„Jis – rasistas“, – konstatuoja G.Broch, atvykusi į paskaitą apie natūralizacijos procesą Floridoje. Ji žada balsuoti „už bet ką, tik ne už D.Trumpą“.
Milijonai JAV gyvenančių ispanakalbių nėra Amerikos piliečiai. Tokia situacija juos ilgą laiką tenkino.
Tačiau dabar šiuos žmones išjudino D.Trumpo pažadai pastatyti tvorą ties JAV ir Meksikos siena bei pasvarstymai, esą Meksika siunčia į Ameriką nusikaltėlius, narkomanus ir prievartautojus.
Ir nors ispanakalbiai nėra tokie triukšmingi kaip demonstrantai, vis pasirodantys D.Trumpo kampanijos renginiuose, tylūs jų protestai gali būti dar reikšmingesni. Mat visi jie žada balsuoti.
Paraiškas teikia tūkstančiai
Statistika rodo, kad per antrąjį praėjusių metų pusmetį prašymų suteikti JAV pilietybę natūralizacijos tvarka buvo užregistruota net 14,5 proc. daugiau nei per tokį pat laikotarpį 2014-aisiais.
Nors rinkimų metais visada pateikiama daugiau paraiškų gauti JAV pilietybę, 2016-ieji – išskirtiniai
JAV pilietybės ir imigracijos taryba neskirsto šių duomenų pagal rasę, tačiau jau pastebima, kad dėl prašymų bangos reikia kaltinti visų pirma Amerikos ispanakalbius.
Ypač – tuos, kurie gyvena neapsisprendusiose valstijose (swing states, – red.), kur svarbus kiekvienas balsas.
„D.Trumpo pasisakymai gąsdina žmones, – teigė Floridos imigrantų koalicijos atstovas Ivanas Parra. – Jie nori, kad juos gerbtų. Jiems tokia padėtis yra neeilinė“.
I.Parra – tik vienas iš kelių dešimčių teisininkų, padedančių Floridos valstjos ispanakalbiams pildyti paraiškas gauti JAV pilietybę. Per vieną tokią konsultaciją Loderhilio mieste prie jo stalo nusidriekė 50 žmonių eilė.
Nebeatbaido net mokestis
Tvarką per renginį Loderhilyje prižiūrėjęs Brauardo apygardos komisatas Dale'as Holnessas pripažino, kad per 40 metų, kuriuos jis jau gyvena Floridoje, jis dar nebuvo matęs tiek daug JAV pilietybės panorusių žmonių.
Nors rinkimų metais visada pateikiama daugiau paraiškų, 2016-ieji – išskirtiniai, pritaria ir ekspertai.
„D.Trumpo retorika gąsdina. Jis dažnai kartoja žodį „nelegalai“, bet ir žmonės, kurie čia gyvena legaliai, nesijaučia saugūs. Jie bijo dėl savo ateities, tad nori apsisaugoti balsuodami prieš D.Trumpą“, – tvirtino D.Holnessas.
JAV pilietybės neturinčių ispanakalbių, kurie gali balsuoti tik vietos ir valstijų, bet ne prezidento rinkimuose, neatbaido net gana didelis 680 JAV dolerių mokestis – taip jie nori užkirsti kelią galimam D.Trumpo triumfui.
„Jei tai juos motyvuoja tapti JAV piliečiais, aš sveikinu tokią motyvaciją. Jei visi tie žmonės taps piliečiais, situacija rinkimų žemėlapyje pasikeis iš esmės, – tvirtino advokatas Raulis Hernandezas. – Šie piliečiai bus kur kas aktyvesni ir norės pareikšti nuomonę dėl šalies ateities“.
Žada sustabdyti turtuolio žygį
Visose JAV į pilietybę teoriškai pretenduoja 4,5 mln. ispanakalbių. Neapsisprendusiose valstijose tokie potencialūs rinkėjai gali nulemti rinkimų baigtį.
Teksase respublikonai jaučiasi taip patogiai, kad jie nugalėtų net jei 750 tūkst. valstijos ispanakalbių taptų JAV piliečiais ir atvyktų balsuoti.
Antai Nevadoje situaciją galėtų pakeisti 64 tūkst. ispanakalbių, Kolorado valstijoje – 57 tūkst., o Floridoje – net 415 tūkst. Tiesa, Teksase respublikonai jaučiasi taip patogiai, kad jie nugalėtų net jei 750 tūkst. valstijos ispanakalbių taptų JAV piliečiais ir atvyktų balsuoti.
„Tai yra tiesioginė D.Trumpo kalbų pasekmė, – pabrėžia ispanų kalba transliuojančios televizijos „Univision“ žinių vedėja Maria Elena Salinas. – Šiais metais žmonės turi labai aiškų tikslą – sustabdyti D.Trumpą“.
„D.Trumpas – ispanakalbių priešas, kadangi jis jiems paskelbė karą. Tai jis paskelbė mus priešais. Mana, kad būtent ši visuomenės grupė, kurią jis taip aršiai puola, sustabdys jo žygį į Baltuosius rūmus“, – įsitikinusi žurnalistė.