2022 05 12 /11:05

JAV ir Kinija sveikina F.Marcosą jaunesnįjį laimėjus Filipinų prezidento rinkimus

Jungtinės Valstijos ir Kinija pasveikino Ferdinandą Marcosą jaunesnįjį su jo pergale Filipinų prezidento rinkimuose, abiem konkuruojančioms supergalioms siekiant glaudesnių ryšių su Manila regione tvyrant įtampai.
Ferdinandas Marcosas jaunesnysis
Ferdinandas Marcosas jaunesnysis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

F.Marcosas, velionio diktatoriaus Ferdinando Marcoso sūnus, per pirmadienio rinkimus užsitikrinęs daugiau kaip pusę balsų tvirtai laimėjo rinkimus, užbaigusius įspūdingą jo šeimos sugrįžimą į valdžią.

Jis ir jo kandidatė į viceprezidentus Sara Duterte, kuri taip pat laimėjo didele persvara, priima svarbias kadenciją baigiančio prezidento Rodrigo Duterte politikos kryptis, įskaitant jo poziciją Kinijos atžvilgiu.

S.Duterte tėvas R.Duterte 2016 metais atėjęs į valdžią stengėsi nusigręžti nuo buvusių kolonijinių valdytojų JAV ir labiau bendrauti su Kinija.

Jis atrodė vengiantis prieštarauti Pekinui dėl teritorinių ginčų Pietų Kinijos jūroje.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį telefonu sakė F.Marcosui, kad jų šalys buvo „partnerės bet kokiomis aplinkybėmis“, ketvirtadienį pranešė kinų valstybinė televizija.

„Teikiu didelę reikšmę Kinijos ir Filipinų santykių plėtojimui ir noriu užmegzti gerus darbinius santykius su išrinktuoju prezidentu Marcosu, laikytis geros kaimynystės ir draugystės“, – sakė Xi Jinpingas.

Bendradarbiavimas su Kinija

Tuo metu Jungtinės Valstijos sakė sieksiančios glaudžių ryšių su Filipinais saugumo srityje, bet užsiminė, kad kels žmogaus teisių klausimus.

JAV prezidentas Joe Bidenas telefonu pasveikino F.Marcosą ir sakė norintis plėsti bendradarbiavimą įvairiose srityse, įskaitant kovą su klimato kaita ir „pagarbą žmogaus teisėms“.

Vadovaujant R.Duterte, Manilos santykiai su Pekinu, kurie anksčiau buvo gana įtempti, pastebimai pagerėjo, ūmiu būdu garsėjančiam autoritariniam lyderiui nusprendus ignoruoti Kinijai nepalankią tarptautinio teismo nutartį mainais į Pekino pažadus dėl prekybos ir investicijų.

Pekinas pretenduoja į kone visą Pietų Kinijos jūrą, per kurią kasmet laivais pergabenama trilijonų JAV dolerių vertės prekių. Pretenzijų į šį vandens kelią, be Filipinų, turi ir Brunėjus, Malaizija, Taivanas bei Vietnamas.

Hagoje įsikūręs Nuolatinis arbitražo teismas 2016 metais nusprendė, kad istorinės Pekino pretenzijos į beveik visą Pietų Kinijos jūrą neturi pagrindo.

Kinija ant rifų ginčijamose akvatorijose ėmė statyti dirbtines salas ir dislokavo ten ginklų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ferdinandas Marcosas jaunesnysis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ferdinandas Marcosas jaunesnysis

Prieš rinkimus F.Marcosas jaunesnysis sakė, kad sieks su Kinija „bendradarbiauti“, o ne konfrontuoti dėl abiejų šalių pretenzijų į ginčijamas teritorijas Pietų Kinijos jūroje.

„Neišspręsime savo problemos su Kinija, jei su jais kovosime“, – sakė F.Marcosas jaunesnysis vasario mėnesį.

„Prezidento R.Duterte į bendradarbiavimą orientuotas požiūris yra teisingas, nes, mano nuomone, tai vienintelis būdas išspręsti mūsų ir Kinijos susikertančias pretenzijas“, – kalbėjo jis.

Tačiau R.Duterte susidūrė su vidaus spaudimu laikytis griežtesnės pozicijos dėl didėjančio Pekino aktyvumo Pietų Kinijos jūroje ir praėjusiais metais tvirtino, kad jo šalies suverenitetas šiuose vandenyse yra nediskutuotinas.

Pernai liepą, Filipinuose lankantis Pentagono vadovui Lloydui Austinui (Loidui Ostinui), R. Duterte atšaukė sprendimą nutraukti svarbų saugumo paktą, leidžiantį amerikiečių kariams dalyvauti pratybose šiose šalyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai