JAV demokratai išdėstė apkaltos prezidentui D.Trumpui argumentus

JAV demokratai pirmadienį išdėstė apkaltos prezidentui Donaldui Trumpui argumentus, ruošdamiesi paskelbti valstybės vadovui oficialius kaltinimus.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Praėjus keturiems mėnesiams po anoniminio pranešimo pateiktos informacijos, paskatinusios pradėti tyrimą, ar D.Trumpas neteisėtai siekė politinių paslaugų iš Ukrainos, demokratai pareiškė, kad esama aiškių įrodymų, jog prezidentas užsiėmė papirkinėjimu, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir trukdė vykdyti tyrimą.

„Prezidentas Trumpas iškėlė save pirmiau šalies. Šie faktai neginčijami“, – sakė Atstovų Rūmų teismų komiteto pirmininkas Jerry Nadleris.

Nelieka beveik jokių abejonių, kad ateinančiomis savaitėmis bus surengtas demokratų kontroliuojamų Atstovų Rūmų balsavimas dėl klausimo, ar D.Trumpas turi tapti trečiuoju JAV prezidentu, kuriam buvo surengta apkalta ir kuris buvo perduotas teisti Senatui.

Tuo metu Teismų komiteto vyriausias respublikonas Dougas Collinsas pareiškė, kad šios pastangos tėra „geras viešųjų ryšių žingsnis“ demokratams prieš ateinančiais metais vyksiančius rinkimus.

„Visa tai politiška“, – sakė D.Collinsas ir atmetė kaltinimus D.Trumpui.

„Šiuo atveju svarbiausia – laikrodis ir kalendorius“, – tvirtino jis.

Įkaitusi atmosfera

Neaišku, ar D.Trumpas stebi svarstymus, metančius tamsų šešėlį ant jo prezidentavimo.

„Raganų medžioklė, – posėdžiui įsibėgėjus per „Twitter“ parašė jis. – Nieko nesiimantys demokratai yra gėda!“

Atmosfera įkaito, respublikonams pamėginus sužlugdyti posėdį procedūriniais manevrais. Be to, pavienis protestuotojas pradėjo skanduoti D.Trumpą palaikančius šūkius ir buvo išvesdintas.

„Balsavome už Donaldą Trumpą, ir amerikiečiams jau bloga nuo šios apkaltos... Trumpas nekaltas!“ – šaukė jis.

D.Trumpas kaltinamas piktnaudžiavęs savo įgaliojimais, spausdamas Ukrainą pradėti antikorupcinį tyrimą dėl buvusio JAV viceprezidento Joe Bideno, galinčio tapti prezidento varžovu per 2020 metų rinkimus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas su sūnumi Hunteriu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas su sūnumi Hunteriu

D.Trumpas taip pat spaudė Kijevą toliau aiškintis daugelio atmestus įtarimus, jog Ukrainos vyriausybė per 2016 metų JAV rinkimus padėjo demokratams.

Demokratams atstovaujantis advokatas Barry Berke'as sakė, kad esama „reikšmingų įrodymų“ dėl D.Trumpo netinkamo elgesio. Jis išdėstė medžiagą, per 10 savaičių trukusį tyrimą surinktą Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto.

„Schemoje spausti Ukrainą... asmuo šios schemos centre buvo prezidentas Donaldas Trumpas“, – jis kalbėjo susirinkusiems.

B.Berke'as leido kaltinimus palaikančių aukšto rango JAV diplomatų, susijusių su Ukrainos reikalais, liudijimų vaizdo įrašus, taip pat vaizdo įrašą, kuriame D.Trumpas giriasi kaip prezidentas turįs „teisę daryti, ką nori“.

Liudytojai „perdavė dokumentų, suteikiančių neginčijamų, aiškių ir itin svarių įrodymų, kad prezidentas Trumpas vykdė šią schemą“, – kalbėjo B.Berke'as.

„Jis kėlė savo politinio perrinkimo interesus aukščiau valstybės nacionalinio saugumo ir jos rinkimų principingumo“, - sakė teisininkas.

„Aišku, kad artėja rinkimai“, – pridūrė jis, atsižvelgdamas į respublikonų kritiką.

„Tai ne priežastis atidėti šią diskusiją. Tai priežastis, kodėl privalome rengti šią diskusiją, užtikrinti, jog ji nebūtų trikdoma – pasirūpinti, kad šis prezidentas to nedarytų; pasirūpinti, kad būsimi prezidentai to nedarytų“, – tęsė B.Berke'as.

„Nesąmonė“

Respublikonų advokatas Stephenas Castoras, kuriam buvo pavesta pateikti priešingų įrodymų, savo ruožtu sakė, kad demokratai paprasčiausiai puola D.Trumpą už politiką, kuria jie nepritaria.

„Demokratai užvaldyti užmojo surengti apkaltą prezidentui“, – tvirtino jis.

Teisininkas pareiškė, kad svarbūs įrodymai, susiję su liepos 25-ąją įvykusiu D.Trumpo ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pokalbiu telefonu, yra „nesąmonė“.

Per tą pokalbį D.Trumpas sakė V.Zelenskiui norįs „paslaugos“, įskaitant tyrimus dėl J.Bideno ir sąmokslo teorijos apie Kijevo vaidmenį per 2016 metų rinkimus.

S.Castoras taip pat argumentavo, kad demokratams reikėtų daugiau laiko įrodymams sukaupti ir argumentams apibendrinti.

Demokratai šį argumentą atmetė ir atkreipė dėmesį, kad D.Trumpas uždraudė savo aukšto rango padėjėjams liudyti, taip pat atsisakė perduoti Baltųjų rūmų medžiagą.

Demokratai atrodo nusiteikę iki metų pabaigos surengti visos sudėties Atstovų Rūmų balsavimą dėl vadinamųjų apkaltos straipsnių – oficialių kaltinimų.

Tokiu atveju D.Trumpas jau sausį gali stoti prieš Senato teismą. Šis etapas gali trukti kelias savaites.

Vis dėlto respublikonai 100 vietų Senate turi tvirtą daugumą, o sprendimui pašalinti prezidentą iš posto būtų reikalinga mažiausiai dviejų trečdalių senatorių balsų dauguma, todėl beveik neabejotina, jog D.Trumpas galiausiai būtų išteisintas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs