Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV Atstovų Rūmai pripažino teisingumo ministrą kaltu dėl nepagarbos Kongresui

JAV Atstovų Rūmai ketvirtadienį žengė precedento neturintį žingsnį ir nubalsavo už tai, kad teisingumo ministras ir generalinis prokuroras Ericas Holderis būtų laikomas kaltu dėl nepagarbos Kongresui, sudarydami sąlygas imtis teisinių veiksmų dėl neteisėtų ginklų pervežimų tyrimo.
Ericas Holderis
Ericas Holderis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Keli įpykę demokratai, pirmiausia – partijos aukščiausio rango Atstovų Rūmų narė Nancy Pelosi, balsavimui prasidėjus demonstratyviai išėjo iš posėdžių salės.

Jie protestavo prieš tai, ką vadina itin politiškais ir tik savo partijos interesams naudingais respublikonų veiksmais E.Holderiui ir prezidento Baracko Obamos administracijai prieš lapkričio rinkimus diskredituoti.

Tačiau respublikonų dominuojamuose Atstovų Rūmuose rezoliucijai buvo pritarta 255-iais balsais. Prieš ją balsavo 67 deputatai. Kelios dešimtys demokratų atsisakė dalyvauti balsavime, bet keli kiti taip pat balsavo už tai, kad teisingumo ministras būtų pripažintas kaltu dėl nepagarbos.

Rezoliucijoje raginama bylą perduoti kuriam nors JAV prokurorui, kuris turėtų užduotį parengti potencialų kaltinamąjį aktą E.Holderiui – už tai, kad jis blokuoja metus ir keturis mėnesius trunkantį tyrimą dėl žlugusios neteisėto ginklų vežimo programos „Fast and Furious“ („Greiti ir įsiutę“).

Atstovų Rūmai turi balsuoti dėl antros rezoliucijos civilinės nepagarbos klausimu, kuria būtų sudarytos sąlygos vienam Kongreso komitetui federaliniame teisme iškelti bylą Teisingumo departamentui, kad pareigūnai būtų priversti pateikti dokumentus, kurių pareikalautų respublikonų tyrėjai.

Šį pirmąjį per JAV istoriją sprendimą pripažinti savo pareigas einantį teisingumo ministrą kaltu dėl nepagarbos, Baltieji rūmai iš karto pavadino „aiškiai politiniu triuku“.

„Respublikonai spaudė dėl politinio teatro, o ne teisėtos Kongreso priežiūros“, – sakoma Baltųjų rūmų komunikacijų direktoriaus Dano Pfeifferio pareiškime.

„Deja, politiškai motyvuota darbotvarkė paėmė viršų ir vietoje to, kad su prezidentu užsiimtų darbo vietų kūrimu ir ekonomikos augimu, (kaip) šiandien matėme, Atstovų Rūmai atliko aiškiai politinį triuką“, – sakoma pareiškime.

Pagal nevykusią programą „Fast and Furious“, kurią Arizonoje pradėjo Alkoholio, tabako, šaunamųjų ginklų ir sprogmenų kontrolės biuro agentai, ginklai tyčia buvo kontrabanda gabenami į Meksiką, kad būtų galima susekti ginklų srautus meksikiečių narkotikų karteliams.

Tačiau daug ginklų dingo, o du jų vėliau buvo rasti vieno JAV sienos apsaugos agento nužudymo vietoje.

Respublikonas Darrellas Issa, kuris pirmininkauja tyrimui vadovaujančiam Atstovų Rūmų Priežiūros ir vyriausybės reformų komitetui, siekia išsiaiškinti, kas ir kada vyriausybėje sužinojo apie tą operaciją, ir ar Teisingumo departamentas bandė ją nuslėpti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos