojo per pastaruosius 17 metų vyriausybinių institucijų veiklos sustabdymo, tačiau pirmadienį susitarimo galimybės atrodė menkos, nes Kongreso lyderiai nerodė esantys linkę leistis į kompromisus.
JAV Senatas
JAV Senatas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kongresui pradedant lemiamą posėdį prieš galutinį terminą, kuris sueis 23 val. 59 min. vietos (antradienį 6 val. 39 min. Lietuvos) laiku, vienas iš respublikonų lyderių Atstovų Rūmuose suteikė vilties užuominą, pareiškęs, kad jo partija gali pasiūlyti naują planą, kurį galėtų priimti Senatas, vadovaujamas demokratų.

„Manau, Atstovų Rūmai vėl susitelks per pakankamą laiką, pasiųsdami kitą pasiūlymą – ne uždaryti vyriausybę, o suteikti jai lėšų, ir suteikdami keletą kitų galimybių peržiūrėti Senatui“, – trečiasis pagal rangą Atstovų Rūmų respublikonas Kevinas McCarthy sekmadienį sakė televizijai „Fox News“.

Ši aklavietė jau paveikė pasaulines rinkas: Azijoje pirmadienį naftos kainos patraukė žemyn, sulėtėjo prekyba vertybiniais popieriais, Japonijos jenos kursas pakilo, o doleris susilpnėjo

Kongresas privalo priimti teisės aktą dėl nepaprastojo vyriausybės finansavimo – prieš antradienį prasidedant naujiems fiskaliniams metams. Priešingu atveju dauguma JAV federalinės vyriausybės institucijų turės sustabdyti veiklą.

Padėtis tapo gerokai labiau komplikuota, kai respublikonai bet kokias nuolaidas dėl biudžeto susiejo su savo pastangomis atšaukti prezidento Baracko Obamos palaikomą sveikatos apsaugos sistemos pertvarkymą.

Ši aklavietė jau paveikė pasaulines rinkas: Azijoje pirmadienį naftos kainos patraukė žemyn, sulėtėjo prekyba vertybiniais popieriais, Japonijos jenos kursas pakilo, o doleris susilpnėjo – daugiausiai dėl nuogąstavimų, jog JAV Kongresui nepavyks susitarti dėl biudžeto iki galutinio termino.

Penktadienį Senatas priėmė paprastą teisės aktą dėl finansavimo, tačiau Atstovų Rūmai po ištisas valandas trukusių debatų šeštadienį žengė atsakomąjį žingsnį, prijungdami pataisas, kuriomis siekiama vieneriems metams atidėti vadinamąją „Obamacare“ reformą, taip pat atšaukti medicinos įrangos mokestį, padedantį finansuoti tą programą.

Senato demokratų daugumos lyderis Harry Reidas, atsisakęs sukviesti senatorius į sesiją savaitgalį, nors galutinis terminas sparčiai artėja, prieš balsavimą perspėjo, kad respublikonų pasiūlytas variantas nebus gyvybingas.

Baltieji Rūmai taip pat griežtai pasmerkė respublikonų sprendimą ir perspėjo, kad prezidentas jį blokuos – net jeigu toms pataisoms pritartų Senatas.

Pirmadienį „Senatas pasielgs tiksliai taip, kaip sakėme, ir atmes tas priemones“, sakė H.Reido atstovas Adamas Jentlesonas.

„Tuo metu respublikonai susidurs su tuo pačiu pasirinkimu, su kuriuo susidurdavo nuolat: pateikti tvirtinti švarų Senato (priimtą) įstatymą dėl finansavimo ir priimti jį abiejų partijų balsais arba priversti uždaryti respublikonų vyriausybę.“

Respublikonas K.McCarthy užsiminė, jog jeigu Senatas atmes tą pasiūlymą, kaip yra prognozuojama, naujoje Atstovų Rūmų dokumento versijoje bus išlaikyta nuostata, „kurią, manau, Senatas gali priimti ir kuri fundamentaliai pakeistų „Obamacare“.

Ta nuostata gali būti reikalavimas panaikinti medicinos įrangos mokestį. Senatas šių metų kovą pasisakė už jo panaikinimą triuškinama balsų dauguma, tačiau tąsyk buvo priimta tik neįpareigojanti rezoliucija dėl biudžeto.

Respublikonams ir demokratams tęsiant pavojingus politinius žaidimus, artėja terminas, kai vyriausybei gali tekti nurodyti šimtams tūkstančių federalinių darbuotojų likti namuose.

Antrasis pagal rangą Senato demokratas Dickas Durbinas atrodė esantis atviras tokiai galimybei.

„Noriu tai pamatyti, tačiau ne su įremtu į mano galvą pistoletu – be vyriausybės uždarymo perspektyvos“, – sekmadienį jis sakė televizijos CBS laidai „Face the Nation.“

Respublikonams ir demokratams tęsiant pavojingus politinius žaidimus, artėja terminas, kai vyriausybei gali tekti nurodyti šimtams tūkstančių federalinių darbuotojų likti namuose.

Įstatymų leidėjams verčiant kaltę savo oponentams, demokratų vadovybė atrodė susitaikiusi su mintimi, kad federalinių institucijų darbas, išskyrus gyvybiškai svarbias funkcijas, bus sustabdytas.

Paklaustas, ar mano, kad vyriausybė bus uždaryta antradienį D.Durbinas niūriai pareiškė: „Bijau, kad taip.“

Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Johnas Boehneris buvo smarkiai spaudžiamas savo partijos konservatyviausios frakcijos – nedidelės įstatymų leidėjų grupės, privertusios respublikonų lyderius padidinti pastangas, nukreiptas prieš „Obamacare“.

H.Reidas tvirtino, kad „Amerikos žmonių nereketuos „Arbatėlės“ anarchistai“, turėdamas omenyje ultrakonservatyviąją respublikonų frakciją.

Tačiau J.Boehneris perspėjo, jog jeigu Senatas balsuos tik likus kelioms valandoms iki galutinio termino, „tai būtų kvapą gniaužiančios Senato demokratų lyderių arogancijos aktas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai