Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV kova su terorizmu Somalyje kelia klausimų: kokią naudą tai duos, kiek kainuos ir kada baigsis

Daugumai amerikiečių Somalis yra žinomas tik kaip pragaištingo 1993 metų Mogadišo mūšio vieta, parodyta 2002 metų filme „Juodojo vanago žūtis“. Tačiau ši Rytų Afrikos šalis taip pat tapo Vašingtono karo su teroru šaltiniu.
„Al Shabaab“
„Al Shabaab“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kariškiai pastaraisiais mėnesiais intensyvino savo operacijas Somalyje ir vykdė vis daugiau smūgių iš bepiločių lėktuvų su „al Qaeda“ susijusiai grupuotei „Shabaab“ ir džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ kovotojams.

JAV operacijos intensyvinamos prezidentui Donaldui Trumpui kovo mėnesį sušvelninus suvaržymus JAV kariškiams ir leidus be konkretaus Baltųjų rūmų pritarimo imtis veiksmų prieš įtariamus teroristus, kai manoma, kad to reikia.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Prieš penkias dienas JAV paskelbė, kad per aviacijos smūgį Somalyje žuvo daugiau kaip 100 džihadistų. Lapkričio 13 dieną Pentagonas paskelbė, kad JAV pajėgos per kelias dienas Somalyje nukovė 40 „Shabaab“ ir „Islamo valstybės“ kovotojų.

Portalas theweek.com kritikuoja tokį JAV žingsnį ir teigia, kad intervencija į Somalį vyksta be jokių viešų debatų ar Baltųjų rūmų argumentų, kodėl tiksliai ši karinė intervencija yra privaloma.

Portalas teigia, jog kadangi JAV šiuo metu kovoja bent septynis užsienio karus, priklausomai nuo to, kaip juos skaičiuosime, gali tekti pasižiūrėti į faktus. Somalis yra maždaug pusės Teksaso dydžio, bet daug mažiau apgyvendintas. Tautos pokolonijinę istoriją paženklino karinė diktatūra. Vėliau JAV vadovaujama intervencija Mogadišo mūšyje pasiekė tragišką kulminaciją.

2017 metų spalio mėnesį Somalyje įvyko kruvinas išpuolis. Šalies sostinėje Mogadiše judrioje sankryžoje parduotuvių rajone buvo susprogdintas sprogmenų prikrautas sunkvežimis. Galingas sprogimas griuvėsiais pavertė kelis aplinkinius pastatus, užsidegė ten buvę automobiliai. Sprogimas pražudė šimtus žmonių ir yra daugiausiai aukų pareikalavęs išpuolis šalies istorijoje.

Išpuolį pasmerkė Vašingtonas, kuris nurodė, kad „tokios bailios atakos sustiprina Jungtinių Valstijų ryžtą padėti partneriams Somalyje ir Afrikos Sąjungoje (AS) kovoti su terorizmo rykšte“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sprogimo vietoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sprogimo vietoje

JAV ėmėsi priemonių prieš šiuos kovotojus. Tačiau portalas theweek.com teigia, kad dabar sunku suprasti, kokią konkrečią naudą misija Somalyje duos JAV saugumui, kiek tai gali kainuoti ar kada ji baigsis.

Amerikiečiams teigiama, kad šis karas padeda užkirsti kelią teroristų prieglobsčiui, iš kurio jie galėtų atakuoti JAV piliečius ar sąjungininkes.

Tačiau tokiu paaiškinimu yra abejojama. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad per daugiau nei keturis dešimtmečius nė vienas Somalyje gimęs teroristas nepadarė mirtino teroro išpuolio JAV žemėje. Teigiama, jog šiuos faktus galima būtų išsiaiškinti rengiant diskusijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų