Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JAV grąžino Filipinams per karą išgabentus bažnyčios varpus

Jungtinės Valstijos antradienį Filipinams grąžino daugiau kaip prieš šimtmetį kaip karo trofėjus paimtus bažnyčios varpus, mėgindamos užversti sudėtingą istorinių sąjungininkių santykių puslapį.
JAV grąžino Filipinams per karą išgabentus bažnyčios varpus
JAV grąžino Filipinams per karą išgabentus bažnyčios varpus / „Scanpix“/AP nuotr.

Buvusi JAV kolonija jau kelis dešimtmečius reikalavo grąžinti vadinamuosius Balanchigos varpus. Jie buvo atiduoti tuo metu, kai abiejų valstybių santykius paaštrino Filipinų prezidento Rodrigo Duterte sprendimas atsigręžti į Kiniją.

Amerikiečių karo lėktuvas nugabeno varpus į Manilos aerodromą, kur prieš simbolinę perdavimo ceremoniją, turinčią įvykti antradienį, susirinko Filipinų ir JAV pareigūnai.

Manoma, kad 1901-ųjų rugsėjo 28-ąją šių varpų skambėjimas Balanchigos mieste tapo signalu pradėti mačetėmis ginkluotų filipiniečių revoliucionierių ataką, pareikalavusią 48 amerikiečių karių gyvybių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV grąžino Filipinams per karą išgabentus bažnyčios varpus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV grąžino Filipinams per karą išgabentus bažnyčios varpus

Atsakomąjį smūgį sudavęs JAV pajėgų vadas Jacobas Smithas įsakė apsupti Samaro salą ir paversti ją „didžiule dykuma“ bei pasmerkė egzekucijai visus vyresnius nei 10 metų filipiniečių berniukus ir vyrus.

Tūkstančiai filipiniečių buvo išžudyti, miestelis buvo sulygintas su žeme, o varpai buvo išvežti kaip trofėjai. Du iš jų buvo eksponuojami vienoje Vajomingo aviacijos bazėje, o trečias – Pietų Korėjoje.

Jų grąžinimui priešinosi kai kurie JAV veteranai ir įstatymų leidėjai, laikantys varpus duokle kritusiems amerikiečių kariams. Tuo metu filipiniečiai teigia, kad šie varpai simbolizuoja jų kovą už nepriklausomybę.

„Teisingas poelgis“

JAV pareigūnai pabrėžė, kad varpų grąžinimas yra svarbus žingsnis, siekiant užversti skaudų puslapį abiejų valstybių, palaikančių glaudžius karinius, kultūrinius ir prekybinius ryšius, santykiuose.

Manila mėgino susigrąžinti varpus nuo praeito amžiaus 10-ojo dešimtmečio. Šiam vajui pritarė tiek Filipinų gyventojai, tiek Katalikų bažnyčia ir istorikai.

2017-aisiais sakydamas kalbą 73 metų R.Duterte atvirai pareikalavo iš Vašingtono „grąžinti mums Balanchigos varpus – jie ne jūsų“, ardydamas jo valstybės glaudžius saitus su Vašingtonu.

„Scanpix“/AP nuotr./Rodrigo Duterte
„Scanpix“/AP nuotr./Rodrigo Duterte

2016-ųjų viduryje laimėjęs prezidento rinkimus jis leido suprasti, kad ketina atitolti nuo buvusios Filipinų kolonijinės šeimininkės, taip pat išspręsti ginčą su Pekinu dėl teritorijų Pietų Kinijos jūroje.

R.Duterte šalininkai tvirtina, kad jo pasiryžimas nepaklusti Amerikos įtakai buvo gyvybiškai svarbus pastangoms atgauti varpus, tačiau ekspertai mano, kad šis procesas buvo daug sudėtingesnis.

„Nė vienas prezidentas negali teigti, kad tai yra vien jo nuopelnas“, – naujienų agentūrai AFP sakė „Ateneo de Manila“ universiteto istorijos profesorius Francis Gealogo.

„Reikėtų pripažinti, kad tai yra Filipinų tautos, vykdžiusios energingą ir aktyvią kampaniją, nuopelnas“, – pridūrė akademikas.

Svarbų vaidmenį atliko ir įtakingos amerikiečių veteranų asociacijos, tarp jų ir didžiausia tokia grupė „Veterans of Foreign Wars“, nusprendusi nebesipriešinti varpų grąžinimui.

„Grąžinti varpus būtų teisingas poelgis“, – sakoma liepą priimtoje grupės rezoliucijoje, kuria JAV vyriausybė raginama atiduoti trofėjus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos