2017 02 26 /12:59

Vedlį išsirinkusių JAV demokratų laukia sudėtingas atsigavimas D.Trumpo eroje

Kai naujasis JAV demokratų partijos pirmininkas Tomas Perezas šeštadienį Atlantoje po pergalės užlipo ant scenos, pirmas dalykas, kurį jis padarė, buvo kvietimas savo priešininkui tapti jo pavaduotoju.
Tomas Perezas
Tomas Perezas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Minesotos atstovas Kongrese Keithas Ellisonas iš karto priėmė šį kvietimą, ir abu vyrai stovėjo šypsodamiesi, tarsi ir nebuvo jokios priešpriešos. Demokratų nacionalinio komiteto (DNK) nariai juos sveikino pamiršę, jog naujam partijos vadovui išrinkti prireikė net dviejų raundų, kas yra precedento neturintis dalykas šiuolaikinėje tiek Demokratų, tiek ir Respublikonų partijos istorijoje.

Demokratai pasirinko buvusio prezidento Baracko Obamos remtą T.Perezą vietoj liberaliojo Bernie Sanderso remto K.Ellisono. Tarp džiugių sveikinimų buvo galima išgirsti ir baubimą, šūksnius ir net nenormatyvinės leksikos pavyzdžių iš jaunesnių ir liberalesnių demokratų, rėmusių K.Ellisoną, lūpų.

„Nėra prabangos išeiti iš šios salės susiskaldžiusiems“, – susirinkusiems sakė K.Ellisonas. Vėliau žurnalistams jis sakė, kad pasitiki T.Perezu ir kad visas pasipriešinimo prezidentui Donaldui Trumpui judėjimas turėtų padaryti tą patį.

Kai kurių demokratų šeštadieninė reakcija į rinkimų rezultatus – kaip ir neįprasta prieš tai vykusi rinkimų kampaniją – atspindi iššūkius, su kuriais susidurs T.Perezas ir demokratai, siekiantys atsigauti po triuškinančio pralaimėjimo prezidento rinkimuose. Dabar ne tik Amerikos prezidentas yra respublikonas, bet ir respublikonai kontroliuoja Kongresą bei du trečdalius valstijų įstatymų leidimo institucijas. Be to, respublikonams trūksta tik dar vieno balso, kad jie turėtų dauguma Aukščiausiajame Teisme.

„Mes kenčiame nuo pasitikėjimo krizės, svarbumo krizės“ – dar prieš savo išrinkimą Demokratų nacionalinio komiteto nariams sakė T.Perezas.

D.Trumpas suskubo pasinaudoti savo mėgiamiausiu ryšio kanalu ir tviteryje pasveikino T.Perezą su subtilia ironija. „Sveikinimai Thomas'ui Perezui, kuris ką tik išrinktas DNK pirmininku; negalėčiau būti laimingesnis už jį ar Respublikonų partiją!“

T.Perezas ir K.Ellizonas sutarė stiprinti partijos pozicijas pasinaudojant augančiu nepasitenkinimu D. Trumpu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Thomas Perezas ir Keithas Ellisonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Thomas Perezas ir Keithas Ellisonas

„Mes visi esame kartu šioje situacijoje“, – sakė T.Perezas. Tai jis kartojo visos savo rinkiminės kampanijos metu ir gyrė viešas demonstracijas prieš D.Trumpą, kurios, jo teigimu, rodė, jog yra „milijonai amerikiečių“, manančių, kad „D.Trumpas neatspindi mūsų vertybių“.

T.Perezas yra pirmasis šiose pareigose lotynų kilmės amerikietis. Naujajam pirmininkui teks užduotis atgaivinti partiją, kuri per pastarąjį dešimtmetį prarado apie 1000 postų Baltuosiuose rūmuose, Kongrese ir 50 valstijų administracijų. Tokio valdžios deficito demokratai lig šiol nebuvo patyrę 90 metų.

T.Perezas paragino partiečius visus kartu kovoti su „blogiausiu istorijoje JAV prezidentu“.

T.Perezas paragino partiečius visus kartu kovoti su „blogiausiu istorijoje JAV prezidentu“.

„Kada nors, bus nagrinėjamas šis laikotarpis Amerikos istorijoje... ir kils klausimas mums visiems, kur jūs buvote 2017 metais, kai išrinkome blogiausią Jungtinių Valstijų istorijoje prezidentą?“ – pareiškė 55 metų T.Perezas.

„Ir mes galėsime atsakyti, kad susivienijusi Demokratų partija vadovavo pasipriešinimui, užtikrino, kad šis prezidentas buvo tik vienos kadencijos prezidentas ir išrinkome demokratą šioje šalyje“, – pridūrė jis.

Imigrantų iš Dominikos sūnus T.Perezas į Demokratų partijos vedlio postą ateina pagarsėjęs savo liberaliomis pažiūromis, dirbęs civilinės teisės advokatu. Varžybose dėl pirmininko posto jis prisistatė kaip Marilando gyventojas, daug metų sukiojęsis Vašingtono orbitoje, dirbęs Teisingumo departamente galiausiai B.Obamos vyriausybėje darbo sekretoriumi.

Jį palaiko ne tik B.Obama, bet ir viešai tai skelbęs buvęs viceprezidentas Joe Bidenas, be to viena artimiausių B.Obamos padėjėjų Valerie Jarrett penktadienį vakare skambino DNK nariams ir agitavo už T.Perezą. Kai kurie B.Clintono aplinkos žmonės taip pat palaikė jį.

Kai kurios respublikonų organizacijos reagavo į tai ir viena jų T.Perezą pavadino „Hillary 2.0.“

Kai kurios respublikonų organizacijos reagavo į tai ir viena jų T.Perezą pavadino „Hillary 2.0.“

Pats T.Perezas linkęs siekti, kad Demokratų partijos įvaizdis būtų agresyvesnis, labiau populistinis. Per tris dienas trukusį DNK posėdžiavimą iki rinkimų jis žadėjo savo darbu siekti suvienyti partijos gretas, pasitelkiant tokias grupes kaip „Black Lives Matter“ (Juodųjų gyvybės svarbios), „Swing Left to Indivisible“ (Sukime kairėn prie nedalomųjų), „Resist Trump Tuesdays“ (Priešinkimės Trumpo antradieniams), „Knock Every Door“ (Belskime į kiekvienas duris), „Rise Stronger“ (Pakilkime stipresni), ir „Sister District“ (Seserų apygarda).

Jis žadėjo siekti „kultūros pokyčio“ viršutiniuose partijos sluoksniuose ir pabrėžė, kad „turime daug darbo padaryti“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai