„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

JAV generolas suskaičiavo Ukrainos prarastus karius – kiek šis skaičius patikimas?

Menkos galimybės karo metu patikrinti net tokį konkretų faktą, kaip žuvusiųjų skaičius, yra proga skelbti bet kokią informaciją, kuri nebūtinai yra teisinga. Pastaruoju metu internete dalijamasi JAV atsargos generolo paskaičiavimais, esą Ukraina galėjo netekti 200 tūkst. karių. To negalima priimti už gryną pinigą, nes oficialių pareigūnų pateikiama statistika, nors galbūt netiksli, gerokai skiriasi, be to, šie duomenys neparemti jokiais šaltiniais.
Ukrainos kariai
Ukrainos kariai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tiek karių „nebemato“ JAV?

Buvusio JAV Europos vadavietės vado pavaduotojo generolo leitenanto Stepheno Twitty spėjimas pasirodė Vokietijos tinklalapyje linkezeitung.de.

Praėjus daugiau nei 100 karo dienų, jis tariamai pasakė tiesą, bet Ukrainoje „iš karto buvo išvadintas putinistu ir зрадник (ukr. išdaviku). Bet esą niekas neklausė penkių misijų įvairiose užsienio valstybėse dalyvio, pėstininkų pulko vado per operaciją „Irako laisvė“, buvusio JAV pirmosios armijos vado.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/JAV atsargos generolas paskaičiavo, kad ukrainiečiai iki šiol prarado iki 200 tūkst. karių
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/JAV atsargos generolas paskaičiavo, kad ukrainiečiai iki šiol prarado iki 200 tūkst. karių

S.Twitty skaičiavimais, paslaptingai dingo 200 tūkst. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių. „Kas žino, kur jie yra šiandien?“ – straipsnyje cituojamas retoriškai klausiantis generolas.

Čia pat paaiškinta, ką jis turėjo omeny: tiek karių nepateko į JAV valdžios institucijų akiratį. „Arba vyko apgaulinga mobilizacija, arba, dar blogiau, jie buvo nugalėti. Vis dėlto jankiai iš Z vadavietės girdi daug apie „rusų aukas“, bet JAV nori matyti tikrąjį vaizdą, o ne suimtųjų propagandą.

Nuoroda į šį straipsnį ir citata apie 200 tūkst. prarastų Ukrainos karių pasidalijo viena „Facebook“ vartotoja iš Lietuvos.

Savo nuomonės apie šią informaciją greta ji neišsakė, bet vienas komentatorius paaiškino, esą „iš tiesų ukrainiečių netektys baisios“, jau per pirmą mėnesį žuvusiųjų tariamai „buvo 1 rusas, 5-6 ukrainiečiai“.

„Kad ir kaip Ukrainos, Lietuvos ir visa JAV valdoma žiniasklaida meluotų ir slėptų tiesą, tokio masto netekčių neįmanoma nuslėpti“, – tikino jis. – <…> Nuolat meluojama apie Ukrainos pergales, nors Ukraina nenuginčijamai pralaimi visuose frontuose. Rusija nuolat užiminėja naujas teritorijas.“

Viešinti informaciją būtų savižudybė

Nors „Facebook“ dalijamasi ir įvairiuose tinklalapiuose cituojamas vokiškas straipsnis, tai tebuvo rusiškame portale „Svobodnaja pressa“ diena anksčiau publikuoto teksto vertimas.

Kiek jame paskelbta informacija apie Ukrainos prarastus karius patikima, nežinia, nes remiamasi vien amerikiečių atsargos karininko žodžiais. Nėra jokios užuominos į šaltinius, nei oficialius – dokumentus, diplomatų ar su karyba susijusių asmenų pranešimus iš Ukrainos ir pan., nei neoficialius – karius ar diplomatus, kurie dažniausiai neįvardijami, valstybės pareigūnus.

S.Twitty esą tik teigė, kad 200 tūkst. karių „nepateko į JAV valdžios institucijų akiratį“. Iš kur paimtas šis skaičius ir ką jis tiksliau reiškia, nepatikslinta.

Nė viena kariuomenė karo metu nenurodo, kiek praradusi. Tai tiesiog uždrausta.

Nuo pat karo pradžios Ukraina skelbia gana tikslius duomenis apie Rusijos nuostolius. Savieji neviešinami, nebent apie vieną ar kitą labiau nusipelniusį karį, karininkus ir pan.

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovyčius anksčiau sakė, kad savų nuostolių Kijevas neatskleis iki karo pabaigos.

„Nė viena kariuomenė karo metu nenurodo, kiek praradusi. Tai tiesiog uždrausta. Visų pirma, tai yra valstybės paslaptis. Antra, tai gali padėti priešui įvertinti savo veiksmų efektyvumą“, – interviu BBC aiškino jis.

Tikslus skaičius esą buvo paskelbtas tik pirmą atakų dieną – 46. Vėliau viešinti tikslią informaciją esą būtų savižudybė.

