D.Trumpo administracija pernai paskelbė finansines sankcijas ir vizų draudimą TBT vyriausiajai prokurorei Fatou Bensoudai ir dar vienam Teismo aukšto rango pareigūnui. Tai buvo padaryta F.Bensoudai pradėjus tyrimą dėl JAV kariškių įtariamų karo nusikaltimų Afganistane.
Hagoje įsikūrusio TBT valstybių narių asamblėjos pirmininkė Silvia Fernandez de Gurmendi išreiškė „didelį dėkingumą“ dėl dabartinio JAV sprendimo, priimto J.Bideno administracijai siekiant labiau bendradarbiauti šiuo klausimu.
Pasak jos, TBT „visuomet sveikino JAV dalyvavimą“ siekiant teisingumo dėl karo nusikaltimų, nors Vašingtonas nėra ratifikavęs TBT steigiamojo Romos statuto.
„Tikiu, kad šis sprendimas žymi mūsų bendro įsipareigojimo kovoti su nebaudžiamumu už šiuos nusikaltimus naujos fazės pradžią“, – pažymėjo ji.
S.Fernandez de Gurmendi nurodė, kad JAV sprendimas priimtas Teisme vykdant esmines reformas. TBT taip pat sulaukė dėmesio dėl vidaus klausimų, tokių kaip teisėjų atlyginimai.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, skelbdamas apie sankcijų panaikinimą, sakė, kad jį paskatino ir šios reformos.
Vis dėlto naujoji JAV administracija nepritaria tyrimui dėl Afganistano, taip pat kitam tyrimui dėl JAV sąjungininko Izraelio įtariamų karo nusikaltimų palestiniečių teritorijose.
Gambijoje gimusi F.Bensouda birželį trauksis iš savo posto. Ją pakeis britų žmogaus teisių teisininkas Karimas Khanas.
ES sveikina JAV sprendimą atšaukti D.Trumpo sankcijas TBT prokurorei
Europos Sąjunga šeštadienį sveikino JAV prezidento J.Bideno sprendimą atšaukti Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokurorei Donaldo Trumpo paskelbtas sankcijas.
„Šis svarbus žingsnis pabrėžia JAV įsipareigojimą laikytis tarptautinėmis taisyklėmis paremtos sistemos“, – sakoma ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrello pareiškime.
„TBT vaidina svarbų vaidmenį užtikrinant teisingumą kai kurių siaubingiausių pasaulio nusikaltimų aukoms. TBT nešališkumo ir teisminės nepriklausomybės apsauga yra būtina siekiant veiksmingumo ir tinkamo Teismo funkcionavimo“, – pridūrė jis.
J.Borrellis teigė, kad ES „neabejotinai palaiko“ Teismą bei Romos statuto, kuriuo remiantis jis buvo įkurtas, „universalumą“.
„Kartu su visomis partnerėms ginsime Teismą nuo mėginimų trukdyti teisingumo eigai ir pakenkti tarptautinei baudžiamojo teisingumo sistemai“, – pabrėžė ES diplomatijos vadovas.
JAV nėra ratifikavusi Romos statuto ir mažai tikėtina, kad tai padarys.
Be to, naujoji JAV administracija nepritaria tyrimui dėl Afganistano, taip pat kitam tyrimui dėl JAV sąjungininko Izraelio įtariamų karo nusikaltimų palestiniečių teritorijose.