Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JAV gali pasiūlyti Maskvai tik politines garantijas, kad PRG skydas nekelia grėsmės Rusijai

Maskva daugių daugiausia gali tikėtis politinių Vašingtono garantijų, kad priešraketinės gynybos (PRG) skydas Europoje nebus nukreiptas prieš Rusiją, pareiškė JAV valstybės sekretorės padėjėjo ginklų kontrolės reikalams pavaduotojas Frankas Rose'as.
Raketos
Raketos / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pasak jo, šios politinės garantijos jokiu būdu neturi varžyti galimybių vystyti ir dislokuoti tokias PRG sistemas.

„JAV negali priimti jokių Rusijos pasiūlymų, kurie ribotų Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkų laivų operatyvinio dislokavimo rajonus. Tokie apribojimai prieštarauja tarptautiniams teisės aktams dėl navigacijos teisių ir jūrinės laivybos laisvės, – F.Rose'as sakė Vašingtone. – Taip pat nesutiksime su apribojimų, varžančių mūsų PRG sistemų pajėgumus ir skaičių, įvedimu.“

Tačiau pareigūnas pridūrė, kad Jungtinės Valstijos „būtų pasiruošusios sutikti dėl politinio pagrindo, įskaitant pareiškimus, kad JAV priešraketinės gynybos sistemos nenukreiptos prieš Rusiją“.

„Bet kurie iš šių pareiškimų būtų politiškai įpareigojantys ir viešai skelbtų mūsų ketinimus dirbti kartu, taip pat nustatytų bendradarbiavimo kelių žemėlapį, tačiau jo nevaržytų“, – aiškino F.Rose'as.

JAV ir NATO negali sutikti su Rusijos pasiūlymu kurti „sektorinę“ priešraketinę gynybą, – aiškino F.Rose'as.

„Mūsų pagrindinė pozicija – kad bendradarbiavimas su Rusija PRG srityje neturi būti vykdomas silpninant mūsų planus gintis nuo balistinių raketų atakų regioninių grėsmių arba mūsų planus ginti savo šalį“, – sakė JAV Valstybės departamento atstovas.

„Rusija iškėlė klausimą apie teisiškai įpareigojančias garantijas kartu su „karinių techninių kriterijų“ rinkiniu, kuris faktiškai galėtų nustatyti suvaržymus būsimoms gynybos nuo balistinių raketų smūgių regioninių grėsmių, kylančių iš tokių šalių kaip Iranas arba Šiaurės Korėja, sistemoms, – pridūrė F.Rose'as. – Mes pasiuntėme aiškią žinią Rusijai, kad negalime sutikti ir nesutiksime su mėginimais apriboti mūsų galimybes apginti save, savo sąjungininkus ir partnerius.“

Diplomatas pažymėjo, kad ši pozicija „susijusi su mūsų karo laivų, kuriuose įrengta priešraketinės gynybos sistema „Aegis“, dislokavimu“.

F.Rose'as sakė, kad „mūsų PRG sistemų pajėgumai itin svarbūs, siekiant atremti didėjančias grėsmes JAV, jų sąjungininkų ir partnerių ginkluotosioms pajėgoms“.

„Dėl to nė viena šalis arba šalių grupė neturės veto teisės JAV pastangoms kurti PRG sistemas“, – pabrėžė jis.

„JAV ir NATO negali sutikti su Rusijos pasiūlymu kurti „sektorinę“ priešraketinę gynybą“, – aiškino F.Rose'as. – Rusija turi užtikrinti savo teritorijos, o NATO – Aljanso teritorijos gynybą.“

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas sakė naujienų agentūrai „Interfax“, kad Maskva laiko nepakankamomis vien teisiškai įpareigojančias garantijas, jog Amerikos PRG sistemos nebus nukreiptos prieš Rusijos strateginį potencialą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos