JAV įspėja dėl Rusijos technologinio pagreičio: V.Putinas išmoko savo pamokas

JAV prezidento Joe Bideno administracija yra susirūpinusi, kad dabartinis pagreitis, kurį Rusija pasiekė mūšio lauke Ukrainoje, keičia karo trajektoriją, skelbia amerikiečių leidinys „New York Times“ (NYT), remdamasis keliais šaltiniais oficialiuose JAV ir sąjungininkų šalių sluoksniuose.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas / „Reuters“/„Scanpix“

Leidinys primena, kad dar prieš pusantrų metų Baltieji rūmai ir Pentagonas svarstė, ar Rusijos pajėgos Ukrainoje visiškai žlugs, o dabar J.Bideno administracija „vis labiau susirūpinusi, kad Vladimiras Putinas įgauna pakankamą pagreitį, kad pakeistų karo trajektoriją“ ir gerokai pagerintų „kadaise miglotas“ savo kariuomenės perspektyvas.

V.Putinas pasimokė?

Kai kurie prezidento J.Bideno padėjėjai privačiuose pokalbiuose išreiškė susirūpinimą, kad Rusijos prezidentas, kaip ir JAV, pasimokė iš pirmųjų karo metų, ypač apie tai, kokios technologijos veikia, o kokios ne.

„Didžiausią susirūpinimą jiems (J.Bideno aplinkai – 15min) kelia tai, kad, nors Rusija keičia per pirmuosius 27 karo mėnesius sunaikintus ginklus, V.Putinas gali atgauti pozicijas kaip tik tuo metu, kai J.Bidenas ruošiasi susitikti su artimiausiais sąjungininkais per Didžiojo septyneto šalių grupės (G7) susitikimą Italijoje birželio mėn. Neaišku, ar J.Bidenas galės pakartoti praėjusią vasarą Suomijoje išsakytą teiginį, kad V.Putinas „jau pralaimėjo šį karą“, pažymėjo „The New York Times“.

„Reuters“/„Scanpix“/JAV prezidentas Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“/JAV prezidentas Joe Bidenas

Tuo pat metu pareigūnai žurnalistams patvirtino, kad J.Bideno administracija ir toliau atmeta pasiūlymą dislokuoti Vakarų karius Ukrainoje – tokiai galimybei pritaria Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Kaip Rusija įgavo pagreitį

Leidinys cituoja keletą analitikų, tarp jų ir Stepheną Hadley, George'o W.Busho patarėją nacionalinio saugumo klausimais, ir teigia, kad dabartinį Rusijos pagreitį lėmė keletas veiksnių:

  • JAV pagalbos vėlavimas, kuris leido Rusijai pasiekti „didžiulę artilerijos persvarą“ prieš Ukrainos pajėgas;
  • priešlėktuvinės gynybos sistemų ir šaudmenų trūkumas leido Rusijai dar labiau nebaudžiamiems naudoti savo oro pajėgas ir planinėmis bombomis atakuoti Ukrainos gynybos linijas;
  • vėlavimas priimti Ukrainos mobilizacijos įstatymą, didelis karių trūkumas Ukrainos ginkluotosiose pajėgose ir problema, susijusi su tinkamo mokymo užtikrinimu tiems, kuriuos Ukraina pritraukia į kariuomenę;
  • Rusijos technologinės naujovės mūšio lauke, visų pirma didėjantis elektroninio karo (EW) įrangos, kuri, be kita ko, trukdo Jungtinių Valstijų ir kitų NATO šalių artilerijai ir dronams, buvimas ir galia.
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos kariai
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos kariai

„Šie mūšio lauko pranašumai, žinoma, yra laikini, ir karas po 18 mėnesių gali būti toks pat skirtingas nuo dabartinės situacijos, kaip ir prieš 18 mėnesių. Tačiau J.Bideno administracijoje vis labiau jaučiama, kad artimiausi mėnesiai gali būti lemiami, nes tam tikru metu abi pusės gali pasiekti paliaubų susitarimą – paliaubas, panašias į tas, kuriomis 1953 m. Korėjoje baigėsi aktyvūs mūšiai – arba tiesiog įšaldyti konfliktą“, – rašė „The New York Times“.

Tačiau visi šie privalumai Rusijai netruks neribotą laiką, ir šią vasarą Rusijos kariai tikriausiai vėl bandys prasiveržti į fronto liniją, prognozavo JAV įsikūrusio „Carnegie“ tarptautinės taikos fondo tyrėjas ir analitikas Michaelas Kofmanas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai