02 23

JAV ir Rusijos derybos ar 1938 m. Miuncheno susitarimas: istorikas paaiškino, kuo tai skiriasi

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo administracijos pradėtas dialogas su karą Ukrainoje pradėjusia agresore Rusija šią savaitę virto pirmu susitikimu Saudo Arabijoje. Tačiau šiame Vašingtono ir Maskvos delegacijų susitikime prie stalo vietos neliko ne tik Europos lyderiams, tačiau ir Kremliaus karo mašinos niokojamai Ukrainai. Jau vykstant susitikimui garsiai buvo užsimenama, kad jis primena 1938 metais pasiektą Miuncheno susitarimą. Visgi Vilniaus universiteto istorijos profesorius Nerijus Šepetys atkreipia dėmesį, kad šių dviejų viešojoje erdvėje lyginamų susitikimų aplinkybės skirtingos.
Miuncheno susitarimo dalyviai
Miuncheno susitarimo dalyviai / „Wikimedia Commons“ nuotr.

Po praėjusią savaitę įvykusio D.Trumpo ir V.Putino pokalbio telefonu Baltieji rūmai paskelbė, kad įvyks JAV ir Rusijos delegacijų susitikimas.

Vašingtono sąjungininkės nuogąstavo, kad šiame susitikime gali būti aptarta ne tik taikos tarp agresorės Rusijos ir Ukrainos formulė, bet ir nauja Europos saugumo tvarka.

Galiausiai į susitikimą Saudo Arabijoje nebuvo pakviesti ne tik Europos, bet ir Ukrainos atstovai, o Baltieji rūmai teigė, kad tai ne derybos, o noras išsiaiškinti nesutarimus.

Pasaulio žiniasklaidos leidiniuose ir viešojoje erdvėje pradėta kalbėti, kad toks susitikimas primena 1938 metais pasiektą Miuncheno susitarimą, kuriuo Vakarų valstybės, nuolaidžiaudamos nacių lyderiui Adolfui Hitleriui, nusprendė susitikime nedalyvavusios tuometinės Čekoslovakijos likimą.

Vilniaus universiteto istorijos profesorius Nerijus Šepetys sako, kad, nors yra lyginančių šiuos du įvykius, jie visgi yra skirtingi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Grįžta ne tik paukščiai: šventiškas „Deluxe“ asortimentas – jau „Lidl“ lentynose
Reklama
Ekspertai pataria: 5 priežastys aplankyti saulėtąją Ispaniją
Reklama
Tvarkingų namų gidas: pasitikite pavasarį lengvai
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija