JAV ir Kinijos santykius galima plėtoti tik tiesiogiai ir atvirai bendraujant, kinų premjerui sakė J. Yellen, atvykusi į Pekiną iš Kinijos pietinio Guangdžou miesto.
Li Qiangas priimdamas J. Yellen sakė, jog „Kinija nuoširdžiai viliasi, kad abi šalys bus partnerės, o ne priešininkės“.
Pasak jo, kinų interneto vartotojai atidžiai stebi jos vizitą nuo pat pasirodymo Guangdžou, reikšdami „lūkesčius ir viltis, kad Kinijos ir JAV santykiai toliau gerės“.
J. Yellen Guangdžou surengė virtinę susitikimų, įskaitant kelias valandas trukusias diskusijas su kinų vicepremjeru He Lifengu (Hė Lifengu).
Abi šalys susitarė surengti derybas dėl subalansuoto augimo, kad pareigūnai esamoje darbo grupėje galėtų aptarti JAV didelį susirūpinimą keliantį klausimą dėl perteklinių gamybos pajėgumų.
Čia turima galvoje tai, kad Kinijos vyriausybės parama pramonei skatina gamybos pajėgumus, bet gali sukelti eksporto sumažintomis kainomis bangą į pasaulio rinką, pakenkiant tarptautiniams konkurentams.
Vašingtonas ypač nerimauja dėl šio reiškinio naujose pramonės šakose, pavyzdžiui, elektromobilių ir saulės energijos.
J. Yellen Kinijoje lankosi antrą kartą per mažiau nei metus.
„Nors dar turime darbo, tikiu, kad per pastaruosius vienus metus sukūrėme stabilesnį pamatą mūsų dvišaliams santykiams“, – sakė ji susitikusi su kinų premjeru ir pradėdama dvi dienas truksiančias aukšto lygio derybas Pekine.
Tai, pasak jos, reiškia ne sunkių pokalbių vengimą, o „suvokimą, kad daryti pažangą galime tik tuo atveju, jei tiesiogiai ir atvirai bendrausime vieni su kitais“.
J. Yellen prieš derybas su Pekino meru taip pat pabrėžė, kad reikia bendrauti su vietos valdžios pareigūnais, norint suprasti Kinijos „ekonominę ateitį“.
„Vietos administracijos vaidina labai svarbų vaidmenį, nuo vartojimo skatinimo iki pernelyg didelių investicijų [problemos] sprendimo“, – sakė ji.
Įtampa išlieka
J. Yellen pridūrė, kad abi šalys – didžiausios pasaulio ekonomikos – turi pareigą atsakingai valdyti savo sudėtingus santykius ir demonstruoti lyderystę sprendžiant pasaulinius iššūkius.
Šeštadienį JAV Iždo departamentas taip pat pranešė, kad amerikiečių ir kinų pareigūnai pradės derybas kitoje esamoje darbo grupėje dėl bendradarbiavimo kovojant su pinigų plovimu.
VIs dėlto Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ savo komentare įspėjo dėl „protekcionizmo šmėklos“ Jungtinėse Valstijose ir kritikavo JAV tarifus importui iš Kinijos. Tai rodytų, kad įtampa išlieka.
Kita kinų valstybinė žiniasklaidos priemonė, „Global Times“, atkreipė dėmesį į „neigiamus veiksmus Kinijos atžvilgiu“, turėdama galvoje JAV taikomus apribojimus prekybai ir technologijoms, taip pat sankcijas kinų kompanijoms.
Susitikime su vicepremjeru He Lifengu JAV iždo sekretorė perspėjo ir dėl rimtų pasekmių, jei Kinijos įmonės padės Rusijai, kurios 2022-ųjų vasarį pradėtos invazijos į Ukrainą Pekinas nepasmerkė.
Pekine J. Yellen sekmadienį taip pat susitiks su sostinės meru Yin Yongu (In Jongu) ir Kinijos finansų ministru Lan Fo'anu (Lan Foanu).
Pirmadienį ji turi kalbėtis su buvusiu vicepremjeru Liu He (Liu Hė) ir centrinio banko valdytoju Pan Gongshengu (Pan Gongšengu).