Būdų „prarasti“ karius – ne vienas

Sužinoti tikslų žuvusiųjų skaičių nelengva dėl kelių priežasčių. Visų pirma – dėl manipuliacijų, abiejų kariaujančių pusių noro pateikti tam tikrą savos ir priešo situacijos paveikslą.

Pavyzdžiui, Rusija nuo pat invazijos pradžios informaciją skelbė dozuotai, dažniausiai – be tikslių duomenų. Kovo 2 d. Kremliaus pirmajame pareiškime apie nuostolius pažymėta, kad žuvo 498 kariai, 1 597 buvo sužeisti.

Kovo 21-ąją prokremliškas leidinys „Komsomolskaja pravda“ maždaug pusvalandžiui buvo paskelbęs, kad žuvusiųjų per „specialiąją operaciją“ Ukrainoje skaičius neviršija 10 tūkst.“, dar 16 tūkst. buvo sužeista. Taip bandyta paneigti Ukrainos kasdien skelbiamą informaciją. Tos dienos ukrainiečių duomenimis, Rusija buvo netekusi 14,7 tūkst. karių.

Po kelių dienų Gynybos ministerija pranešė, kad žuvo gerokai mažiau – 1 351 Rusijos karys. NATO pareigūnai tuo metu skaičiavo, kad galėjo būti žuvę 7-15 tūkst. karių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai netoli fronto linijos Donbase
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai netoli fronto linijos Donbase

Statistika gali būti netiksli dėl objektyvių aplinkybių – jei sunaikinamas tankas, sunku nustatyti, kiek žuvo jame žmonių, kartais kūnai taip sudarkomi, kad neįmanoma jų suskaičiuoti.

Taip pat – dėl sąmoningų ar nesąmoningų manipuliacijų skaičiais: žuvusiais laikomi kariai gali būti dezertyravę, patekę į nelaisvę arba į ligoninę, kariai gali būti priskirti civiliams gyventojams arba atvirkščiai.

Pamažinti savus ir padidinti priešo nuostolius pravartu norint išlaikyti ar sustiprinti karių kovinę dvasią, geresnio įvaizdžio ir viešųjų ryšių tikslais. Tam kartais pasitelkiamos sufantazuotos istorijos, pavyzdžiui, apie vadinamąjį Kyjivo vaiduoklį.

Taip pat skaitykite: „Kyjivo vaiduoklis“: kaip mitinis herojus apgavo visą pasaulį, bet padarė gerą darbą

Netikslumų gali atsirasti ir ignoruojant netiesiogines mirtis – ne mūšio lauke ar per atakas, o, pavyzdžiui, negavus būtiniausių dalykų (maisto, vandens, vaistų ir medicininės priežiūros, nutrūkus elektros tiekimui ir pan.).

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis neseniai paskelbė, kad dabar šalis kasdien mūšiuose praranda po 60-100 karių. Palyginimui – kol kas kruviniausiame amerikiečiams Vietnamo kare jie netekdavo 50 karių per dieną.

Gynybos ministro Oleksijaus Rezniko teigimu, šis skaičius siekia maždaug 100 per dieną. Prezidento patarėjas Myhaylo Podoliakas BBC paminėjo, kad žmogiškieji nuostoliai gali būti dar didesni – po 100-200 karių.

Prieš užpuolimą Ukraina turėjo apie 250 tūkst. karių, buvo planuojama, kad bus dar 100 tūkst.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialiniuose tinkluose aiškinama, esą ukrainiečių netektys yra gerokai didesnės ir už rusų, ir už skelbiamą statistiką
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialiniuose tinkluose aiškinama, esą ukrainiečių netektys yra gerokai didesnės ir už rusų, ir už skelbiamą statistiką

Karas vyksta jau 109 dienas. Tiek padauginus iš maksimalaus M.Podoliako nurodytojo, žuvusiųjų galėtų būti 21 800. Tačiau bent iš pradžių buvo skelbiama tik apie keliasdešimt žūčių per dieną, tad šis skaičius turėtų būti mažesnis.

Birželio 11 d. BBC citavo Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėją Oleksijų Arestovyčių, kuris pareiškė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24-ąją žuvo maždaug 10 tūkst. Ukrainos karių. Anot jo, tiek karių žuvo per 100 karo dienų, tai yra iki birželio 3 dienos.

Jei S.Twitty skaičiavimai būtų teisingi, ukrainiečiai kasdien turėtų prarasti po maždaug 1 830 karių – tiek turėtų žūti, būti paimti į nelaisvę, dezertyruoti ar kitaip „dingti iš akiračio“. Net jei šis skaičius artimas tikrovei, kol kas jo negalima priimti kaip realios statistikos, mat tai nėra atsargos karininko prielaida, neparemta ne tik oficialiais ir patikimais, bet ir jokiais šaltiniais.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“