JAV dilema – pirkti uraną iš Rusijos ar pykdyti čiabuvius?

Vasario mėnesį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, JAV uždraudė Rusijos energijos šaltinių importą – nuo naftos iki anglies. Tačiau vienas svarbus Rusijos eksportuojamas energijos produktas buvo paliktas: uranas, kurį Jungtinės Valstijos naudoja daugiau nei devyniasdešimties visoje šalyje esančių branduolinių reaktorių kūrenimui.
Irano urano sodrinimo centrifugos
Irano urano sodrinimo centrifugos / „Scanpix“/AP nuotr.

Ši priklausomybė nuo Rusijos kai kurioms įmonėms įkvepia ambicijas atgaivinti urano pramonę Amerikos Vakaruose, tačiau taip pat kelia baimę dėl tokiu atveju išaugsiančios pramoninės taršos.

Kai kurie labai geidžiami urano telkiniai slūgso aplink Amerikos čiabuvių žemes, o tai kelia nesantaiką tarp kasybos kompanijų ir energetinio saugumo vanagų ​​iš vienos pusės ir genčių atstovų bei aplinkosaugininkų iš kitos.

Arizonos „Pinyon Plain“ kasykla, esanti už mažiau nei 20 kilometrų nuo pietinio Didžiojo Kanjono pakraščio, yra geras tokių konfliktų pavyzdys.

Havasupajų gentis, kurios žmonės Didžiojo kanjono kanjonuose ir plokščiakalniuose gyvena nuo neatmenamų laikų, kasybos vietos teritoriją vadina Mat Taav Tiijundva – apytiksliai tai reikštų „šventoji susitikimų vieta“.

Tačiau nuo Rusijos invazijos pradžios kalnakasybos įmonių vadovai šią vietą pradėjo vertinti kaip ką kita: ledlaužį būsimiesiems Amerikos urano projektams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis