JAV analitiko B.Katulio teigimu, iki šiol vyravusi nuomonė, kad IS yra lokali organizacija, kovojanti savo karą Irake ir Sirijoje, pasikeitė, nors jis pats visą laiką matęs – anksčiau ar vėliau IS smogs Vakarams ne Artimuosiuose Rytuose. „Visų pirma dėl savo savanorių, užverbuotų Vakaruose. Pastarieji natūraliu būdu „išplėtė horizontus“ ir padidino kalifato ambicijas“, – „Gazeta Wyborcza“ po skaudžių įvykių Paryžiuje sakė B.Katulis.
Ekspertas įsitikinęs, kad išpuoliai Paryžiuje ir greičiausiai susprogdintas Rusijos lėktuvas virš Sinajaus yra aukščiausias taškas, kurį galėjo pasiekti IS. „Smūgiai, suduoti Prancūzijai, Rusijai, Libanui, turės vienijimo ir mobilizavimo efektą – dabar tarptautinė bendruomenė rimtai imsis IS“, – teigė B.Katulis.
Į klausimą, ar ši „sėkmė“ Paryžiuje ir virš Sinajaus taps IS pabaigos pradžia, ekspertas atsakė teigiamai: „Turėkime vilties. Kova su kalifatu iki šiol nebuvo veiksminga, nes niekam nebuvo prioritetas. JAV koncentravosi siekdama susitarti su branduoliniu Iranu. Turkija vis dar mano, kad jai didesnę grėsmę kelia nepriklausomybės siekiantys kurdai. Saudo Arabija privalėjo užsiimti šiitų sukilėliais Jemene. Rusija kelis kartus bombardavo IS Sirijoje, bet dažniausiai puola kitas kovotojų grupes, kenkiančias B.al Assadui.“
B.Katulis įsitikinęs, kad po atakų Paryžiuje visi Vakarų lyderiai privalo kalbėti taip, kaip kalba F.Hollande'as: kad „IS paskelbė karą Prancūzijai“ ir kad „atsakas bus negailestingas“. Bet galbūt nėra būtina ko nors staigaus imtis daryti, juolab kad IS įveikti pavyks tik labiau įsitraukus kalifato kaimyninėms valstybėms. JAV ir Prancūzijos intervencija, anot eksperto, greičiausiai problemos neišspręstų.
Europa ir JAV privalo toliau priimti pabėgėlius iš Sirijos, įsitikinęs B.Katulis, nors tai ir nėra itin populiaru kai kuriose Europos šalyse, kad ir Lenkijoje. „Žinoma, reikia pabėgėlius tikrinti, bet sienų uždarymas sukels tik dar didesnius neramumus Artimuosiuose Rytuose, o to bangos atsklis iki Vakarų“, – interviu „Gazeta Wyborcza“ teigė B.Katulis.