Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV Atstovų Rūmai palaimino B.Obamos inicijuotą sveikatos apsaugos reformą (atnaujinta 09.14 val.)

JAV Kongresas sekmadienį patvirtino istorinį sveikatos apsaugos reformos įstatymą, suteikdamas prezidentui Barackui Obamai svarbią pergalę ir labiausiai priartindamas Jungtines Valstijas prie sveikatos draudimo užtikrinimo visiems amerikiečiams.
Šimtai įpykusių protestuotojų
Barackas Obama / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Atstovų Rūmuose, kuriuose demokratai turi daugumą, šiai reformai buvo pritarta 219 įstatymų leidėjų balsų prieš 212. Tokiu būdu buvo priimtas Senato anksčiau patvirtintas įstatymo projektas, pagal kurį sveikatos draudimas bus užtikrintas dešimtims milijonų iki šiol jo neturėjusių amerikiečių.

Ši reforma bus didžiausias socialinės politikos pokytis Jungtinėse Valstijose per pastaruosius keturis dešimtmečius.

B.Obama, kuris sveikatos apsaugos sistemos pertvarkymą laiko svarbiausiu savo vidaus politikos prioritetu, turėtų pasirašyti reformos įstatymą šią savaitę, nors jo priešininkai respublikonai perspėjo, jog dėl šio žingsnio demokratai brangiai sumokės per lapkritį vyksiančius kadencijos vidurio rinkimus.

Šimtams įpykusių protestuotojų prie Kapitolijaus skanduojant „Nužudykit įstatymą“, Atstovų Rūmai taip pat priėmė atskirą sveikatos apsaugos reformos įstatymo pataisų paketą, kurį Senatas turėtų patvirtinti šią savaitę. Už pataisas balsavo 220, o prieš – 211 kongresmenų.

Balsuojant dėl sveikatos apsaugos reformos įstatymo, demokratai pasinaudojo savo dauguma, tačiau prarado 34 konservatyvių partijos bendražygių balsus, kurie kartu su visais 178 respublikonais balsavo prieš šį teisės aktą.

„Šis įstatymas sudėtingas, tačiau sykiu labai paprastas: ligos ir negalia egzistuoja visur, o (kovojant) su jomis esame stipresni, kai veikiame išvien, o ne po vieną“, – demokratų daugumos lyderis Atstovų Rūmuose Steny Hoyeris sakė prieš balsavimą.

„Šis trilijono dolerių vertės pertvarkymas nuves Ameriką, kurią pažįstame ir mylime, klaidinga kryptimi“, – sakė antrasis pagal rangą respublikonas Atstovų Rūmuose Ericas Cantoras.

Senato patvirtintas įstatymas ir pataisų paketas padės pertvarkyti JAV sveikatos apsaugos sistemą, praėjus šimtmečiui po tuometinio prezidento Theodore'o Roosevelto raginimo skurti nacionalinį požiūrį šioje srityje. Įvykdžius šią reformą, sveikatos draudimą turėtų įgyti apie 32 mln. amerikiečių, kurie iki šiol jo neturėjo.

Respublikonai smerkia šį planą, o jų įstatymų leidėjai ne kartą lankėsi Kapitolijaus rūmų balkone pasveikinti protestuotojų, skandavusių „Tiesiog balsuokite ne“, „Jūs dirbat mums“ ir „Lapkritį mes prisiminsime“.

Tuo tarpu rūmuose respublikonas Paulas Ryanas piktinosi, kad naujasis įstatymas nulems geležinius vyriausybės kontrolės gniaužtus ir sužlugdys laisvąją rinką, tačiau dėl jo taip pat padidės mokesčiai ir bus sukurta aibė neveiksmingų institucijų.

„Šis įstatymas yra fiskalinis Frankenšteinas, – sakė jis. – Dar ne per vėlu pasitaisyti – pradėkime iš naujo, nugalėkime šį įstatymą“.

Respublikonai taip pat žadėjo tęsti kovą Senate ir atšaukti šį mažai populiarų teisės aktą, jeigu jiems pavyks susigrąžinti daugumą per rinkimus lapkritį.

Po metus trukusių debatų, kurie dažnai tapdavo labai įnirtingi, B.Obama atvėrė kelią į savo pergalę, pažadėjęs paskelbti prezidento įsaką, kuriame būtų patvirtintas ilgalaikis draudimas JAV vyriausybei finansuoti abortus. Pastarasis žingsnis padėjo atsikovoti kai kurių konservatyvių pažiūrų demokratų balsus.

„Visada pritariau sveikatos apsaugos reformai“, – sakė „atskalūnų“ grupės lyderis demokratas įstatymų leidėjas Bartas Stupakas, apsuptas kitų prieš abortus nusistačiusių Kongreso narių.

„Šis įstatymas bus patvirtintas“, – pridūrė jis.

Šis persilaužimas užtikrino, jog B.Obamos sąjungininkai demokratai galėtų surinkti 216 balsų, reikalingų, kad būtų priimtas įstatymas, nuo kurio didžia dalimi priklausys B.Obamos ateities darbų sėkmė ir netgi jo politinis palikimas.

Tikimasi, kad Senatas šią savaitę išnagrinės Atstovų Rūmų priimtų poįstatyminių aktų pataisų paketą ir atskirai juos patvirtins, jeigu bus pasinaudota galimybe užkirsti kelią respublikonų vilkinimo taktikai, kuri galėtų sužlugdyti tų pataisų patvirtinimą.

Senato respublikonai planavo kaišioti pagalius į ratus, o vienas iš jų lyderių perspėjo, kad bus pateikta „šimtai pataisų“, kad to teisės akto tvirtinimas būtų sužlugdytas.

„Senato respublikonai padarys viską, ką gali, kad vietoj didelio mokesčių padidinimo, (sveikatos apsaugos programos) „Medicare“ (lėšų) apribojimų ir (vyriausybės kontrolės) mandato būtų vykdomos reformos, kurių per šiuos debatus reikalavo mūsų rinkėjai“, – sakė Senato respublikonų mažumos lyderis Mitchas McConnellis.

Neseniai atliktos gyventojų atskleidė prieštaringą paveikslą: respondentai nurodydavo tvirtai palaikantys kai kuriuos sveikatos apsaugos reformos įstatymo punktus, tačiau daugelis jų buvo nusistatę prieš visą teisės aktą.

Demokratai pabrėžė nepriklausomą Kongreso biudžeto valdybos vertinimą, kad šio įstatymo įgyvendinimas per ateinantį dešimtmetį kainuos 940 mlrd. dolerių, tačiau iki 2019 metų jis turėtų padėti sumažinti smarkiai išaugusį JAV biudžeto deficitą 143 mlrd. dolerių, o dar per kitą dešimtmetį – 1,2 trilijono dolerių.

Balsavimas Atstovų Rūmuose dėl įstatymo, kuriame, pasak B.Obamos, numatytos „visų laikų ryžtingiausios (sveikatos) draudimo reformos“, įvyko praėjus šimtmečiui po prezidento Th.Roosevelto pirmojo raginimo suformuoti nacionalinį požiūrį į sveikatos apsaugą Jungtinėse Valstijose.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos