Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV generalinis prokuroras svarsto, kokias R.Muellerio ataskaitos dalis galima paviešinti

JAV generalinis prokuroras Williamas Barras su patarėjais nagrinėja JAV specialiojo prokuroro Roberto Muellerio ataskaitą apie galimą Rusijos kišimąsi į 2016 metų Amerikos prezidento rinkimus ir aiškinasi, kokias šio dokumento dalis būtų galima atskleisti Kongresui ir visuomenei.
Robertas Muelleris ir Donaldas Trumpas
Robertas Muelleris ir Donaldas Trumpas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pasak informuotų naujienų agentūros AP šaltinių, W.Barras pirmąsias ataskaitos detales gali paskelbti jau sekmadienį.

R.Muellerio parengta ataskaita yra konfidenciali, todėl būtent W.Barras spręs, kokias jos dalis pateikti Kongresui ir visuomenei.

Pasak naujienų agentūros, generalinio prokuroro sprendimas paviešinti tik tam tikras ataskaitos dalis Kongrese sukels priešpriešą su demokratais, kurie mano, jog turi būti užtikrinta galimybė susipažinti su visomis R.Muellerio išvadomis ir surinktais įrodymais, ar Donaldo Trumpo rinkimų kampanija buvo derinta su Rusija ir ar JAV prezidentas vėliau ketino trukdyti vykdyti tyrimą.

Vėlų penktadienio vakarą buvo paskelbta, kad R.Muelleris baigė tyrimą dėl Rusijos kišimosi į Amerikos rinkimus ir pateikė ataskaitą generaliniam prokurorui.

Tyrėjai aiškinosi, ar D.Trumpas ir jo 2016 metų rinkimų kampanijos štabas palaikė neteisėtus ryšius su Kremliumi.

R.Muellerio tyrimo drama ir precedento neturintys įtarimai, jog JAV prezidentas veikė išvien su Maskva ir galbūt yra kaltas dėl susimokymo arba netgi valstybės išdavystės, nuolat persekiojo D.Trumpą nuo jo atėjimo į valdžią po netikėtos pergalės prieš demokratų kandidatę Hillary Clinton.

Naujų kaltinimų pateikiama nebus

Teisingumo departamentas po ataskaitos pateikimo jau patvirtino vieną svarbų faktą: R.Muelleris nerekomenduoja pateikti kokių nors naujų kaltinimų.

Atliekant tyrimą specialusis prokuroras iškėlė kaltinimus daugiau kaip 30 asmenų ir juridinių subjektų, įskaitant 25 rusus ir šešis buvusius D.Trumpo padėjėjus.

Žinia, kad daugiau kaltinimų iškelti neplanuojama, reiškia, kad politiškai pažeidžiami prezidentui artimi veikėjai, įskaitant jo sūnų Donaldą Trumpą jaunesnįjį ir įtakingą žentą Jaredą Kushnerį tikriausiai savaitgalį galės lengviau atsikvėpti.

Pats D.Trumpas nepaskelbė jokių komentarų iš savo golfo kurorto „Mar-a-Lago“ Floridoje, laukdamas šios ataskaitos. Jo atstovė Sarah Sanders sakė, kad Baltieji rūmai dabar „tikisi, kad procesas vyks sava eiga“.

Išmoningas Rusijos kišimasis

Dar prieš parengiant ataskaitą ankstesni R.Muellerio kaltinimai ir teismo dokumentai nemažai atskleidė apie labiausiai sukrečiantį tyrimą, kada nors atliktą dėl JAV prezidento rinkimų.

Iš teismo dokumentų galima spręsti apie Maskvos atkaklias pastangas paveikti 2016 metais vykusį balsavimą ir sutrikdyti šalies demokratijos sistemą.

R.Muelleris pateikė faktų apie Rusijos vyriausybės remiamus kompiuterinius įsilaužėlius ir socialinių tinklų „trolių fermą“, sutartinai dirbusius, kad pakreiptų kampaniją D.Trumpo naudai prieš H.Clinton.

Visa tai vyko po virtinės nepaaiškintų kontaktų tarp D.Trumpo kampanijos veikėjų ir Rusijos atstovų, dėl kurių FTB pradėjo tyrimą dėl galimo susimokymo. Tada D.Trumpas atleido tuometį FTB direktorių Jamesą Comey, ir dėl šios priežasties tyrimui vadovauti buvo paskirtas nepriklausomas specialusis prokuroras – R.Muelleris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos